Мовлення на Крим з жовтня на 75% буде україномовним – Костинський

Новини
член Нацради з ТБ і РМ Сергій Костинский Фото: investigator.org.ua

Українські ЗМІ, які ведуть мовлення на окуповані території Криму і Донбасу, з жовтня 2018 року 75% передач будуть вести українською мовою.

Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії розповів член Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Сергій Костинський, передає Центр журналістських розслідувань.

«Зараз закон дозволяє мовлення на будь-якій мові, головне, щоб це були українські передачі, національний продукт, європейський продукт, є відповідна квота європейського продукту. З жовтня мова ведення передач на 75% буде відбуватися саме українською мовою. Ми ведемо мовлення не на ті території, які ми вкрали у Росії, а на ті, які Росія вкрала в України. І українська мова не є проблемною, я говорю вам це як кримчанин. Якщо ви отримуєте доступ до якісної журналістики, то мова не має значення», – сказав Костинский.

Він також зазначив, що стосовно російських чиновників, причетних до розподілу українських радіочастот, які Росія незаконно захопила і використовує в окупованому в Криму, а також власників і керівників ЗМІ РФ, які ведуть мовлення на цих частотах, Україна введе санкції.

«Ми зібрали всю інформацію, де в Криму мовлять російські радіостанції і канали. Ми зібрали інформацію про їхніх керівників, власників, про всіх чиновників, які розподіляли частоти між цими радіостанціями. Це п’ятсот сторінок великого документу, фінальну версію якого ми незабаром плануємо презентувати. І всі ці люди отримають по заслугах. Перш за все, ми повинні працювати над санкціями. Вони вкрали радіочастотний ресурс, так що частоти розподілені незаконно. У нас відбувається потужна комунікація з прокуратурою АРК, СБУ, Міністерством юстиції, МЗС, Міністерством інформаційної політики. Це наш спільний проект, і я вважаю, що десь у вересні ми зможемо його повноцінно представити», – вказав член Нацради.

Як повідомлялося, 11 липня 2018 року Нацрада видала тимчасові дозволи на мовлення восьми радіостанціям, які з материкової частини України охоплять своїм сигналом весь південь Херсонщини та адміністративний кордон з окупованим Кримом. Дозволи на мовлення отримали радіостанції: Армія FM – в Чонгарі, Чаплинці та Скадовську, Радіо НВ – в Чонгарі і Чаплинці, Хіт FM, Радіо Roks і Kiss Fm Ukraine – в Генічеську, Meydan Radiosi – в Лазурному, Чаплинці, Новотроїцькому, Радіо Крим.Реалії – в Чаплинці, Radio Hayat – в Чонгарі і Чаплинці.

Нагадаємо, 23 травня 2017 року Верховна Рада ухвалила закон, який встановлює обов’язкову частку україномовного контенту на телебаченні в обсязі 75% від загального обсягу мовлення. 6 червня Президент України Петро Порошенко підписав закон про збільшення частки української мови в ефірі. 13 жовтня закон набув чинності.

Упродовж першого року (до 13 жовтня 2018 року) діє перехідний період. Вимоги закону у цей період передбачають, що фільми та передачі власного виробництва телерадіоорганізацій і національний аудіовізуальний продукт зараховуються до квоти, незважаючи на мову їх виконання. Водночас фільми та передачі, що не є національним продуктом, мають озвучуватись або дублюватися українською мовою.