У Європарламенті підтримали Україну в конфлікті з Газпромом

Новини
Європейський парламент Фото: enar.dk

Рішення російського ПАТ «Гапром» припинити поставки газу в Україну і намір розірвати контракт з НАК «Нафтогаз України» підтверджує, що РФ використовує поставки газу як інструмент політичного тиску на Україну і загрожує енергетичній безпеці Євросоюзу.

Про це йдеться в спільній заяві голови комітету з міжнародних справ Європарламенту Девіда Макаллістера, співголови парламентського комітету Асоціації Україна-ЄС Даріуша Росаті і постійного доповідача по Україні Міхаеля Галера, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Ми глибоко стурбовані рішенням «Газпрому» від 1 березня 2018 року припинити поставки вже оплаченого газу в Україну, а також подальшим наміром «Газпрому»розірвати контракт з «Нафтогазом». Це є черговим підтвердженням використання поставок газу як політичного інструменту тиску з боку РФ, що може мати негативний вплив на енергетичну безпеку ЄС», – відзначили в Європарламенті.

Автори заяви привітали готовність Єврокомісії виступити посередником у газовій суперечці і закликали всі сторони якнайскоріше домовитися про початок тристоронніх консультацій у форматі ЄС-Україна-РФ з метою врегулювання напруженої ситуації.

«Останні події підтвердили ще більшу важливість вдосконалення енергетичної безпеки ЄС і негайного скорочення залежності від нафти і газу, що поставляються авторитарними режимами, і позбавлення від неї в середньостроковій перспективі», – заявили в Європарламенті.

Як повідомлялося, 1 березня НАК «Нафтогаз України» виграв Стокгольмський арбітраж проти Газпрому. За рішенням арбітражу, Нафтогаз домігся компенсації в сумі 4,63 млрд доларів за недопоставку Газпромом узгоджених обсягів газу для транзиту. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі Газпром повинен оплатити 2,56 млрд доларів на користь Нафтогазу.

Україна офіційно попередила Євросоюз про те, що Росія не виконує свої договірних зобов’язань по транзиту газу, а також відмовляється виконувати рішення Стокгольмського арбітражу.

1 березня ПАТ «Укртрансгаз» повідомив, що російський «Газпром» з початку 2018 року жодного разу не забезпечив тиск на вході в ГТС України, яке відповідало хоча б мінімальним умовам транзитного контракту.

Також «Газпром» повернув «Нафтогазу України» авансовий платіж, сплачений українською стороною в рамках виконання рішення арбітражу, і відмовився поставляти газ по передоплаті. У Києві заявили, що вважають це відмовою виконувати арбітражне рішення.

3 березня «Газпром» заявив про початок процедури розірвання контрактів на поставку і транзит газу з НАК «Нафтогаз України».

Німеччина стурбована рішенням російського ПАТ «Газпром» розірвати контракт на поставку газу з НАК «Нафтогаз України» і закликала сторони до врегулювання спору.