СБУ і прокуратура повідомили про підозру офіцерам РФ, які керували нападом на кораблі ВМСУ

Служба безпеки України спільно з військовою прокуратурою повідомила про підозру вісьмом офіцерам прикордонної служби ФСБ РФ та Збройних Сил Росії, які керували нападом на кораблі ВМСУ в Чорному морі.

Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook речник Генпрокуратури України Андрій Лисенко, передає Центр журналістських розслідувань.

«Слідчі Служби безпеки України в Одеській області та військові прокурори Південного регіону України нижчезазначеним військовослужбовцям Прикордонної служби ФСБ та Збройних сил Російської Федерації, які здійснили напад на українських моряків, повідомили про підозру за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 437 (планування, підготовка, розв’язування та ведення агресивної війни), ч. 2 ст. 15 (замах на злочин), п. 1 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство) КК України», – написав Лисенко.

Зокрема, про підозру було повідомлено: контр-адміралу С.Станкевичу, начальнику прикордонного управління ФСБ Республіки Крим та м. Севастополя – за ч. 2 ст.437 Кримінального кодексу України; віце-адміралу Г.Мєдвєдєву, заступнику керівника Прикордонної служби ФСБ РФ, керівнику департаменту берегової охорони – за ч. 2 ст.437 КК України; капітану 1 рангу Г.Ромашкіну, начальнику служби пункту управління ФСБ РФ у РК і м. Севастополь, до складу якого входять ПСКР «Ізумруд» та ПСКР «Дон» за ч. 2 ст. 437 КК України; капітану 1 рангу А.Шеіну, заступнику начальника управління – начальнику відділу БО ПУ ФСБ РФ по РК за ч. 2 ст. 437 КК України; капітану 2 рангу О.Шатохіну, начальнику служби у м. Керч пункту управління ФСБ РФ по РК за ч. 2 ст. 437 КК України; капітану 2 рангу О.Саляєву, командиру прикордонного сторожового корабля ПСКР «Дон» за ч. 2 ст. 437 КК України; капітану 3 рангу А.Шипіцину, командиру сторожового корабля «Ізумруд» ч. 2 ст. 15, п. 1 ч. 2 ст. 115 та ч. 2 ст. 437 КК України; капітану 3 рангу С.Щербакову, командиру малого протичовнового корабля «Суздалець» за ч. 2 ст. 437 КК України.

«25 листопада 2018 року під час проходження Керченської протоки російські кораблі розпочали небезпечні маневри навколо катерів ВМС України з метою блокування останніх, унаслідок чого російський морський буксир «Дон» здійснив таран – навал на рейдовий буксир ВМС України «Яни Капу», завдавши суттєвих пошкоджень», – зазначив Лисенко.

Він вказав, що після виходу українських кораблів з 12-мильної зони російські окупаційні війська – прикордонний корабель БОХР ПС ФСБ РФ «Ізумруд», продовжуючи ведення агресивної війни проти України, виконуючи команду вищого командування, здійснив артилерійський обстріл української корабельно-катерної групи, внаслідок якого поранені щонайменше троє українських військовослужбовців та пошкоджені два українські кораблі.

Наразі малі броньовані артилерійські катери «Бердянськ», «Нікополь», рейдовий буксир «Яни Капу», а також 24 військовослужбовці України захоплені військовою окупаційною владою РФ.

«Досудовим розслідуванням наразі встановлено, що вищевказані незаконні агресивні дії проти українських моряків здійснені за безпосереднім наказом та під керівництвом високопосадовців ФСБ контр-адмірала С. Станкевича та віце-адмірала Г. Мєдвєдєва. Вказані військові особи Прикордонної служби ФСБ РФ та інші військові службові особи Чорноморського флоту РФ координували та організували напад військових кораблів РФ на українських моряків шляхом здійснення артилерійського обстрілу та тарану українських кораблів, внаслідок чого українські військові зазнали поранень та були захоплені разом з військовою технікою», – повідомив речник Генпрокуратури.

Він додав, що підозри, які повідомлені російським командирам, спрямовано за їх місцем служби. Готується клопотання до суду про обрання їм запобіжного заходу.

Нагадаємо, 25 листопада ВМС України повідомили, що прикордонні кораблі Росії провели «відверто агресивні дії» проти малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдового буксиру «Яни Капу» ВМСУ, які здійснювали плановий перехід з порту Одеси в порт Маріуполя на Азовському морі. Зокрема, російський прикордонний корабель «Дон» здійснив таран буксиру «Яни Капу». Після цього РФ перекрила Керченську протоку для судноплавства.

Після кількох годин очікування катери та буксир ВМСУ виришіли повернутись у Чорне море. Під час виходу з Керченскої протоки вже в нейтральних водах російські кораблі відкрили вогонь на ураженяпо корабельній групі ВМСУ. Катер «Бердянськ» було пошкоджено він втратив хід, катер «Нікополь» та буксир «Яни Капу» були заблоковані. Після цього катер «Бердянськ» та буксир були атаковані і захоплені російськими військовими.

За інформацією Генштабу ВС України, всього на кораблях ВМСУ перебувало 23 військовослужбовця. Внаслідок атаки було поранено шість українських моряків, з них двоє – у важкому стані. Омбудсмен РФ стверджує, що поранені лише троє українських військових і їх стан не важкий.

Незаконно захоплені військовими РФ в Чорному морі малі броньовані катери «Бердянськ», «Нікополь» і рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України доставлені в порт окупованої Керчі.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine