Водопостачання Криму продовжує залежати від опадів – вчений

Новини
Обміліле Білогірське водосховище в Криму, грудень 2017 р Фото: RFE/RL

Забезпечення окупованого Криму водою продовжує залежати від того, наскільки часто на півострові випадають опади, незважаючи на всі спроби російської окупаційної «влади» придумати альтернативні схеми водопостачання.

Про це заявив заступник директора Інституту водних проблем і меліорації України Михайло Яцюк в ефірі Радіо Крим.Реаліі, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Навіть російські чиновники визнають: Крим залежить від погодно-кліматичних умов. Якщо є опади і сніг взимку, є наповнення водосховищ – в першу чергу природного стоку. В якійсь мірі, на певний період проблеми водозабезпечення Криму вирішуються. Але як тільки входимо в літній сезон – останні роки показали, що дефіцит води в Криму відчувається в серпні-вересні, коли всі запаси виснажуються, а опадів немає. Ось тоді починається катастрофа, перш за все для Східного Криму. Можна чітко і ясно сказати, що без Північно-Кримського каналу задовольнити всі потреби півострова неможливо», – сказав учений.

В квітні 2018 року Всеросійський центр моніторингу та прогнозування надзвичайних ситуацій МНС РФї «Антістіхія» попередив, що у анексованому Криму в 2018 році можливі перебої з питною водою. Це може статися через низький рівень води на відкритих водозабірних спорудах півострова.

Нагадаємо, після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.

«Владою» Криму було дано старт геологорозвідці і бурінню свердловин для видобутку води на промислові і сільськогосподарські потреби. Буріння свердловин, на думку екологів, не вирішить проблеми з водопостачанням Криму, а тільки призведе до засолення земель.

На думку кримських вчених, регіональних чиновників і аграріїв альтернативи Північно-Кримському каналу для виробництва якісної сільськогосподарської продукції та збереження екологічного балансу грунтів не існує.

У листопаді 2016 року Центр повідомляв, що в Криму продовжують стрімко міліти штучні самонаповнювані водосховища, що ставить під сумнів подальше водопостачання жителів півострова.

За підрахунками директора Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайла Ромащенко, власних водних ресурсів у окупованого Росією Криму без дніпровської води з материкової України вистачить лише для забезпечення потреб одного мільйона жителів, тобто, менше половини населення півострова. Водозабезпеченість півострова в 10 разів менше потреб кримчан.

18 серпня 2017 року «міністр сільського господарства Криму» Андрій Рюмшин повідомив, що в трьох районах півострова засолилась питна вода в підземних водосховищах, які почали активно використовуватися, після того як Україна в 2014 році перекрила Північно-Кримський канал.