У суді РФ прокурор запросив шість років позбавлення волі для кримськотатарського активіста і блогера Мемедемінова

У російському Ростові-на-Дону в Північно-Кавказькому окружному військовому суді в п'ятницю, 27 вересня, прокурор запросив для кримськотатарського активіста і громадського журналіста Нарімана Мемедемінова шість років позбавлення волі за овинуваченням у нібито в закликах до здійснення терористичної діяльності за публікацію на каналі Youtube в 2012-2013 роках новинних відеороликів.

Наріман Мемедемінов Фото: Facebook Крымская солидарность

Про це повідомляє громадське об’єднання «Кримська солідарність».

«Сьогодні в Ростові-на-Дону в Північно-Кавказькому окружному військовому суді прокурор Айдинов А.В. вимагав засудити кримського блогера і громадянського журналіста Нарімана Мемедемінова до шести років позбавлення волі», – йдеться в повідомленні.

Держзвинувачення також звернулося до суду з вимогою заборонити Мемедемінову адмініструвати інтернет-сайти протягом 5 років.

Після судового засідання Мемедемінов у відеокоментарі для «Кримської солідарності» припустив, що суд, швидше за все, підтримає вимогу обвинувачення.

«Результат (вирок – ред.), я припускаю, буде необгрунтовано очікуваним, але це ми почуємо пізніше. Наш виступ буде 30 вересня, ми (з адвокатом – ред.) в дебатах скажімо все, що думаємо з цього приводу. Суспільство нас почує … Досить садити людей просто за те, що комусь здалося», – сказав активіст.

Слідство у справі активіста тривало півтора року.

Як нагадали у «Кримській солідарності», після незаконного затримання йому безпідставно інкримінували звинувачення за ч.2 ст.205.2 КК РФ (публічні заклики до терористичної діяльності через інтернет). Дана стаття передбачає до 7 років позбавлення волі. За версією слідства, ці заклики він поширював на своєму каналі YouTube, який вів з 2013 по 2015 роки. В матеріалах справи в якості доказів провини фігурують відеорепортажі з заходів, організованих до окупації в Криму ісламської партією «Хізб ут-Тахрір» – легально діючої в Україні і більшості європейських країн, але в Росії визнаною терористичною.

Мемедемінов не вперше потрапляє в поле зору російських силових органів. 13 липня 2017 року «Бахчисарайський райсуд» визнав його винним в участі в несанкціонованому мітингу і призначив штраф в сумі 10 тисяч рублів. Нарімана засудили за те, що він був присутній біля будинку активіста Сейдамета Мустафаєва, у якого проводили обшук і де зібралися місцеві мешканці, стурбовані долею сусіда. Між силовиками і присутніми відбулися перепалки: чотирьох кримських татар затягли в автозак, кількох учасників акції побили силовики. Мемедемінова тоді не затримали, але після цих подій порушили адміністративну справу, в рамках якого у блогера провели обшук.

На думку російського правозахисного центру «Меморіал», переслідування Мемедемінова пов’язано з його активною ненасильницької правозахисної і журналістською діяльністю, критикою російських правоохоронних органів.

Кілька років Мемедемінов брав активну участь в діяльності громадського руху «Кримська солідарність», яка надає правову, інформаційну та матеріальну допомогу кримським татарам та іншим мешканцям Криму, які зазнали переслідувань з боку російської «влади». Мемедемінов вів текстові та відеотрансляції з засідань «судів» над переслідуваними з політичних мотивів кримчанами і з місць проведення обшуків.

Нагадаємо:

  • 22 березня 2018 року в окупованому Криму російські силовики в селі Холмовка Бахчисарайського району обшукали будинок кримськотатарського активіста, блогера Нарімана Мемедемінова, затримали його і відвезли на допит в «кримське управління ФСБ» в Сімферополі. Активіста обвинуватили в нібито закликах до здійснення терористичної діяльності за ст. 205.2 КК РФ за публікацію на каналі Youtube в 2012-2013 роках новинних відеороликів.
  • 23 березня 2018 року«Київський районний суд» Сімферополя заарештував Мемедемінова.
  • 29 травня в Росії Північно-Кавказький окружний військовий суд в Ростові-на-Дону ухвалив з 10 червня приступити до розгляду по суті справи Нарімана Мемедемінова.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine