Скіфське золото з 5 липня експонуватиметься у Києві до деокупації Криму

Життя
Повернуті в Україну предмети з колекцій кримських музеїв, які були представлені на виставці «Крим: золото й таємниці Чорного моря» у Нідерландах. Фото: nmiu.org

У Києві 5 липня в Скарбниці Національного музею історії України розпочне роботу виставковий проєкт «Скарби Криму. Повернення». В експозиції будуть виставлені предмети з колекції кримських музеїв, відомі як «скіфське золото», які у листопаді 2023 року були повернуті з Нідерландів, куди вони були вивезені на виставку ще до окупації Криму у 2014 році.

Про це повідомляє міністерство культури та інформаційної політики України.

«Експозиція фактично стане постійною у стінах Музею та триватиме до остаточної деокупації Криму, після чого колекцію планують перемістити на територію півострова», – йдеться у повідомленні.

Відвідувачі зможуть побачити 565 предметів з виставки «Крим: золото й таємниці Чорного моря», що з лютого по серпень 2014 року експонувалися в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі. Це давньогрецькі, давньоримські, пізньоскіфські, сарматські, гунські й готські речі, знайдені впродовж 19–21 ст. під час археологічних досліджень Криму. Загалом це понад 2000 одиниць зберігання з колекцій чотирьох кримських музеїв: Центрального музею Тавриди, Керченського історико-культурного заповідника, Національного заповідника Херсонес Таврійський і Бахчисарайського історико-культурного заповідника.

««Скарби Криму. Повернення» — це потужна перемога в боротьбі за культурну спадщину України, свідчення нашої тисячолітньої історії, що розкривається через культури багатьох народів, та утвердження верховенства права», – зазначили у міністерстві.

Виставка «Скарби Криму. Повернення» у Скарбниці Нацмузею історії України працюватиме з 5 липня (10:00 – 18:00) за адресою: м. Київ, вул. Лаврська, 9.

Як повідомлялось, у кінці листопада 2023 року в Україну з Нідерландів повернулися предмети з колекцій кримських музеїв, представлені на виставці «Крим: золото й таємниці Чорного моря» в Музеї Алларда Пірсона в Амстердамі ще до незаконної окупації Криму Росією. Їх розмістили у Національному музеї історії України.

Нагадаємо:

  • 14 грудня 2016 року Окружний суд Амстердама, розглянувши позов держави Україна до Музею Алларда Пірсона, вирішив повернути скіфське золото Україні. Рішення було винесено на основі конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою художні цінності повинні бути повернуті суверенній державі, що надала їх для тимчасової експозиції. В даному випадку це – Україна.
  • 17 січня 2017 року стало відомо, що музеї окупованого Криму почали процес оскарження в Нідерландах рішення Окружного суду Амстердама про повернення колекції скіфського золота Україні.
  • 26 жовтня 2021 року Апеляційний суд Амстердама виніс рішення, що експонати з музеїв Криму, відомі під умовною назвою скіфське золото, Музей Алларда Пірсона має передати Україні до стабілізації ситуації в Криму. Суд зазначив, що скіфське золото є частиною культурної спадщини України і належить до публічної частини Музейного фонду Держави Україна.
  • 9 червня 2023 року Верховний суд Нідерландів підтримав рішення попередньої інстанції у справі про долю скіфського золота і постановив передати його Україні.