Рада ЄС обговорить ситуацію в Україні та Азовському морі

Ситуація навколо України та Азовського моря входить до числа основних пунктів порядку денного Ради ЄС із закордонних справ, яка збереться в понеділок у Брюсселі.

«Україна, без сумніву, залишається пріоритетом для Європейського союзу», – заявило минулої п’ятниці високопоставлене європейське джерело, представляючи журналістам на умовах анонімності порядок ради, передає Центр журналістських розслідувань з посиланням на «Інтерфакс-Україна».

«Це буде хорошою можливістю нагадати нашу колективну підтримку мінських угод», – сказав він про майбутнє засідання Ради ЄС.

«Ми продовжимо допомагати їх реалізації. Першочергове – це припинення вогню, щоб забезпечити необхідні умови для переходу до політичного рішення», – продовжив співрозмовник ЗМІ.

«У зв’язку з цим ми прийняли до відома рішення про продовження спеціального статусу для східних районів України. Це крок у правильному напрямку. Водночас ми вважаємо нелегітимними вибори на Донбасі», – додав функціонер ЄС.

Він нагадав, що в середині грудня глава дипломатії ЄС Федеріка Могеріні візьме участь в засіданні ради асоціації ЄС-Україна, що «дозволить ще раз проаналізувати програму нашої співпраці з Україною».

Джерело послалося на візит до Брюсселя минулого четверга статс-секретаря – заступника міністра закордонних справ Росії Григорія Карасіна, з яким обговорювалася Україна.

«Зрозуміло, ми довели до нього нашу стурбованість, що стосується наростаючої мілітаризації Азовського моря. І також залишається контекст, згідно з яким ми не визнаємо анексію Кримського півострова. Це базовий принцип. І, крім того, будівництво моста між Російською Федерацією і Кримом, який зведений без згоди України, – це абсолютно точно повне порушення суверенітету і територіальної цілісності України», – зазначив європейський чиновник.

За даними української сторони і держав-членів, новий режим інспекції судів викликає проблеми для морського транспорту, не тільки українського, а й країн Євросоюзу, так як процедури, які розтягуються на довгі часи, затримують рух і завдають економічних збитків, сказав представник ЄС.

«Але у російських колег інші дані, що відрізняються від моїх. Ми домовилися залишатися в контакті, щоб продовжувати вивчати цей аспект», – пояснив європейський чиновник.

На питання про розгляд можливих додаткових санкцій відносно Росії через проведення виборів в ОРДЛО, співрозмовник журналістів відповів, що санкцій немає в порядку денному, і він не знає, будуть чи ні вони обговорюватися на засіданні.

Як повідомлялось, 12 жовтня президент Петро Порошенко ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 12 жовтня 2018 року «Про невідкладні заходи щодо захисту національних інтересів на Півдні і Сході України, в Чорному та Азовському морях і Керченській протоці».

У Держприкордонслужбі України до кінця року для захисту від вторгнення з моря буде створене нове Регіональне управління морської охорони, яке візьме під охорону весь морський кордон від Ізмаїла до Маріуполя.

Командувач ВМС України Ігор Воронченко зазначає, що ситуація в Азовському морі на даний момент дуже напружена, зважаючи на військовий потенціал, який Росія наростила в цьому регіоні. Однак він не вважає, що РФ може вдатись до великомасштабної морської десантної операції, оскільки невеликі глибини Азову не дозволяють використовувати великі десантні кораблі.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine