У Криму «суд» заарештував 15 из 24 моряків ВМСУ

В окупованому Криму «Київський райсуд» Сімферополя заарештував до 25 січня 2019 року 12 з 24 українських моряків із захоплених російським військовими кораблів ВМСУ. Крім того, «Керченський міський суд» також зарештував трьох поранених моряків, які перебувають у міській лікарні Керчі. Загалом заарештовані 15 військовослужбовців ВМСУ.

Співробітник ФСБ РФ веде затриманого українського моряка в «Київський райсуд» Сімферополя, 27 листопада 2018 р Фото: Reuters

Про це 27 листопада повідомив кореспондент «Радио Свобода» Антон Наумлюк у Facebook, передає Центр журналістських розслідувань.

Під арешт були поміщені Андрій Оприско, Сергій Цибізов, Юрій Будзило, Володимир Терещенко, Віктор Беспальченко, Володимир Варимез, Михайло Власюк, Богдан Головаш, Сергій Чуліба, Владислав Костишин, Сергій Попов, Роман Мокряк.

«Вони будуть знаходитися в Сімферопольському СІЗО, зараз їх доставляють в ФСБ для вручення звинувачення за частиною 3 статті 322 КК РФ – «незаконний перетин кордону РФ групою осіб за попередньою змовою» і допиту. Максимальне покарання за статтею – шість років позбавлення волі. Про катування ніхто з тих, з ким вдалося сьогодні побачитися незалежним адвокатам, які не повідомляв, але про психологічний тиск, який чинили співробітники ФСБ, щоб отримати «необхідні свідчення», говорив, наприклад, Сергій Цибізов, відео-допит якого поширили вчора ро ссійскіе ЗМІ», – йдеться в повідомленні.

Пізніше журналіст повідомив, що «Керченський міський суд» також заарештував трьох українських моряків, які були поранені під час обстрілу кораблів ВМСУ російськими військовими.

«Керченський міський суд заарештував на два місяці трьох українських моряків, затриманих російськими прикордонниками. Андрій Артеменко, Андрій Ейдер і Василь Сорока були поранені під час обстрілу, перебували в лікарні, Ейдер був прооперований. Незалежних адвокатів до них не допустили. Суд заарештував їх до 25 січня 2019 року», – написав він.

Антон Наумлюк також опублікував повний список українських моряків, захоплених російськими військовими на двох катерах і буксирі ВМСУ. Цю інформацію він отримав з матеріалів «слідства», яке зараз окупанти ведуть проти незаконно затриманих українців.

Всього в списку 24 військовослужбовця ВМСУ, хоча раніше в Генштабі ЗС України повідомляли, що на борту захоплених українських кораблів перебувало 23 людини.

Таким чином, в полоні РФ знаходяться українські моряки: Юрій Будзило, В’ячеслав Зінченко, Андрій Оприско, Сергій Цибізов, Андрій Артеменко, Володимир Терещенко, Євген Семидоцький, Віктор Безпальченко, Андрій Шевченко, Володимир Варимез, Михайло Власюк, Богдан Головаш, Сергій Чуліба, Олег Мельничук, Богдан Небилиця, Владислав Костішин, Сергій Попов, Юрій Без’язичний, Роман Мокряк, Андрій Ейдер, Василь Сорока, Андрій Драч, Володимир Лісовий, Денис Гриценко.

Нагадаємо, 25 листопада ВМС України повідомили, що прикордонні кораблі Росії провели «відверто агресивні дії» проти малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдового буксиру «Яни Капу» ВМСУ, які здійснювали плановий перехід з порту Одеси в порт Маріуполя на Азовському морі. Зокрема, російський прикордонний корабель «Дон» здійснив таран буксиру «Яни Капу». Після цього РФ перекрила Керченську протоку для судноплавства.

Після кількох годин очікування катери та буксир ВМСУ виришіли повернутись у Чорне море. Під час виходу з Керченскої протоки вже в нейтральних водах російські кораблі відкрили вогонь на ураженяпо корабельній групі ВМСУ. Катер «Бердянськ» було пошкоджено він втратив хід, катер «Нікополь» та буксир «Яни Капу» були заблоковані. Після цього катер «Бердянськ» та буксир були атаковані і захоплені російськими військовими.

За інформацією Генштабу ВС України, всього на кораблях ВМСУ перебувало 23 військовослужбовця. Внаслідок атаки було поранено шість українських моряків, з них двоє – у важкому стані. Омбудсмен РФ стверджує, що поранені лише троє українських військових і їх стан не важкий.

Незаконно захоплені військовими РФ в Чорному морі малі броньовані катери «Бердянськ», «Нікополь» і рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України доставлені в порт окупованої Керчі.

Президент України Петро Порошенко звернувся до керівництва РФ з вимогою негайно звільнити українських моряків і кораблі ВМСУ, незаконно захоплені російським військовими в Чорному морі на виході з Керченської протоки.

Правозахисники вказують, що згідно Женевської конвенції, українські військовослужбовці, затримані РФ 25 лютого в ході захоплення кораблів ВМСУ в Чорному морі, є військовополоненими. Росія порушує міжнародне гуманітарне право, відкриваючи кримінальні справи проти українських моряків.

Командувач ВМСУ Ігор Воронченко заявив, що захоплених військовослужбовцями РФ в Чорному морі українських моряків змушують під тиском давати неправдиві свідчення.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine