Питання національної безпеки. Ефір від 8 жовтня 2019 року

У цьому випуску програми «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська) від 8 жовтня 2019 року:

29 жовтня з ініціативи президента України у Маріуполі має пройти інвестиційний форум для заохочення іноземного бізнесу інвестувати в українську економіку і, зокрема, у відновлення Донбасу.

Володимир Зеленський запрошує інвесторів під особисті гарантії. І він навіть не здогадується, як ризикує. Бо, як показують журналістські розслідування, Схід сьогодні це аномальна для грошей зона. Вони витрачаються мільярдами, а натомість нічого не будується. Точніше, ніяк не добудується, а самі об’єкти дорожчають з кожним днем, перетворюючись у продуктивну дійну корову для замовників та виконавців підрядів. Тож перш ніж кликати іноземних інвесторів та донорів, радимо уряду провести аудит ефективності уже витрачених грошей. Бюджетних, тобто, наших з вами.

У попередній передачі ми проінспектували об’єкти нашого минулорічного розслідування, яке виявило, що донецькі чиновники витрачають сотні мільйонів грошей із спецфонду області на об’єкти далеко не критичної інфраструктури. Наприклад, на дорогу ковзанку або такий же дорогий басейн у Краматорську, тимчасовому, до деокупації Донецька, обласному центрі…

Кожен стартував від суми у 50 мільйонів, а за роки коригувань проектів уже подорожчав вполовину. Обидва об’єкти і досі не збудовані. Між тим, кошти, на них зарезервовані, могли бути використані на відбудову соціальних об’єктів першої необхідності – ремонт та утеплення дитячих садків і шкіл, реконструкцію водогонів, відновлення і будівництво мостів. Тобто все те, на що Україна просить грошей у міжнародних донорів і навіть бере кредити. Така ж історія і з іще одним спеціальним фондом – екологічним, кошти якого повинні витрачатись на програми і заходи, які покращують стан природного середовища.

На Донбасі діють сотні шкідливих виробництв, а бойові дії призвели до погіршення екології. І ще два роки тому міжнародні організації в рамках проекту «Визначення шкоди, завданої довкіллю на сході України», який виконувався Координатором проектів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки урядів Канади та Австрії у співпраці із швейцарською екологічною мережею «Зой», зробили оцінку екологічної шкоди та пріоритети відновлення довкілля на сході України. У цьому дослідженні є всі заходи, які треба було зробити вчора, сьогодні та завтра.

Підтоплені шахти, проблеми з питною водою, звалища промислових і побутових відходів, пошкодження природоохоронних об’єктів. І не кажіть, що у країні немає грошей на вирішення цих проблем. Сума екологічного податку, який збирається в Україні – в середньому – 6 мільярдів гривень на рік.

Мільярд із них – це Донецька область. Найжирніший екологічний фонд у країні. У цьому випуску подивимось, як він використовується.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine