У Криму РФ безпідставно переслідує кримських татар як терористів – Human Rights Watch

У міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch вказують, що в окупованому Криму Росія безпідставно переслідує кримських татар, навмисно намагаючись виставити їх «терористами» та «екстремістами», оскільки вони не визнають незаконну окупацію півострова.

Фото: Facebook Крымская солидарность

Про це заявив директор Human Rights Watch по Європі і Центральній Азії Х’ю Вільямсон, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Російська влада намагаються виставляти кримських татар, які не прийняли окупацію півострова, «терористами» та «екстремістами». Звинувачення в злочинах терористичної спрямованості стають зручним інструментом репресій», – сказав Вільямсон.

Як вказується в звіті Human Rights Watch, опублікованому, в п’ятницю, 12 липня, в Криму за звинуваченням у скоєнні злочинів терористичної спрямованості проходять 24 кримських татар, з яких 20 були заарештовані в ході рейдів по будинках c участю збройного спецназу навесні 2019 року. При цьому четверо кримськотатарських активістів з числа заарештованих піддалися тортурам; адвокатам відмовляли в праві бути присутніми під час обшуку або арешт; силовики підкидали докази під час обшуків. Окремо були ненадовго затримані дві активістки, які виступали на захист заарештованих.

Як вказують правозахисники, більшість з 24 заарештованих мають відношення до «Кримської солідарності» – неформального об’єднання адвокатів-правозахисників, родичів жертв політичних репресій при російської окупації, а також тих, хто їм співчуває. Всім заарештованим інкримінується участь в організації «Хізб-ут-Тахрір», яка заборонена в Росії, але легально існує в Україні.

«Кримські татари є корінною етнічною меншиною на півострові. Вони сповідують іслам, багато відкрито не прийняли російську окупацію, що почалася в 2014 р. Події весни 2019 року стали черговим витком репресій, які мали на меті виставити мирних кримськотатарських активістів учасниками терористичного підпілля і задушити інакомислення в окупованому Криму. Російська влада повинна звільнити активістів і припинити практику використання надлишково широкого антитерористичного законодавства для придушення свободи слова, свободи вираження думок і свободи релігії», – йдеться в звіті.

Як вважають правозахисники, міжнародні партнери Росії повинні настійно закликати Кремль припинити справи щодо кримськотатарських активістів і забезпечити оперативне, ефективне і неупереджене розслідування всіх заяв про допущені щодо них порушення з боку співробітників органів безпеки і внутрішніх справ.

«Ні в звинуваченнях, ні в процесуальних документах ніщо не вказує на причетність цих людей до планування або здійснення актів насильства. Російська влада повинна припинити гоніння на «Кримську солідарність» і невиправдане втручання в свободу асоціацій, свободу релігії і свободу вираження думок на півострові», – зазначив Х’ю Вільямсон.

Нагадаємо:

  • 27 березня в Криму російські силовики провели обшуки в 25 будинках кримських татар. Обшуки пройшли в селі Строгонівка Сімферопольського району і в мікрорайоні Кам’янка Сімферополя. У мікрорайні Кам’янка силовики побили і затримали кілька кримських татар біля будинку місцевого жителя Рустема Шейхалієва.
  • У ФСБ РФ заявили, що в Криму затримано 20 осіб, «підозрюваних в участі в релігійній організації «Хізб ут-Тахрір», забороненій в РФ.
  • У російському Ростові-на-Дону силовики затримали трьох активістів «Кримської солідарності» – Ремзі Бекирова, Османа Аріфмеметова і Владлена Абдулкадирова, в будинках яких у Криму напередодні пройшли обшуки.
  • 27 і 28 березня «Київський райсуд» Сімферополя заарештував всіх затриманих активістів.
  • 29 березня всіх незаконно заарештованих в Криму 23 кримськотатарських активістів вивезли до РФ.
  • У травні у Ростовській області РФ суди продовжили арешт всім 24 кримським татарам.
  • Російський правозахисний центр «Меморіал» визнав політв’язнями 24 кримськотатарських активістів, яких затримала ФСБ в кінці березня в окупованому Криму.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine