У Гаазі пройдуть перші слухання Міжнародного суду ООН у справі про захоплення РФ кораблів ВМСУ

Новини
Трибунал ООН з морського права Фото: flickr.com/tilo2006

У Гаазі 21 листопада пройдуть перші процесуальні слухання Арбітражного трибуналу Міжнародного суду ООН з морського права у справі про порушення імунітету трьох кораблів ВМСУ і 24 членів їх екіпажів (Україна проти РФ) за Конвенцією ООН з морського права, і Київ сподівається на оперативний розгляд даної справи по суті.

Про це повідомила заступниця міністра закордонних справ України Олена Зеркаль агентству Укрінформ.

«Україна відстоює позицію необхідності якнайшвидшого розгляду справи по суті, не дивлячись на те, що предметом справи є одне просте запитання – кричуще порушення Росією фундаментального принципу міжнародного звичаєвого і морського права – абсолютного імунітету військових судів і членів їх екіпажів», – сказала Зеркаль.

Вона зазначила, що на слуханнях будуть обговорюватися тимчасові рамки розгляду справи, питання транспарентності, тобто публічного доступу до матеріалів справи, будуть затверджуватися процесуальні документи, зокрема Регламент Арбітражного трибуналу.

«Хоча Росія намагається довести, що вона мала право захопити іноземні військово-морські судна і їх екіпажі, незважаючи на їх абсолютний імунітет, який передбачає заборону їх захоплення, утримання і здійснення проти них будь-якої іноземної юрисдикції. Ми сподіваємося на мудрість і професіоналізм членів Арбітражного трибуналу, а також на оперативний розгляд справи по суті», – зазначила заступниця міністра.

Нагадаємо:

  • 25 листопада 2018 року кораблі Прикордонної служби ФСБ РФ і ЧФ РФ обстріляли і захопили два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України, що після невдалої спроби пройти Керче-Єнікальским каналом до Маріуполя, взяли курс на Одесу і вийшли з 12-мильної зони від узбережжя Криму.
  • 16 квітня 2019 року Україна подала до Міжнародного трибуналу з морського права позов до РФ через захоплення російськими військовими трьох кораблів та 24-х моряків ВМСУ, а також просить трибунал вжити тимчасові заходи стосовно Росії для негайного звільнення українських військових.
  • 25 травня Міжнародний трибунал по морському праву зобов’язав РФ негайно звільнити захоплених в нейтральних водах Чорного моря українських моряків і кораблі. Таким чином, суд відповідно до Конвенції ООН з морського права задовольнив ключова вимога України у справі про тимчасові заходи, які повинна здійснити РФ.
  • 7 вересня у київському міжнародному аеропорту «Бориспіль» зустріли українських політв’язнів і військовополонених моряків ВМСУ, яких доставити з Росії в результаті обміну утримуваних осіб між Україною та РФ.
  • 18 листопада Росія передала українській стороні кораблі ВМСУ, захоплені російським військовими 25 листопада 2019 року в Чорному морі в районі Керченської протоки. При цьому в РФ стверджують, що передали кораблі Україні не на вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права, а лише «на відповідальне зберігання», оскільки вони все ще – речовий доказ у кримінальній справі про «незаконне порушення кордону РФ».
  • У МЗС заявили, що Україна проведе перевірку і експертизу повернутих РФ кораблів ВМСУ, щоб визначити їх стан та встановити, що саме було вилучено російської стороною. Однак попри повернення кораблів, розгляд ініційованого Україною спору у Міжнародному трибуналі ООН з морського права триватиме для встановлення порушення РФ Конвенції ООН з морського права під час затримання і утримання український кораблів і їх екіпажів.