ГПУ розпочала кримінальне провадження за фактом сприяння РФ в підготовці дітей до бойових дій

Генеральна прокуратура України розпочала кримінальне провадження за фактом сприяння Російської Федерації в підготовці дітей до бойових дій.

фото: Крымская правозащитная группа

Про це повідомляється на сайті ГПУ, пише Центр журналістських розслідувань.

«Управлінням з розслідування злочинів, вчинених на тимчасово окупованих територіях, Генеральної прокуратури України на підставі публікації «Правозахисники показали, як в ОРДО мілітаризують дітей», розміщеної 5 травня 2019 року на Інтернет – сайті «Українська правда», розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 258-1, ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 258-4, ч. 1 ст. 304, ч. 3 ст. 149 та ч. 1 ст. 438 КК України», – йдеться у повідомленні.

Установлено, що в порушення норм міжнародного права, а також законів та звичаїв війни представники незаконного збройного формування терористичної організації «ДНР» за фінансової та організаційної підтримки РФ через військові табори і псевдопатріотичні клуби готують дітей до бойових дій. Разом з тим дітей виховують у дусі ідеології сепаратизму та «русского мира».

«Відповідно до статей 47, 51 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року окупаційна держава не має права примушувати осіб, що перебувають під захистом, служити в її збройних чи допоміжних силах. Окупаційна держава може залучати до примусових робіт лише осіб, що перебувають під захистом, яким виповнилося 18 років, і лише до такої роботи, яка є необхідною для забезпечення потреб окупаційної армії або для належного забезпечення населення окупованої країни комунальними послугами, продуктами харчування, житлом, одягом, транспортом та медичними послугами», – підкреслили у ГПУ.

Наголошується, що особи, що перебувають під захистом, не можуть бути примушені виконувати будь-яку роботу, що передбачала б їхню участь у воєнних операціях. Окупаційна держава не може вимагати від осіб, що перебувають під захистом, застосовувати силу для забезпечення безпеки приміщень, де вони виконують доручену їм роботу.

Крім цього, підпунктом ХХVI пункту «в» статті 8 Римського статуту Міжнародного кримінального суду передбачено, що набір або вербування дітей у віці до п’ятнадцяти років у склад національних збройних сил або їх використання для активної участі в бойових діях є воєнним злочином.

«На теперішній час вживаються заходи щодо встановлення осіб, причетних до вчинення зазначених кричущих правопорушень.

Здобуті докази порушення Російською Федерацією та її окупаційною адміністрацією норм міжнародного права буде передано до Міжнародного кримінального суду», – зазначили у ГПУ.

  • 19 грудня 2017 року Генасамблея ООН прийняла оновлену резолюцію з прав людини в окупованому Криму, в якій міститься вимога до Росії виконати тимчасові заходи рекомендацій Міжнародного суду ООН від 19 квітяня 2017 року про скасування заборони Меджлісу кримськотатарського народу в Криму і забезпечити навчання українською і кримськотатарською мовами на півострові. Також в документі йдеться, що Росія здійснює міжнародний злочин, незаконно призиваючи до Збройних сил РФ жителів окупованих Криму і Севастополя та проводячи військову пропаганду серед дітей та молоді півострова.
  • В окупованому Криму Росія в порушення міжнародного гуманітарного права продовжує пропаганду призову в армію, в тому числі, використовуючи політику мілітаризації дітей, заявили в Кримській правозахисній групі. Як вказують в КПГ, використовуючи такі заходи, російська влада здійснює серед неповнолітніх жителів Криму військову пропаганду, готуючи їх до служби в армії РФ, «що є грубим порушенням норм міжнародного гуманітарного права».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine