Україна і Грузія оскаржили повернення делегації РФ у ПАРЄ

Новини
Парламентська Асамблея Ради Європи Фото: УНИАН

У Страсбурзі українські і грузинські делегати у Парламентській асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) у вівторок, 25 червня, запустили процедуру оскарження повноважень російської делегації, яка після ухваленої резолюції Асамблеї отримала право повернутись до роботи в організації. Президентка ПАРЄ запропонувала обрати депутата Держдуми РФ Леоніда Слуцького на посаду віцепрезидента Асамблеї.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на інформацію Deutsche Welle.

Процедуру ініціювала грузинська депутатка від групи консерваторів Ніно Гогадзе. Вона оскаржила повноваження «через окупацію РФ територій України та Грузії, етнічні чистки у Криму, відсутність співпраці Москви з моніторинговими органами ПАРЄ». В свою чергу голова української делегації Володимир Ар’єв також оскаржив повноваження росіян, проте на процедурних підставах, зокрема через присутність у списку російської делегації депутатів, обраних в анексованому Росією Криму.

Президентка ПАРЄ Ліліан Морі Паск’є оголосила, що відповідні доповіді щодо ймовірних порушень російської делегації будуть підготовлені у моніторинговому та регламентному комітетах.

Голосування за резолюцію щодо підтвердження повноважень російської делегації відбудеться у другій половині дня середи, 26 червня. За словами Паск’є, до цього часу російські депутати мають право брати участь у роботі асамблеї на рівні з рештою національних делегацій – окрім голосувань, які стосуються їхніх повноважень.

Президентка ПАРЄ також оголосила, що виносить на розгляд депутатів кандидатуру голови комітету Держдуми РФ із закордонних справ Леоніда Слуцького, який входить до складу російської делегації, на посаду віцепрезидента ПАРЄ.

При цьому британський депутат Джордж Фолкс зауважив, що Слуцький перебуває під санкціями ЄС «через злочини, скоєні у Криму». Окрім цього, за словами Фолкса, він не може обиратися на цю посаду доти, поки повноваження російської делегації не підтверджені.

«Ми можемо голосувати за кандидатуру Слуцького, адже, згідно з правилами ПАРЄ, члени російської делегації, які і всіх інших (делегацій – ред.), можуть обиратися на посади в Асамблеї, поки чекають на рішення комітету щодо своїх повноважень», – категорично заперечила Паск’є.

Після цього українська делегація залишила сесійну залу і оголосила, що не братиме участі у дебатах до кінця дня.

Нагадаємо:

  • В ніч на 25 червня ПАРЄ ухвалила резолюцію, яка може ускладнити або заблокувати накладання санкцій на російську делегацію та забезпечує повернення Росії до Асамблеї без виконання міжнародних зобов’язань. За неї проголосувало 118 делегатів, 62 проти, 10 утрималися. Проти ухвалення такої резолюції голосували делегації України, Британії, Грузії, країн Балтії, Польщі та Швеції.
  • У регламент ПАРЄ додається норма, яка скасовує право організації накладати ключові санкції на будь-яку національну делегацію, включаючи Росію. Асамблея більше не зможе обмежувати право голосу, право виступу, право участі та голосування у комітетах асамблеї – не зважаючи на те, яких порушень припустилася держава та її депутати.
  • МЗС України вважає, що схвалена ПАРЄ резолюція, яка дозволяє повернути російську делегацію до роботи в організації, є неприпустимою поступкою Росії, яка з 2014 року здійснює збройну агресію проти України, грубо порушуючи норми і принципи міжнародного права, у тому числі Статуту Ради Європи.
  • 25 червня українська делегація частково припинила участь в сесії ПАРЄ та попросила Верховну Раду розглянути питання про зупинення участі України в Асамблеї через ухвалення нею резолюції, яка повертає до роботи в організації делегацію РФ.