У МЗС України назвали п’ять основних акцентів нової резолюції ООН по Криму

Оновлена резолюція «Ситуація з правами людини в АР Крим та місті Севастополь, Україна», яку 15 листопада розгляне профільний Третій комітет Генасамблеї ООН, має п'ять акцентів, що стосуються українських політв'язнів-кримчан і боротьби України за повернення окупованого РФ Криму.

Заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця Фото: Фото: UN Photo/Manuel Elias

Про це в статті для видання Європейська правда написав заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця, передає Центр журналістських розслідувань.

«Вже третій рік поспіль – починаючи з 2016-го – Генасамблея ООН схвалює резолюцію з ідентичною назвою «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна». Наша держава в співавторстві з кількома десятками інших країн знову внесло на розгляд кримське рішення. Його назва знову та сама, але зміст цього разу – дещо інший , – зазначив Кислиця.

«У проекті резолюції йдеться, що з 2014 року російська влада застосовує тортури, вибиваючи неправдиві свідчення у політично мотивованих справах, а також здійснює незаконні затримання та арешти громадян України. Документ називає конкретні імена. Він згадує Олега Сенцова, Володимира Балуха, Еміра-Усейна Куку, які на знак протесту проти російського свавілля були змушені оголошувати голодування», – написав він.

Кислиця вказав, що заручників-українців, які перебувають в російських в’язницях, значно більше. «Але крім того, поіменне включення хоча б кількох політичних бранців Кремля в офіційний документ ООН є надзвичайно важливим елементом боротьби за звільнення всіх наших співвітчизників», – зазначив заступник міністра.

Друга особливість резолюції, сказав Кислиця, стосується всіх українців, ув’язнених на контрольованих росіянами територіях. Зокрема, документ закликає РФ надати міжнародним експертам з Європейського комітету з питань запобігання катуванням та Міжнародного Комітету Червоного Хреста, а також українським консульським посадовим особам інформацію про стан здоров’я та умови утримання і доступ до співвітчизників. Резолюція вимагає дозволити Уповноваженому Верховної Ради з прав людини відвідувати політичних заручників в Криму і на російській території.

«Резолюція вимагає від Російської Федерації припинити практику залучення жителів Криму до участі у її військових операціях, а також зупинити депортації українських громадян з Кримського півострова за те, що вони не набули російського громадянства», – зазначив дипломат.

Також резолюція містить вимогу до міжнародних організацій і спеціалізованих установ ООН позначати в офіційних документах український півострів лише як «Автономна Республіка Крим і місто Севастополь (Україна), які є тимчасово окупованими Російською Федерацією».

«Цей новий елемент у рішенні ООН має привести міжнародні інструменти у відповідність до українського законодавства щодо статусу АР Крим та міста Севастополь. Для Росії звужується можливість маніпуляцій з наданням національних статистичних даних, з урахуванням інформації з Кримського півострова, з намаганням таким чином легітимізувати незаконну анексію», – вказав Кислиця.

Документ також передбачає посилення ролі ООН та її Генерального секретаря.

Кислиця зазначив, що остаточне затвердження нової резолюції по Криму відбудеться в грудні на пленарному засіданні Генасамблеї ООН, однак саме сьогоднішнє голосування в Третьому комітеті є визначальним.

Нагадаємо, 19 грудня 2017 року Генасамблея ООН прийняла оновлену резолюцію з прав людини в окупованому Криму, в якій міститься вимога до Росії виконати тимчасові заходи рекомендацій Міжнародного суду ООН від 19 квітяня 2017 року про скасування заборони Меджлісу кримськотатарського народу в Криму і забезпечити навчання українською і кримськотатарською мовами на півострові. Також в документі йдеться, що Росія здійснює міжнародний злочин, незаконно призиваючи до Збройних сил РФ жителів окупованих Криму і Севастополя та проводячи військову пропаганду серед дітей та молоді півострова.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine