Прокуратура АРК почала провадження за фактом порушення силовиками РФ законів війни стосовно моряків ВМСУ

Прокуратура АРК у вівторок, 27 листопада, розпочала досудове розслідування та відкрила кримінальне провадження за фактом порушення силовиками Росії, яка незаконно окупувала Крим, законів та звичаїв війни відносно військовополонених моряків ВМС України.

Фото: investigator.org.ua

Провадження відкрито за ст.438 Кримінального кодексу України, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на інформацію відомства.

«Представники так званих правоохоронних органів держави-окупанта порушили право військовополонених – членів екіпажу катерів ВМС ЗС України «Бердянськ», «Нікополь» та рейдового буксиру «Яни Капу», взятих у полон 25.11.2018 у Чорному морі, на неупереджене та нормальне судочинство, що є серйозним порушенням законів та звичаїв війни згідно ст.130 Женевської конвенції про поводження з військовополоненими 1949 року, шляхом вчинення дій, спрямованих на притягнення останніх до кримінальної відповідальності за злочин, який вони не вчиняли, а саме «незаконний перетин державного кордону РФ», оскільки відповідно до ч.1 ст.2 Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, торговельні судна та військові кораблі, а також інші державні судна під прапором України або Російської Федерації, що експлуатуються в некомерційних цілях, користуються в Азовському морі та Керченській протоці свободою судноплавства та відповідно до ст.38 Конвенції ООН з морського права – правом транзитного проходу через протоку», – наголосили в прокуратурі.

Прокурор АР Крим Гюндуз Мамедов зазначив: «Українські моряки, захоплені в полон, мають статус військовополонених та підпадають під дію Третьої Женевської конвенції. Відтак, Росія зобов’язана дотримуватись відповідних норм міжнародного гуманітарного права при поводженні з українськими моряками. Україні, зі свого боку, вкрай важливо застосовувати ці норми для більш ефективного захисту наших громадян що опинилися в полоні».

Як повідомлялось, 27 листопада СБУ спільно з військовою прокуратурою повідомила про підозру вісьмом офіцерам прикордонної служби ФСБ РФ та Збройних Сил Росії, які керували нападом на кораблі ВМСУ в Чорному морі.

Нагадаємо, 25 листопада ВМС України повідомили, що прикордонні кораблі Росії провели «відверто агресивні дії» проти малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдового буксиру «Яни Капу» ВМСУ, які здійснювали плановий перехід з порту Одеси в порт Маріуполя на Азовському морі. Зокрема, російський прикордонний корабель «Дон» здійснив таран буксиру «Яни Капу». Після цього РФ перекрила Керченську протоку для судноплавства.

Після кількох годин очікування катери та буксир ВМСУ виришіли повернутись у Чорне море. Під час виходу з Керченскої протоки вже в нейтральних водах російські кораблі відкрили вогонь на ураженяпо корабельній групі ВМСУ. Катер «Бердянськ» було пошкоджено він втратив хід, катер «Нікополь» та буксир «Яни Капу» були заблоковані. Після цього катер «Бердянськ» та буксир були атаковані і захоплені російськими військовими.

Незаконно захоплені військовими РФ в Чорному морі малі броньовані катери «Бердянськ», «Нікополь» і рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України доставлені в порт окупованої Керчі.

27 листопада в Криму «Київський райсуд» Сімферополя обирає запобіжний захід українським морякам з захоплених російським військовими кораблів ВМСУ. Вже заарештовано на два місяці п’ятеро моряків.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine