Водопостачання Криму продовжує залежати від опадів – вчений

Забезпечення окупованого Криму водою продовжує залежати від того, наскільки часто на півострові випадають опади, незважаючи на всі спроби російської окупаційної «влади» придумати альтернативні схеми водопостачання.

Обміліле Білогірське водосховище в Криму, грудень 2017 р Фото: RFE/RL

Про це заявив заступник директора Інституту водних проблем і меліорації України Михайло Яцюк в ефірі Радіо Крим.Реаліі, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Навіть російські чиновники визнають: Крим залежить від погодно-кліматичних умов. Якщо є опади і сніг взимку, є наповнення водосховищ – в першу чергу природного стоку. В якійсь мірі, на певний період проблеми водозабезпечення Криму вирішуються. Але як тільки входимо в літній сезон – останні роки показали, що дефіцит води в Криму відчувається в серпні-вересні, коли всі запаси виснажуються, а опадів немає. Ось тоді починається катастрофа, перш за все для Східного Криму. Можна чітко і ясно сказати, що без Північно-Кримського каналу задовольнити всі потреби півострова неможливо», – сказав учений.

В квітні 2018 року Всеросійський центр моніторингу та прогнозування надзвичайних ситуацій МНС РФї «Антістіхія» попередив, що у анексованому Криму в 2018 році можливі перебої з питною водою. Це може статися через низький рівень води на відкритих водозабірних спорудах півострова.

Нагадаємо, після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.

«Владою» Криму було дано старт геологорозвідці і бурінню свердловин для видобутку води на промислові і сільськогосподарські потреби. Буріння свердловин, на думку екологів, не вирішить проблеми з водопостачанням Криму, а тільки призведе до засолення земель.

На думку кримських вчених, регіональних чиновників і аграріїв альтернативи Північно-Кримському каналу для виробництва якісної сільськогосподарської продукції та збереження екологічного балансу грунтів не існує.

У листопаді 2016 року Центр повідомляв, що в Криму продовжують стрімко міліти штучні самонаповнювані водосховища, що ставить під сумнів подальше водопостачання жителів півострова.

За підрахунками директора Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайла Ромащенко, власних водних ресурсів у окупованого Росією Криму без дніпровської води з материкової України вистачить лише для забезпечення потреб одного мільйона жителів, тобто, менше половини населення півострова. Водозабезпеченість півострова в 10 разів менше потреб кримчан.

18 серпня 2017 року «міністр сільського господарства Криму» Андрій Рюмшин повідомив, що в трьох районах півострова засолилась питна вода в підземних водосховищах, які почали активно використовуватися, після того як Україна в 2014 році перекрила Північно-Кримський канал.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine