В Ощадбанку нагадали про три способи стягнення $1,3 млрд з РФ за втрачені кримські активи

Рішення міжнародного інвестиційного арбітражного суду в Парижі у спорі між Ощадбанком та Росією про компенсацію в 1,3 млрд дол. за втрачені банком активи в окупованому Криму може бути примусово виконано у 154 іноземних державах. При цьому згідно з міжнародним правом існує кілька різних механізмів приведення у виконання рішень міжнародних судових інституцій.

Відділеня Ощадбанку в Сімферополі

Про це йдеться у відповіді прес-служби Ощадбанку на запит видання Економічна правда, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

Зокрема, примусове виконання рішення арбітражу можливе за рахунок державної власності Росії.

«За загальним правилом, майно, що належить державі, захищене спеціальним імунітетом і внаслідок такого імунітету на майно не може бути звернуто стягнення. В той же час, якщо державна власність використовується з комерційною метою, імунітет такій власності не надається», – повідомили в Ощадбанку.

Відповідно, виконання рішення суду можливе лише за рахунок майна, яке є державною власністю РФ, але при цьому використовується із комерційною метою.

Примусове стягнення також можливе через «заміну кредитора».

«У тих відносинах з іноземними контрагентами, де Росія виступає кредитором, Ощадбанк може просити суд замінити Росію на себе, та вимагати від контрагентів Росії (боржників) сплати боргу саме банку», – розповіли у прес-службі фінустанови.

Третій варіант стягнення – за рахунок власності державних компаній.

«Альтернативним варіантом є звернення стягнення на майно державних компаній, яке знаходиться на території третіх держав через застосування доктрини alter ego, тобто державна компанія прирівнюється до самої країни. Реалізація такого підходу можлива в Великобританії, США, Канаді, Франції, Швеції та ряді інших країн», – зазначається в листі.

В Ощадбанку нагадали, що Росія зобов’язана сплатити компенсацію та нараховані до дати винесення рішення проценти у розмірі близько 1,3 млрд дол. та нараховані після винесення рішення проценти, які станом на 11 травня 2019 року становлять близько 16 млн дол. РФ не була присутня при розгляді спору й винесенні рішення і не визнає його.

«Враховуючи загальновідому практику Російської Федерації не визнавати законні рішення іноземних та арбітражних судів, добровільного виконання рішення з боку Російської Федерації навряд чи варто очікувати», – констатували у банку.

Більше того, РФ може ініціювати процедуру скасування винесеного арбітражного рішення.

«Оскільки була велика ймовірність, що Росія проігнорує слухання та не з’явиться, не випадково місцем слухання спору було обрано м. Париж, Франція. Суди Франції віддавна відмовляються скасовувати рішення, винесені за відсутності відповідача, якщо останнього було в належний спосіб повідомлено про різні етапи проваджень і йому було надано можливість узяти участь в арбітражі, але він нею не скористався», – вказали в Ощадбанку.

Міжнародні арбітражні рішення, винесені за результатами арбітражних розглядів у Франції, не можуть бути оскаржені в порядку апеляції.

У відповідності до Цивільного процесуального кодексу Франції, такі рішення можуть бути оскаржені лише шляхом подання позову про скасування рішення. При цьому, процесуальне законодавство Франції передбачає дуже обмежену кількість підстав для скасування рішення: арбітражний трибунал неправомірно вирішив, що справа є (або не є) підвідомчою йому; порушення при призначенні трибуналу; недотримання трибуналом свого мандату; недотримання принципів належної правової процедури та справедливого судового розгляду; коли визнання або виконання рішення буде суперечити міжнародній публічній політиці.

Нагадаємо:

  • 26 листопада 2018 року Арбітражний трибунал у Парижі ухвалив рішення про стягнення з РФ на користь державного Ощадбанку 1,3 млрд доларів США для компенсації збитків за втрачені активи в окупованому Криму.
  • Заступник директора Департаменту реструктуризації заборгованості і стягнення Ощадбанку Ірина Мудра повідомила Центру журналістських розслідувань, що в банку бачать три варіанти стягнення з РФ компенсації в 1,3 млрд доларів США за втрачені в окупованому Криму активи.
  • 16 травня 2019 року Мудра повідомила Центру журналістських розслідувань, що Росія може спробувати домогтися скасування рішення Міжнародного арбітражу про стягнення з неї 1,3 млрд доларів США в якості компенсації збитків, завданих акціонерному товариству «Ощадбанк» внаслідок російської анексії Криму.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine