Двом російським військовим повідомлено про підозру у воєнному злочині – зґвалтуванні жінки в окупованій Новопрокопівці на Запоріжжі

Війна
Артем Пронченко Фото: Книга палачей

Російським військовим  – старшому лейтенанту Артьому Пронченку та Алєксандру Гладкову, які у складі армії РФ брали участь в окупації Запорізької області, повідомлено про підозру у порушенні законів і звичаїв війни – зґвалтуванні мешканки с. Новопрокопівка в період його окупації.

Тексти підозр військовим РФ опубліковані на сайті Офісу Генерального прокурора України, пише Центр журналістських розслідувань.

Злочин було скоєно 1 травня 2022 року. На той час село Новопрокопівка Пологівського району Запорізької області було окуповане підрозділами 503 мотострілецького полку 19 мотострілецької дивізії армії  РФ.

Підозрюваними у вчиненні воєнного злочину є: 

Старший лейтенант ЗС РФ Пронченко Артьом Юрьєвіч, 29 січня 1986 року народження, уродженець м. Славянськ-на -Кубані Краснодарського краю РФ, проживає на вул. Ковтюха, будинок 26, кв. 51. Військовослужбовець за контрактом, в/ч 75394. 

Гладков Алєксандр Владіміровіч, 22 листопада 2002 року, уродженець м. Новокубанськ Краснодарського краю, мешкає по вулиці Некрасова, будинок 53.  Військовослужбовець, в/ч 75394. Звання і вид служби в армії РФ у тексті підозри не вказано, судячи з віку, може бути строковиком. 

За даними слідства, військовослужбовці РФ Пронченко та Гладков близько 22.00 увірвалися в будинок у с. Новопрокопівка, де проживала родина – чоловік, дружина і двоє дітей – трьох та п’яти років. Чоловіка, погрожуючи зброєю, російські військові видворили з дому і наказали їхати в інший населений пункт. Пронченко приставив автомат до обличчя жінки і наказав Гладкову зв’язати руки скотчем і заклеїти рота. Потім, наносячи удари, жінку затягли у лісосмугу за межами села Новопрокопівка, де на той час знаходились вогневі позиції артилерійського підрозділу ЗС РФ, і жорстоко зґвалтували. 

Правоохоронці заочно повідомили Пронченку та Гладкову про підозру у порушенні законів і звичаїв війни (ст. 438 КК України), а саме –  у жорстокому поводженні з цивільним населенням; у порушенні Женевської Конвенції про захист цивільного населення (ч.1, 2 ст. 27 – захист осіб від акту насильства чи залякування та особливий захист жінок від зґвалтування; ст. 147 – нелюдське поводження); а також  у порушенні додаткового протоколу до Женевських конвенцій –  погроза вбивством та захист жінок від зґвалтування (ст. 75, ст.76). 

  • Національна поліція України повідомила про підозру в воєнних злочинах проти цивільного населення 24-річному лейтенанту ФСБ РФ Алєксандру Лєбідю з села Агалатово Ленінградської області. Він ґвалтував дітей і жінок у Високопільській громаді на Херсонщині і погрожував їм та їхнім батькам розправою, якщо ті не будуть мовчати. З російських пабліків відомо, що в жовтні 2022 року Лєбідь загинув. За скоєні ним злочини в Україні Лєбідя вважають у Росії героєм.
  • Як повідомляв ЦЖР, СБУ оголосила підозру у воєнному злочині військовослужбовцю Збройних сил РФ з Карачаєво-Черкесії Алєксандру Рубанову за ґвалтування жительки Бериславської громади Херсонської області. Слідство встановило, що він самовільно поселився в будинку своєї жертви і погрожував розправою над її дитиною. За жорстоке поводження з цивільним населенням, порушення законів та звичаїв війни загарбнику загрожує від 8 до 12 років позбавлення волі.