Агент Кулініч: розвал кримського управління СБУ та державна зрада

16 липня 2022 року ДБР та СБУ заявили про успішну проведено спеціальну операцію з викриття зрадника України — чинного співробітника Служби безпеки України, який працював на спецслужби рф. Мова йде про Олега Кулініча, який з жовтня 2020 року по березень 2022 року очолював кримське управління СБУ.

Центр журналістських розслідувань ще минулого року почав цікавитися роботою Кулініча, а також його статками, але потім сталось вторгнення, і ми не завершили свою роботу. Тепер розповідаємо хто він такий, що відомо про його справу та чому Кулініч — чи не остання людина, яка мала б керувати кримським главком.

Затримання Олега Кулініча спіробітниками ДБР, 16.07.2022 Фото: dbr.gov.ua

За даними досудового розслідування, Кулініч співпрацював із спецслужбами росії та передавав їм розвідувальну інформацію проти України.

«Було задокументовано передачу ним інформації, що становить державну таємницю. Також задокументовано безпосередню участь фігуранта у діяльності злочинної організації, яка займалася розвідувальною та підривною діяльність проти України», — йдеться у повідомленні ДБР.

Служба безпеки України розповсюдила пресреліз, в якому йдеться, що інформація про співпрацю Кулініча з росією ще «потребує перевірки».

Зашкварний бекграунд

Хто взагалі такий Олег Кулініч? Якщо вірити інформації нардепа Максима Бужанського, — випускник академії КДБ імені Андропова. Однак у документах він це не вказував. Відтак через сумнівне призначення Кулініча на посаду керівника управління СБУ в АР Крим депутат ще рік тому, у квітні 2021 року, звертався до Мін’юсту, ДБР та президента з вимогою провести перевірку.

Хоча у відкритому доступі і так було відомо: своїм зростанням і вростанням у владу Олег Миколайович Кулініч завдячує Деркачам.

За старшого — генерала Леоніда Деркача, керівника СБУ в часи президента Кучми, Кулініч зробив кар’єру у Службі безпеки України.

Леонід Деркач, колишній начальник СБУ. Фото: kor.ill.in.ua

За молодшого Деркача — Андрія, і під його керівництвом Кулініч отримав хлібну посаду у Енергоатомі, який фактично контролював син глави СБУ. З того часу за Кулінічем тягнеться шлейф незавершеної кримінальної історії про дерибан 150 мільйонів гривень.

Андрій Деркач, народний депутат України. Фото: slovoidilo.ua

У 2008 році він отримує нову смачну посаду: його призначають був главою Держкомзему, яка дісталась йому за квотою «Блоку Литвина». Чому — дуже просто: Андрій Деркач і Володимир Литвин — свати.

Цей період діяльності Олега Кулініча відзначений чисельними корупційними скандалами, пов’язаними із дерибаном землі. Врешті після 2010 року він якось зник з публічного простору.

У вересні 2020 року США запровадили санкції щодо Андрія Деркача, прямо назвавши його російським агентом в Україні.

Посада керівника главку СБУ в АР Крим

Попри явний зв’язок із підсанкційним Деркачем, у жовтні 2020 на сайті Офісу президента України з’являється указ про призначення Олега Кулініча на посаду керівника Головного управління СБУ в АР Крим, яке дислокувалось у прикордонній з окупованим півостровом Херсонській області.

Центру журналістських розслідувань з власних джерел відомо, що діяльність кримського главку СБУ з приходом Кулініча на посаду його очільника була не просто ускладнена — він її розвалив.

Тривалий час після призначення він так і не з’явився в херсоні, натомість, вирішив «виписати» все управління в Київ — під виглядом реорганізації главку. При цьому кваліфіковані фахівці, занурені в специфіку розслідування воєнних злочинів росії у Криму, які напрацювали технології розслідування кейсових справ, були звільнені і відряджені в інші регіони. Передислокація співробітників у Київ не була нічим забезпечена — і люди відмовлялись їхати. Врешті відділи були недоукомплектовані, класні спеціалісти — звільнені, а ті що лишилися, змушені були виконувати задачі не першої важливості.

За свідченнями наших джерел, Олег Кулініч невідомо чому отримав велику довіру у глави СБУ Івана Баканова. Він ставив його у приклад, і тривалий час ходили стійкі чутки що ось-ось Кулініч буде призначений на посаду першого заступника голови Служби.

За версією розслідувача Володимира Бойка, яка досі не була офіційно спростована, однак і офіційно не підтверджена, призначення Кулініча очільником кримського главку СБУ є свого роду платою за послуги ще одного підозрюваного в зв’язках з ФСБ — колишнього нардепа, урядовця і заступника секретаря РНБО на момент розгону Майдану — Володимира Сівковича.

Володимир Сівкович Фото: УНІАН

За версією Бойка, саме Сівкович та екс віцепрем’єр Арбузов оплатили послуги лоббістів на час візиту Баканова до США.

Ймовірно, інформація західних спецслужб про істинну роль і діяльність Олега Кулініча була донесена до президента України, і в березні 2022 року він звільнив Кулініча з посади начальника кримського главку СБУ якраз після швидкої втрати Херсона та більшої частини області під час вторгнення.

Цікавитись Олегом Кулінічем Центр журналістських розслідувань почав відразу після його дій, що призвели до паралічу роботи главку СБУ, яка на час його призначення була дуже результативною. Зайшли ми з простого — поцікавились його деклараціями і реальними статками.

І тут виявилось, що усього належного процедурі призначення і поточної роботи у реєстрі немає. А за тою, що є Кулініча можна вичислити хіба зо за наявності й інших документів. Бо у графі «посада», глава управління СБУ, тобто, генеральської посади, скромно писав — військовослужбовець.

Є ще одна цікава деталь, яка полягає у неузгодженості даних у деклараціях Олега Кулініча та його дружини Тетяни Кулініч, яка до квітня 2019 року, тобто, до зміни влади, працювала в апараті Верховної Ради України. А, отже, також подавала декларацію.

Олег Кулініч декларував, що має у власності тільки квартиру у старому будинку на вулиці Євгена Коновальця у Києві, де нібито і мешкає. Його дружина, згідно реєстру нерухомого майна, станом на липень 2021 року мала у власності дві квартири в елітному ЖК «Французький квартал», а також квартиру площею 162 метри на вулиці Ковпака. Тут же Тетяна Кулініч зареєстрована і як фізособа-підприємець.

Будинок на вулиці Ковпака, в якому має квартиру Тетяна Кулініч та паркомісце Олег Кулініч. Фото: google maps

У цьому ж будинку на Ковпака сам Кулініч мав паркомісце. Машини він, згідно декларації не має, а коштовне паркомісце є. В будинку, де живе дружина, але її в декларацію він також не вносить. Схоже, маємо тут ще один злочин — недостовірне декларування. На жаль, зараз доступ до реєстру декларацій та майнового закритий, тому перевірити актуальність не маємо змоги.

Отже, враховуючи зашкварний корупційний бекграунд та зв’язок з російським агентом Андрієм Деркачем, Олег Кулініч точно не мав опинитися на посаді керівника главку СБУ окупованого Криму. Однак опинився там за указом президента. Як кажуть, попереджали ж.

Наразі суд обрав Кулінічу запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 13 вересня без можливості внесення застави.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine