МінТОТ ініціює розширення санкційного списку російських установ за незаконні розкопки в Криму

Новини
Археологічні розкопки в Криму 2018 р Фото: gkokn.rk.gov.ru

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МТОТ) ініціює запровадження обмежувальних заходів до 28 юридичних осіб наукових і музейних установ, представники яких взяли участь у незаконних археологічних розкопках на території окупованого Криму.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на інформацію міністерства.

“МінТОТ ініційовано запровадження обмежувальних заходів до 28 юридичних осіб наукових і музейних установ, представники яких взяли участь у незаконних археологічних розкопках на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополя. Проект відповідного акта направлено на погодження до заінтересованих органів державної влади, після чого він буде спрямований на розгляд Уряду”, – йдеться у повідомленні.

Як наголосили у міністерстві, протягом останніх п’яти років Росія активно проводить незаконні археологічні розкопки у Криму, до яких залучена низка провідних наукових і музейних установ РФ. Активну участь в археологічних розкопках беруть кримські наукові установи, що були незаконно зареєстровані, як російські юридичні особи.

При цьому велика кількість незаконних археологічних розкопок здійснюється в межах реалізації РФ великих інфраструктурних проектів – будівництва транспортного переходу через Керченську протоку, будівництва така званої «траси Таврида», тощо.

“Підставою для проведення археологічних розкопок на території Кримського півострова є «відкриті листи» (дозволи) на проведення відповідних робіт, що незаконно видаються співробітникам профільних наукових установ Міністерством культури Російської Федерації. За період 2014-2018 років Мінкультури РФ було ухвалено більше 90 наказів про видачу дозволів на проведення археологічних розкопок на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя”, – зазначили в МінТОТ.

Як нагадали в міністерстві, в межах здійснення моніторингу дотримання правового режиму тимчасово окупованої території було ідентифіковано низку фізичних осіб, що отримали дозволи на проведення незаконних археологічних розкопок у Криму. До 15 з них, які є громадянами РФ, за ініціативи МінТОТ, Указом президента України від 19.03.2019 № 82/2019 було застосовано санкції.

Нагадаємо:

  • 18 грудня 2018 року Кабмін України за поданням МінТОТ вирішив внести пропозицію до РНБО про застосування нових санкцій стосовно низки юридичних та фізичних осіб Росії. Зокрема, було запроновано запровадити санкції до 23 фізосіб, які були залучені до проведення незаконних археологічних пошукових робіт на об’єктах культурної спадщини чи взяли участь у заходах, спрямованих на легітимізацію незаконної окупації Криму та Севастополя; деякіх фізосіб, які є керівниками/засновниками юридичних осіб, залучених до незаконного будівництва транспортного переходу через Керченську протоку.
  • 26 грудня 2018 року РНБО України підтримала рішення про запровадження додаткових санкцій проти російських юридичних і фізичних осіб, які сприяли агресивним діям проти України, а також проти організаторів псевдовиборів на окупованому Донбасі та проти російських військових, силовиків і суддів, причетних до захоплення моряків і кораблів ВМСУ у Чорному морі.
  • Головне управління Нацполіціі в АРК і Севастополі розслідує кримінальне провадженняза фактами проведення РФ незаконних археологічних робіт, знищення пам’ятників історії і культури в окупованому Криму.
  • За данними МінТОТ, російські археологи присвоїли понад мільйон кримських артефактів, дубутих при будівництві Керченського мосту.