Форум «Стратегія розвитку Півдня»: проекти і сподівання

Перший міжнародний інвестиційний форум «Стратегія розвитку Півдня» має пройти 10–11 червня на півдні Херсонщини: спочатку - у селищі Новотроїцьке, а на другий день - у Стрілковому, на Арабатській стрілці. Форум збере урядовців п’яти міністерств, представників адміністрацій та об’єднаних громад чотирьох південних областей - Херсонської, Миколаївської, Одеської та Запорізької, та інвесторів - іноземних і вітчизняних. На форум запросили президента, прем’єра, голову Верховної Ради України, а також керівників регіональних офісів міжнародних фінансових організації, зокрема, ЄБРР та Світового банку.

Мета форуму - розбудова та соціально-економічний розвиток тимчасового прикордоння з АР Крим та реінтеграція трудових ресурсів і бізнесу. Його проведення підтримало Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

Селище Новотроїцьке, Херсонська область Фото: investigator.org.ua

Як розповів Центру журналістських розслідувань Сергій Козир, голова Херсонської облдержадміністрації, під час форуму «Стратегія розвитку Півдня»  будуть презентовані  проекти соціально-економічного розвитку територій, наближених до адмінмежі з тимчасово окупованою Автономною Республікою Крим. 

«В першу чергу цей форум направлено на розвиток громад, де самі громади і голови ОТГ будуть презентувати свою громаду і залучати кошти і приваблювати інвесторів для того, щоб направити максимально на розвиток своїх громад», – сказав Сергій Козир.

Сергій Козир, голова Херсонської обласної державної адміністрації Фото: investigator.org.ua

Ще до повідомлення про проведення форуму голови трьох обласних адміністрацій Півдня – Миколаївської, Одеської та Херсонської – вирішили об’єднати зусилля для розвитку туристичної галузі Причорномор’я, розбудови спільної інфраструктури через зрошення та якісні транспортні перевезення.

«Ми синхронізували наші програми щодо співпраці в області туризму, щодо зрошення. Також ми обговорили питання екологічної безпеки: щодо співпраці по Тилігульському лиману, щодо шкідливих викидів, щодо питання якості питної води», – зазначив Віталій Кім, голова Миколаївської ОДА.

За його словами, голови адміністрацій домовились спільно протидіяти руйнуванню доріг перевантаженими фурами – області просто не прийматимуть і не пропускатимуть далі такі вантажівки.

Зокрема, додав Кім, голова Одеської ОДА Сергій Гриневецький підняв питання щодо важливості з точки зору національної безпеки та безпеки людей функціонування автотраси між Одесою і Кримом. Тому він запропонував зробити цю трасу чотирьохсмуговою.

Віталій Кім, голова Миколаївської ОДА Фото: investigator.org.ua

Павло Ярмій, керівник Агенції регіонального розвитку Таврійського Об’єднання територіальних громад уже більше 10 років займається проектами з розвитку громад і туризму на Херсонщині. І зараз запрошує вже на сьомий Таврійський туристичний конгрес, що відбудеться 20 травня у Новій Каховці. Ярмій каже, що у Херсонщини наразі є всього два напрямки розвитку.

«Херсонщина повинна стати обличчям України. Херсонщина повинна мати максимум преференцій. Ми повинні мати такі ж самі преференції, як має Донбас. Як має Донецька і Луганська області. Тому що в цьому році вже всі стали розуміти, що стратегічно Херсонщина не менш важлива для України і для світу, ніж Донецька і Луганська області. І дуже добре, що Офіс президента, сам пан Зеленський, розпочали відноситись до цього більш правильно. І (це демонструє – ред.) Кримська платформа, і те, що на Херсонщину зараз стали більше коштів заводити міжнародні грантові програми, програми технічної допомоги. Те, що почали працювати з сільським господарством, особливо туризмом, Херсонщині дуже потрібні проекти, які підтримують туризм. У Херсонщини тільки два напрямки розвитку – це сільське господарство і туризм. І якщо в сільське господарство вливалась величезна кількість підтримки міжнародної технічної допомоги, то в туризм тільки починають розуміти, що потрібно вкладати», – сказав Ярмій і інтерв’ю ЦЖР.

Павло Ярмій, керівник Агенції регіонального розвитку Таврійського Об’єднання територіальних громад Фото: YouTube Trip Must Go On

Для розвитку сільського господарства на Півдні потрібні реальна, а не вдавана земельна реформа, зачистка земельної корупції і вода. Амбітний проект зрошувальної системи на Херсонщині був презентований ще два роки тому і під час Першого інвестиційного форуму «RE:Think. Invest in Ukraine» у Маріуполі вже видавався майже реальністю. Але і досі не стартував, хоча проектом передбачене кредитування Світовим банком, який і фінансував розробку проекту.

Серед проектів форуму Півдня зазначені: відновлення втраченого зрошення, дообладнання Перекопського каналу; побудова нових черг Каховського та Сірогозького каналів; збільшення можливостей Інгулецької та Північно-Рогачицької зрошувальних систем.

Друга проблема, яка стримує розвиток і сільського господарства, і туризму – дороги. Точніше, їх відсутність у курортних і туристичних регіонах. Звісно ж, велике будівництво поступово покращує дороги Півдня. Однак доїхати до курортів Генічеська чи заповідника Асканія Нова – це справжній екстремальний тур. Причому, найгірша дільниця дороги – саме біля Новотроїцького, де збираються провести перший день Форуму.

Автор каналу Sasha Travel street веде справжній моніторинг розвитку туризму і будівництва доріг на Херсонщині. І не тільки. У квітні він проінспектував стан дороги від Генічеська до Асканії Нової і виявив, що на цій ділянці нічого не змінилось.

Автодорога Генічеськ – Асканія Нова Фото: YouTube Sasha Travel sreet

А от за Новотроїцьким йде жвавий ремонт. Як каже блогер, в порівнянні минулим роком фронт робіт посунувся більш ніж на 10 кілометрів. Стан дороги на колись найбільш вбитому відрізку після зими задовільний, але треба поновити розмітку.

«Ми бачимо, зараз будуються дороги. І між нашими населеними пунктами також потрібні дороги. Це великі кошти. Також ми розраховуємо, що звернуть увагу на наше водопостачання і водовідведення. У нас є проєктно-кошторисна документація у Новоолексіївці – на водовідведення та водопостачання. Також потребує водовідведення на Арабатській стрілці. Це дуже коштовні великі проєкти, але в нас не вистачає коштів, в нашій громаді. Ми знаємо, що є багато проєктів щодо будівництва житла, у нас є проєкт щодо будівництва житла лікарям. Також у нас виділена земельна ділянка під будівництво багатоповерхових будинків. Тобто, проєктів дуже багато і для розвитку їх потрібно реалізовувати», – розповів ЦЖР Олександр Тулупов, міський голова Генічеська.

Павло Ярмій вважає, що туристичні регіони Півдня мають не конкурувати, а доповнювати один одного, створюючи цілісний туристичний продукт, який допоможе зробити Херсонщину цікавою і привабливою для українського та іноземного туриста.

У керівництва Генічеська ж на першому місці – давно не вирішені проблеми, на які у місцевих громад просто не вистачає коштів. Або ж, припустимо, вони їх не навчились або не хочуть заробляти, а тому сподівання лише на бюджет державний чи інвесторів.

Олександр Тулупов, міський голова Генічеська Фото: investigator.org.ua

«І ми сподіваємось, що на цей форум приїде дуже багато інвесторів, людей, які за фахом можуть допомогти нам у розвитку нашої територіальної громади. Також заплановано прибуття десь 168 голів ОТГ, які вже черговий раз обираються, саме їхній досвід може бути корисний і нам. Тобто ми очікуємо інвестицій, ми очікуємо великого будівництва, ми очікуємо розвитку нашої громади», – додає Олександр Тулупов.

За словами Павла Ярмія, головна проблема розвитку регіону – навіть не дефіцит грошей. Він знає кількох крупних бізнесменів, які готові інвестувати. Однак не бачить людей, які спроможні імплементувати серйозні проекти. Тож і інвестфорум, і Кримська платформа – це чудові драйвери процесу, але треба, щоб влада, бізнес і громадськість стали єдиним кулаком на Херсонщині.

«Проте, зараз дуже мало людей на Херсонщині, які можуть міняти бачення людей, це дуже важливо. Це перше. І друге, повинні бути експерти, спеціалісти, які будуть чесно працювати над тими проєктами, які навіть сьогодні є. Я дуже поважаю пана Тулупова, ми з ним буквально недавно зустрічались, він розказував, показував мені і їхній проєкт. Може це не багатьом людям буде цікаво, але каналізація, якісна каналізація для Арабатської стрілки – це дуже важливо. Він показував цей шикарний проєкт. Він розказував про проєкт аеропорту, і багато інших проєктів. Це дуже важливо. Але потрібно розуміти, що один Генічеськ не зробить, скажемо, всієї погоди, один Скадовськ – він не зробить погоди. Нам потрібна кластерна модель розвитку цієї території, нам потрібно, щоб сюди прийшли іноземні партнери, які можуть допомогти спочатку з мізками, а вже потім с коштами», – вказує Павло Ярмій.

У свідомості багатьох українців довгі роки Херсонщина – це була територія дорогою до Криму. Сьогодні регіон має всі можливості стати самодостатнім і кращим за розвитком, аніж мілітаризований Крим.

Місто Скадовськ, Херсонська область  Фото: YouTube Відпочивай

Від окупації півострова Росією херсонці постраждали особливо, втративши ринки збуту сільгосппродукції, але зараз є шанс отримати нові ринки. І це вже роблять багато виробників. Однак залишається питання безпеки. Агресія або диверсії з боку Росії з півдня, з окупованого Криму – сценарій робочий. І в херсонців є ідеї, як знизити рівень небезпеки.

«На Херсонщині мають бути представництва великих міжнародних проєктів. Тут у нас Нова Каховка, Херсон, Каховка, Гола Пристань, Генічеськ. Якщо ми над цим працюємо, ми хочемо розвивати це? Давайте заведемо сюди кошти і зробимо тут цей рай. Ігровий рай, якщо це потрібно, туристичний, сільськогосподарський, рай для логістики, для сонячної енергетики, для вітроенергетики, але давайте робити тут. І давайте тут робити представництва. Щоб сюди ніхто навіть не думав на нас нападати, на наш Північно-Кримський канал, на нашу цю територію. Коли тут буде стояти міжнародна технічна допомога, американські компанії, британські, французькі – ніхто сюди не полізе. Оце ключове питання. Стратегічно важливе для нас», – вважає Павло Ярмій

Серед проектів, що будуть презентовані на форумі «Стратегія розвитку Півдня» – створення індустріального парку у Скадовську, де планується відкриття заводів з переробки томатів на пасту, переробки кукурудзи – у будівельний та харчовий крохмаль; та збільшення врожаю рису, аби повністю задовольнити в ньому потреби українців.

Свердловина №87 на Стрілковому родовищі газу, Арабатська стрілка Фото: investigator.org.ua

Проект «Енергонезалежність Приазов’я» передбачає нарощування видобутку газу на Стрілковому родовищі та будівництво газогону «Генічеськ – Новоолексіївка – Асканія Нова» із приєднанням до магістрального газопроводу Єдиної газотранспортної системи України в районі Чаплинки.

Крім того, планується залучення транснаціональних енергокомпаній для спільного розвідування та видобутку природного газу в Азовсько-Березанській нафтогазоносній області. Для уникнення дефіциту газу та забезпечення потреб населення Генічеського району та його промисловості. Яка має всі шанси отримати нове дихання.

Відеоверсію матеріалу можна подивитись тут:

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine