МКС може приступити до розслідування воєнних злочинів РФ в Криму вже в 2019 році – прокурор АРК

Міжнародний кримінальний суд може почати офіційне розслідування військових злочинів РФ в окупованому Криму вже в 2019 році.

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі Фото: Cour pénale internationale / Flickr

Про це головному редактору ІА «Центр журналістських розслідувань» Валентині Самар повідомив в інтерв’ю для видання ZN.UA прокурор Автономної Республіки Крим Гюндуз Мамедов.

Прокурор припускає, що Міжнародний кримінальний суд може спеціально створити військовий трибунал з розгляду справи «Ситуація в Україні».

«Я не можу сказати, що Міжнародний кримінальний суд приступить до офіційного розслідування з усієї справи «Ситуація в Україні». Але по Криму – я в цьому твердо впевнений», – говорить Гюндуз Мамедов.

Він не виключає, що для офіційного розслідування військових злочинів Російської Федерації в окупованому Криму кримський кейс може бути виділений в окреме провадження і розглянутий вже у 2019 році.

«Ми на сьогодні направили в МКС шість інформаційних повідомлень. Я пишаюся тим, що, завдяки трудомісткій роботі правозахисних організацій, прокуратури АРК і всіх правоохоронних органів автономії, нам вдалося не тільки наповнити змістом саму інформацію, а й скласти правові аналізи, чому ці події треба кваліфікувати саме таким чином. Наші колеги в офісі прокуратури Міжнародного суду з увагою ставляться до цього. Їм імпонує наш кваліфікований підхід до цієї роботи. Ми вважаємо, що тих матеріалів, які ми відправили, досить для того, щоб вже відкрити провадження у ситуації по Криму», – говорить Мамедов.

Прокурор АРК Гюндуз Мамедов Фото: investigator.org.ua

Ситуацію в Криму українська сторона кваліфікує як спробу повної анексії країною-агресором території Автономної республіки Крим і Севастополя, пояснює прокурор.

«Країна-агресор веде певну політику щодо України, на окремо взятій частині її території. Злочин пов’язаний зі зміною демографічного складу населення території, а саме: з депортацією громадян України і колонізацією – заміщенням місцевого населення громадянами РФ. Ми саме так це кваліфікуємо. І ми в кожній ситуації, де є склад злочину, доводимо причетність конкретних посадовців окупаційної влади і країни агресора в скоєнні того чи іншого злочину», – говорить Гюндуз Мамедов.

За його словами, важливо показати МКС, що Україна як держава, за якою закріплена юрисдикція над окупованою територією, робить все можливе, щоб виявити істину і здійснити правосуддя. Участь МКС потрібна для того, щоб притягнути до відповідальності вище керівництво країни-агресора, яке захищене від української юрисдикції політичним або дипломатичним імунітетом, пояснює прокурор АРК.

Нагадаємо:

  • Прокурор АРК Гюндуз Мамедов вважає, що співробітники українських слідчих органів повинні вчитися правильно кваліфікувати військові злочини.
  • У Міжнародному кримінальному суді (МКС) можуть розглянути питання відкриття офіційного розслідування щодо ситуації в Україні вже в 2019 році, вважають правозахисники.
  • МКС кваліфікував анексію Криму як міжнародний збройний конфлікт між Україною і РФ.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine