Україна повідомила Радбезу ООН про релігійні утиски в окупованому РФ Криму і на Донбасі

Російська окупаційна влада грубо порушує свободу совісті та віросповідання на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу, переслідуючи вірян всіх конфесій та віросповідань, крім Православної церкви Московського патріархату.

Про це заявив тимчасовий повірений України при ООН Юрій Вітренко, виступаючи на засіданні Ради Безпеки ООН щодо захисту релігійних меншин в умовах збройних конфліктів, повідомляє Центр журналістських розслідувань.

«Російська агресії проти моєї країни та тимчасова окупація частин української території, що тривають, супроводжуються систематичною дискримінацією, переслідуваннями та катуванням, які грубо порушують права українських громадян на релігійному ґрунті», – сказав Вітренко.

За його словами, російська окупаційна влада розгорнула «широку кампанію утисків проти українців на ґрунті їхніх релігійних переконань».

Український дипломат нагадав висновки Моніторингової місії ООН з прав людини щодо України, у яких, зокрема, йдеться, що «всі віросповідання, крім Православної церкви Московського патріархату, схоже, піддаються тиску озброєних груп, переслідуванню, затриманням кліриків та прихожан, а також захопленням церковної власності».

«Російська окупаційна влада на Донбасі навіть винайшла так звану «легалізацію» – за зразком російської – коли всім релігійним організаціям, крім Православної церкви Московського патріархату, наказується пройти перереєстрацію», – пояснив він.

Вітренко додав, що через такі незаконні вимоги понад 1000 релігійних груп, визнаних за українським законодавством, не можуть продовжувати діяльність на тимчасово окупованому Донбасі.

«У Криму звіт Моніторингової місії ООН з прав людини за 2017 рік зазначає, що перед окупацією півострова у 2014 році, на його території існували 2083 релігійні організації; станом на вересень 2017 пережили кампанію утисків лише 722», – зазначив він.

Український дипломат зауважив, що за останні роки ситуація лише погіршилася. Масштабні рейди окупаційної влади проти мусульман, переважно кримських татар, призвели до десятків арештів та затримань невинних людей за сфальшованими звинуваченнями.

Крім того, додав він, постійних утисків зазнає Православна церква України. У березні 2019 року окупаційна влада РФ затримала Архієпископа Сімферопольського і Кримського Климента – лідера української православної громади Криму – за вигаданими звинуваченнями. У квітні російські окупанти ініціювали експропріацію останньої української церкви у Криму, а менш як місяць тому, навіть сплюндрували її приміщення.

«Ми вимагаємо від Російської Федерації негайно припинити всі акти релігійної дискримінації проти осіб, груп осіб чи інституцій на окупованих територіях, відновити їхні права, включно з правами на власність, притягнути винних у порушеннях до відповідальності», – заявив дипломат.

За словами Вітренко, вчинивши так, Росія зробить свій внесок у поліпшення безпеки людей, які входять до релігійних меншин, у зонах збройних конфліктів у світі.

Він також нагадав, що Україна і надалі буде гарантувати фундаментальну свободу совісті та віросповідання для всіх своїх громадян, що є наріжним каменем її державної політики.

Нагадаємо:

  • 28 червня 2019 року «Арбітражний суд Республіки Крим» зобов’язав Кримську єпархію ПЦУ (раніше УПЦ КП – ред.) передати будівлю єдиного в Сімферополі кафедрального собору святих Володимира і Ольги «міністерству майнових і земельних відносин Криму», робітники якого вже почали будівельні роботи в будівлі без відома єпархії.
  • 24 липня архієпископ Сімферопольський і Кримський Климент після повернення до Сімферополя виявив, що з храму вкрали всі церковні речі Кримського єпархіального управління.
  • Синод Православної церкви України закликав посилити міжнародні санкції проти Росії і конкретних посадових осіб відповідальних за розграбування собору святих Володимира і Ольги ПЦУ в Сімферополі та причетних до порушення права на свободу совісті та віросповідання у окупованому Криму.
  • Земельну ділянку, виділену Сімферопольською міськрадою в 2013 році Кримській єпархії Української православної церкви Київського патріархату для будівництва храму, окупаційна «влада» Сімферополя передала римо-католицькій громаді для будівництва кафедрального собору.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine