Ми відтворювали слідство під час реформ і без доступу до території Криму – прокурор АРК Мамедов

Новини

З 2014 року під процесуальним керівництвом прокуратури АРК розслідувалося понад півтори тисячи проваджень, по деяким вже є обвинувальні вироки.  

Про це головному редактору ІА «Центр журналістських розслідувань» Валентині Самар повідомив в інтерв’ю для видання ZN.UA прокурор Автономної Республіки Крим Гюндуз Мамедов.

За словами Мамедова, з червня 2014 року під процесуальним керівництвом прокуратури АРК розслідувалося 1506 проваджень.

“За результатами досудового розслідування до суду направлено 144 обвинувальні акти, у 21 уже є обвинувальні вироки, що набули чинності. Ще близько 358 проваджень розслідують слідчі прокуратури, 85 обвинувальних актів — у судах, винесено сім вироків”, – каже Мамедов..

“Нам важко розслідувати кримінальні провадження не тільки через те, що ми не маємо доступу до території, ми потрапили ще на той період, коли відбувалися реформи, коли скасовували слідство в органах прокуратури й окремими категоріями проваджень ми вже не могли займатися. Потрібно було виробити певну методологію розслідування цих злочинів в умовах окупації. Більшість з них була підслідною Нацполіції. Коли ми прийшли, у серпні 2016 року, у слідчому відділі головкому НПУ було всього троє слідчих. А слідство СБУ взагалі не було відтворено. Його не існувало. Ці всі провадження розпочинали колись слідчі прокуратури і, у міру створення слідчих підрозділів СБУ, Нацполіції, ми передавали їм кримінальні провадження, і одночасно нам доводилося навчати їхніх співробітників. Я зараз кажу в основному про злочини проти основ національної безпеки, які лягли на наші плечі. Найскладніше — не було практики в цій категорії кримінальних злочинів. Тому перше, що ми зробили, — розіслали в усі навчальні заклади юридичної школи України запит про їхню думку щодо кваліфікації цього злочину. Нам вдалося на сьогодні встановити дев’ятнадцять тисяч із гаком осіб — співробітників правоохоронних органів (а їх у Криму було 20 тисяч), які працювали в держорганах на момент окупації. А є ще органи державної влади, люди, які очолювали Раду міністрів, райадміністрації, багато інших держустанов. Ми теж їх встановлюємо, персоналізуємо. Для того щоб ми могли розуміти, що насправді відбувалося під час окупації півострова”, – повідомив прокурор.

Нагадаємо:

  • Прокурор АРК Гюндуз Мамедов вважає, що співробітники українських слідчих органів повинні вчитися правильно кваліфікувати військові злочини.
  • Міжнародний кримінальний суд може почати офіційне розслідування військових злочинів РФ в окупованому Криму вже в 2019 році.
  • Українські слідчі органи вперше у вітчизняній юридичній практиці застосували Третю Женевську конвенцію для кваліфікації дій Росії щодо військовополонених українських моряків.