США засудили будівництво РФ Керченського мосту в окупований Крим

США засудили будівництво Росією і часткове відкриття Керченського мосту між Краснодарським краєм РФ і окупованим Кримом без дозволу України. РФ продовжує порушувати міжнародне право.

Автодорожня частина Керченського мосту Фото: most.life

Про це йдеться в заяві представника Держдепартаменту США Хізер Нойерт, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Сполучені Штати засуджують будівництво Росією і часткове відкриття мосту через Керченську протоку між РФ і окупованим Кримом, здійснене без дозволу уряду України. Крим є частиною України. Будівництво Росією мосту служить нагадуванням про постійну готовність РФ порушувати міжнародне право», – відзначили в Держдепі.

«Міст являє собою не тільки спробу Росії зміцнити незаконне захоплення і окупацію Криму, але і перешкоджає судноплавству, обмежуючи розміри кораблів, які можуть пройти через Керченську протоку – єдиному шляху до територіальних вод України в Азовському морі. Ми закликаємо Росію не перешкоджати цьому судноплавству», – йдеться в заяві.

У Держдепі нагадали, що США ввели санкції стосвно численних осіб і організацій, що беруть участь в цьому проекті, відзначивши, що ці, як і інші пов’язані з Кримом санкції будуть зберігатися доти, поки Росія не поверне контроль над півостровом Україні.

«Ми ще раз підтверджуємо нашу прихильність суверенітету і територіальній цілісності України і нагадуємо про висловлення міжнародним співтовариством цієї прихильності в резолюції 68/262 Генеральної Асамблеї ООН», – йдеться в заяві зовнішньополітичного відомства США.

Як повідомлялось, міст через Керченську протоку Росія почала будувати після анексії Криму в квітні 2015 року. Вартість мосту в процесі його проектування та будівництва зросла до 240 млрд рублів. Генпідрядник будівництва мосту – компанія «Стройгазмонтаж» мільярдера Аркадія Ротенберга.

14 вересня 2016 року Україна ініціювала в міжнародному трибуналі ООН з морського права арбітражне провадження проти Росії для захисту своїх прав як прибережної держави в прилеглих до окупованого Криму зонах Чорного і Азовського морів і Керченській протоці.

В травні 2017 року прокуратура АРК порушила кримінальне провадження за фактом порушення правил екологічної безпеки в Азовському і Чорному морях через будівництво РФ моста в Керченській протоці. 29 вересня 2017 року президент України доручив підготувати позов до РФ в зв’язку з негативними екологічними наслідками від будівництва Керченського мосту.

В прокуратурі АРК заявили, що будівництво мосту Россією мосту через Керченську протоку порушує норми українського та міжнародного права та спричиняє серйозну небезпеку екології Чорного та Азовського морів. Орієнтовні збитки, вже заподіяні довкіллю, оцінюються спеціалістами в 10 млрд. грн.

15 травня 2018 року за участі президента РФ Володимира Путіна відбулося відкриття автодорожньої частини Керченського мосту. Автомобільний рух легкового та громадського транспорту по мосту з боку Краснодарського краю РФ і окупованого Криму буде запущено 16 травня.

В Євросоюзі заявили, що будівництво Росією Керченського мосту в окупований Крим без згоди Києва є черговим порушенням суверенітету і територіальної цілісності України.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine