Прокуратура АРК повідомила про підозру 8 російським силовикам за переслідування журналістів в Криму

Прокуратура АРК повідомила про підозру 8 особам за переслідування журналістів в окупованому Криму. Двоє з них - екс-співробітники СБУ в Криму, які вели «справу» Центру журналістських розслідувань.

Як повідомили в прокуратурі Центру журналістських розслідувань, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ст. ст. 146 (незаконне позбавлення волі), 162 (порушення недоторканості житла) Кримінального кодексу України.

«Завдяки послідовній роботі, є результати у кримінальних провадженнях щодо вчинення злочинів щодо Анни Андрієвської, Наталії Кокоріної, Романа Спиридонова, Османа Пашаєва та інших. Зокрема, прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у 23 кримінальних провадженнях, розпочатих за фактами незаконного затримання, позбавлення волі журналістів, порушення недоторканості їх житла, перешкоджання журналістській діяльності. У ході досудового розслідування кожен такий факт ретельно перевіряється», – повідомили в прокуратурі.

Підозрюваними найчастіше є так звані «слідчі та оперативні працівники» «Управління ФСБ РФ по Республіці Крим та м. Севастополю» та представники незаконно створеного озброєного формування «Самооборона Криму». На даний час зазначених осіб оголошено у розшук.

«Переслідування журналістів та їх родин, проведення незаконних обшуків, затримання, перешкоджання професійній діяльності, погрози застосувати зброю – саме такі факти містяться в матеріалах наших кримінальних проваджень. Винні у цьому повинні нести відповідальність», – зазначив прокурор АР Крим Гюндуз Мамедов.

За його словами, завдяки плідній співпраці з журналістами, вдалося встановити велику кількість осіб, які є фігурантами як злочинів проти них, так і інших злочинів окупаційної влади.

«Неможливо не відзначити допомогу слідству саме журналістами. Вони є свідками подій перед будівлею Верховної Ради АРК, незаконного голосування депутатами за приєднання території Криму до Російської Федерації, захоплення адміністративних будівель та інших подій, які призвели до окупації частини території України. Мета у нас спільна: винні повинні відповідати за вчинення протиправних дій, тому продовжуватимемо працюватимемо у цьому напряму», – зазначив  прокурор АРК. 

У повідомленні прокуратури автономії не називаються прізвища підозрюваних. Як стало відомо Центру журналістських розслідувань, серед них – співробітниця ФСБ – колишня слідча СБУ Марина Савчук.  У жовтні 2012 року Савчук, яка була  старшим слідчим з особливо важливих справ кримського главку СБУ,  була слідчою  у кримінальній справі, відкритій за фактом здійснення масованих DDoS-атак на сайт «Центру журналістських розслідувань».  У 2015 році  Марина Савчук допитувала редакторів  Центру журналістських розслідувань у іншій «справі» і вже як слідча ФСБ. «Справа» була відкрита  за публікацію  Центру журналістських розслідувань статті Анни Андрієвської про волонтерів батальйону «Крим» . Журналістка та редакція Центру журналістських розслідувань на час публікації вже знаходились у Києві. 

Обшук в квартирі за місцем реєстрації Анни Андрієвської у Криму, згідно з протоколом, проводив сімферополець Денис Алунін – колишній майор СБУ, останнім місцем роботи якого до зради був  Український науково-дослідний інститут спецтехніки та судових експертиз кримського главку СБУ. Однак він теж змінив присяги після окупації Криму.

У березні 2015 року обшук в рамках цієї «кримінальної справи» також був проведений у квартирі батьків  редакторки Центру журналістських розслідувань Наталії Кокоріної.  Після обшуку журналістка була доставлена ​​в управління ФСБ, де її допитували протягом шести годин в якості свідка у «справі». Після Кокоріну відпустили, вилучивши у неї особистий ноутбук. Згодом журналістка вимушено покинула Крим. Також  на допити  в ФСБ в Сімферополі викликалась колишня редакторка Центру журналістських розслідувань Анну Шайдурова. 

Кримська польова місія з прав людини заявила, що порушення даної справи ФСБ РФ порушує принцип територіальної підслідності, оскільки матеріал опублікований на сайті українського ІА «Центр журналістських розслідувань», зареєстрованого Міністерством юстиції України, редакція якого, як і автор, знаходиться в Києві. 

У жовтні 2015 року Роскомнадзор повідомив, що блокує доступ до сайту ІА Центр журналістських розслідувань на вимогу Генпрокуратури РФ. Блокування здійснюється і досі.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine