Підрив ГЕС, «добробати» колаборантів та депортація херсонців: аналіз брехні російських ЗМІ у жовтні

Південь
Мешканці Херсона, яких окупанти переміщують на лівий берег Херсонщини під виглядом «евакуації», 19.10.2022 Фото: ТАСС

Журналісти Медіа-центрів «IPC-Херсон» та «IPC-Генічеськ» упродовж жовтня 2022 року проводили моніторинг медіа Півдня і Криму, а також сторінок у соцмережах для виявлення дезінформації, фейків, матеріалів із ознаками інформаційних спецоперацій в умовах збройного конфлікту і агресії Росії проти України та тимчасової окупації частини Херсонської і Запорізької областей. Аналіз також охоплював публікації в російських медіа, які стосуються ситуації на тимчасово окупованих рф територіях Півдня.

Депортація херсонців до РФ під виглядом евакуації 

Найпопулярнішою темою у російських ЗМІ у жовтні була так звана «евакуація» цивільного населення з окупованої правобережної частини  Херсонської області на лівий берег Дніпра, до окупованого Криму та регіонів РФ. Ці заходи подавались  окупантами та їхніми гауляйтерами як «тимчасові» та «добровільні», але, як мвідчать факти,  росіяни збрехали у обох випадках. 

Цей процес важко назвати добровільним, зокрема, і через психологічний тиск на херсонців. Місцевих жителів лякають можливою техногенною катастрофою, пов’язаною з підривом греблі Каховської ГЕС, обстрілами з боку ЗСУ та вигаданим звірствами українських військових щодо російськомовного населення на звільнених територіях. Херсонцям навіть розсилають повідомлення нібито від українських воїнів з погрозами. Усі ці дії спрямовані на створення панічних настроїв серед місцевого населення задля збільшення кількості охочих «евакуюватися».

Російські ЗМІ повідомляють про вивезення з території Херсонщини дітей з обмеженими можливостями, що знаходились у місцевих інтернатах та дитячих будинках. Добровільною та законною їхню «евакуацію» назвати не можна, адже держава України, на піклуванні якої знаходяться ці неповнолітні, дозволу на їхнє переміщення окупованою територією, а тим більше – депортацію до РФ, дозвіл не давала.

Під великим питанням і «тимчасовість» відповідних заходів. Чітко простежується зміна риторики серед самих росіян, адже якщо на початку даного процесу вони називали його виключно «евакуацією», тобто вимушеною мірою, то з середини жовтня в проросійських ЗМІ все частіше починає використовуватись термін «переселення». До того ж росіяни повідомляють про можливість надання притулку херсонцям на постійній основі. За їх словами, евакуйовані мають доволі швидко асимілюватися з російським населенням та за бажанням залишитись проживати на території росії. 

Активно створюється позитивна картинка реакції переселенців на фактичну депортацію з Херсонщини, що має спонукати до виїзду тих, хто наразі вагається.

Щодо дітей, яких вивезли начебто для відпочинку, то вони, за словами російських ЗМІ, розселені по оздоровчих таборах на території рф і проходять там повноцінний курс навчання за російською програмою. Загальна кількість депортованих з Херсонщини дітей, озвучена гауляйтерами 19 жовтня, становила близько п’яти тисяч осіб. 

Гауляйтер Херсонщини Сальдо заявив,Ю що упродовж 5 днів з правого берега Дніпра було евакуйовано 70 тисяч осіб. Ця кількість видається дуже завищеною і перевірити її просто. Людей перевозили через Дніпро двома річковими катерами. За даними окупаційної адміністрації, одночасно вони можуть перевезти від 80 до 400 пасажирів. У день, як повідомлялось, з Річкового порту Херсона проводилось 4 рейси, якими людей доправляли до Олешок і Голої Пристані. Хоч як множне, але 70 тисяч перевезти за ці дні було неможливо.

Херсонський політолог Володимир Молчанов також звертає увагу на те, що для сюжетів про «евакуацію» з правобережжя Дніпра пропагандисти обрали велелюдний зранку Річпорт у Херсоні, звідки люди щоденно курсують катерами між Херсоном та Голою Пристанню. Звідти ж відправляються і дачники, які завершують роботи на присадибних ділянках. Відтак пропагандисти  використали людей використали як статистів для картинки масової евакуації

 Приманки депортації – соцвиплати і житлові сертифікати

Для прискорення процесу депортації херсонців та залучення до нього більшої кількості населення, росіяни активно розповсюджують інформацію про державні виплати і навіть про надання безкоштовного житла у власність на території росії, яке можуть отримати переселенці. Пропагандистські медіа  із різних регіонів РФ подали три ідентичні історії про видачу житлових сертифікатів багатодітним сім’ям з Херсонської області. При цьому не згадується, що для їхнього отримання не для картинки доведеться оформити повний пакет російських документів і за півроку самим знайти житло, яке банк погодиться викупити за сертифікат.  

Одночасно з початком «евакуації» росіяни заявили, що кожен переселенець може отримати одноразову виплату в розмірі 100 тисяч рублів. Ось тільки набір документів на цю виплату виявився досить специфічним, і разом з паперами, що підтверджують особу переселенця, він має ще й засвідчити, що є власником нерухомості на території Херсонщини. Тобто, херсонець, що виїхав за межі області і бажає отримати цю виплату, має десь взяти довідку про нерухомість, яку він залишив, і в яку вже могли поселитися російські військові. 

Як у випадку з житловими сертифікатами, так і в ситуації зі ста тисячами, є один невеликий нюанс: отримати їх можуть тільки ті херсонці, які  до початку «евакуації» отримали аусвайс – паспорт РФ. Самі росіяни повідомляли про близько 20 тисяч жителів Херсонщини, які отримали паспорт країни-агресора,  насправді ж ця кількість є в рази меншою. Ті ж переселенці, які погоджуються отримати російське громадянство, просто зараз мають подати на розгляд документи в тому регіоні Росії, куди їх було депортовано. Триватиме розгляд таких заяв кілька місяців. Таким чином, російська сторона одночасно зменшує кількість претендентів на виплати серед переселенців та спонукає херсонців отримувати громадянство РФ.  

Підрив греблі Каховської ГЕС

Одним з найбезглуздіших фейків російської пропаганди у жовтні були заяви про нібито намір української сторони зруйнувати греблю Каховської ГЕС. Про це повідомлялось як на найвищому політичному і військовому рівні РФ , так і постійно спамилось колаборантами.  Причому навіть серед росіян немає одностайності у прогнозуванні наслідків можливої катастрофи. Так, деякі з них повідомляють про «мільйони кубометрів води, що знищують все живе на своєму шляху», інші ж великої загрози для місцевого населення у разі відповідної ситуації не вбачають. Наприклад, призначений окупантами очільник Херсонщини Володимир Сальдо у своєму останньому інтерв’ю російським пропагандистам з «Крим 24» спростував небезпеку в разі порушення цілісності гідроспоруди для херсонців. За його словами, рівень води у Дніпрі підніметься лише на метр, що ніяк не вплине на жителів області, хоча за кілька днів до того росіяни озвучували цифру в 4-5 метрів.

Цікаві версії озвучують російські ЗМІ і про те, як саме ЗСУ нібито має підірвати греблю. Найбільш оригінальною з них є спуск протикорабельних мін вниз течією, що, здетонувавши, мають спричинити катастрофу. Паралельно звучать версії ракетного обстрілу, що є також безглуздям, адже для хоча б часткового руйнування ГЕС має статися одночасна детонація кількох десятків тонн вибухівки. За інформацією української сторони, греблю заміновано самими окупантами, а від її підриву їх утримує лише усвідомлення певних наслідків, зокрема, неможливість подальшої подачі води на територію тимчасово окупованого Криму. 

При цьому всім очевидно, що ЗСУ підрив греблі і розлив Дніпра не потрібен у разі наступу і звільнення Херсонщини. А окупанти можуть вдатися до підриву, якщо залишать Херсон і частину правобережжя Дніпра. Таким чином  вони можуть намагатись зупинити наступ ЗСУ. 

«Добровольчі» батальйони та «тероборона»

У жовтні  фіксується початок вербування чоловіків з Херсонщини до «батальйону ім. Маргелова», а на окупованій частині Запорізької області – «імені Судоплатова».  Необхідність вступу до «добровольчих батальйонів» аргументується захистом власних домівок від української армії. Проте кількість херсонців і мелітопольців, охочих вмирати за Росію, ймовірно, є вкрай низькою, про що свідчить відсутність будь-якої інформації про херсонський батальйон, починаючи з 12 жовтня, і вкрай мала кількість бійців-судоплатівців на відео з прийняття присяги. 

Фактично проваливши формування «добровольчих» батальйонів, росіяни вирішили провести на окупованих територіях Херсонщини мобілізацію під виглядом  створення «справжньої тероборони». 

Для реабілітації провалу зі створення  «добробатів» на херсонщині російські пропагандисти намагались  підтримати колаборантів інформаційно. Перші повідомлення про формування підрозділів з’явились у російських ЗМІ 24 жовтня, а вже за два дні колаборант Кирило Стремоусов заявив, про їхню повну комплектацію. Та навіть більше – повідомляється, що охочих вступити до лав тероборони настільки багато, що на них не вистачає амуніції, хоча жодного херсонця-«тероборонівця» на загал досі так і не показали. Водночас, з посиланням на «штаб тероборони» поширюються повідомлення, що з  загонами «територіальної оборони м.Херсон організовано заняття із застосування протитанкових комплексів та організації вогневих позицій у межах міста. З групами мінування проведено практичні заняття з встановлення мін спрямованої дії та виготовлення та встановлення фугасів».  Навряд чи такі навчання могли б проводитись із цивільними людьми без військового досвіду, відтак має право на життя версія, що під виглядом тероборони Херсона діятимуть мобілізовані росіяни або й кадрові військовослужбовці. 

Херсонські колаборанти невпинно і щоденно повторюють, щр контрнаступ ЗСУ не херсонському напрямку провалився,  «ніякої паніки немає». Перекручують навіть факт відступу російських військових і замовчують, що ЗСУ звільнили десятки населених пунктів. Вислів Стремоусова «когда мы отступаем, то мы вперед идем» став мемом в соцмережах.

Реакція в мережі на вислів херсонського колаборанта

Російський ресурс «РИА-новости» 

Фото: телеканал ZaТВ

Обстріл цивільного населення

На окупованій Запоріжчині пропагандисти продовжували відпрацьовувати вже традиційні теми: звинувачення українських захисників в обстрілах мирного населення та Запорізької АЕС, відсіч міфічним «десантам ЗСУ» із   захоплення станції, укріплення наративу  «Россия тут навсегда», розкрутка конкурсу «Лідери відродження», завдяки якому російські технологи намагаються затягнути місцеву молодь у російське політичне життя і, водночас, ліквідувати страшний кадровий голод на колаборантів. 

На початку місяця пропагандисти продовжували активно просувати фейк про те, що цивільну колону в Запоріжжі нібито обстріляли  українські військові.

Місце трагедії, Фото з відкритих джерел

Примітно, що ще зранку 30 вересня Міноборони РФ прозвітувало про високоточні удари по стратегічних об‘єктах у Запорізькій області. Ці ж меседжі дублювали й представники окупаційної адміністрації захопленої росіянами частини Запоріжчини.

Однак після повідомлень про розстріл цивільної колони в Запоріжжі, внаслідок чого є загиблі та поранені мирні люди, окупанти змінили риторику та видали фейк про обстріл з боку ЗСУ.

Аби прикрити черговий воєнний злочин росіян, які завдають ударів по цивільним, колаборант Рогов повідомив про проведене ним «розслідування», яке з‘ясувало, що ЗСУ нібито самі обстріляли підконтрольне їм місто Запоріжжя.

Насправді ж Запоріжжя зазнало чергового ракетного удару ЗС Росії, були зруйновані житлові будинки, внаслідок чого загинули десятки мирних жителів.