Україна наполягає в Міжнародному суді ООН, що справа про затримання її кораблів РФ є терміновою – Зеркаль

Новини
Олена Зеркаль, заступниця міністра закордонних справ України Фото: Facebook Lana Zerkal

Україна в Гаазі на слуханнях Арбітражного трибуналу Міжнародного суду ООН з морського права наполягає на тому, що справа про затримання Росією кораблів ВМСУ та їх екіпажів біля Керченської протоки є терміновою, оскільки, попри те, що моряків вже звільнили, кримінальні справи проти них в РФ тривають. Російська сторона, навпаки, намагається затягнути розгляд.

Про це повідомила на своїй сторінці у Facebook заступниця міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль за підсумками першого процесуального слухання Арбітражного трибуналу у справі щодо порушення імунітету кораблів ВМСУ та 24 членів їхніх екіпажів (Україна проти РФ).

«Ми наполягаємо на тому, що справа є терміновою, оскільки, незважаючи на те, що у вересні РФ звільнила наших моряків, кримінальні справи проти них тривають. Тобто, вона надалі продовжує заперечувати імунітет українських моряків», – написала Зеркаль.

Вона вказала, що 18 листопада – майже через рік після того, як 25 листопада 2018 року їх було захоплено – РФ звільнила українські кораблі, вилучивши з них зброю, комунікаційне обладнання і документи. «Таким чином, РФ продовжує порушувати Наказ Міжнародного трибуналу з морського права від 25 травня 2019 року та Конвенцію ООН з морського права», – наголосила заступниця міністра.

За її словами, трибунал має покласти край цим тривалим порушенням, а Україна вимагає остаточного рішення про визнання Росії винною у порушенні низки статей Конвенції.

«Незважаючи на те, що предметом справи є одне просте питання – кричуще порушення РФ фундаментального принципу міжнародного морського права – абсолютного імунітету військових суден та членів їхніх екіпажів, РФ намагається вибороти стільки ж часу для розгляду цієї справи, як і у справі стосовно порушення прав прибережної держави в Чорному і Азовському морях та у Керченській протоці. Крім того, Росія прагне зробити слухання максимально закритими», – вказала Зеркаль.

Вона також повідомила, що на слуханнях 21 листопада відбувся обмін позиціями та аргументами між сторонами. Зважаючи на суттєву різницю в підходах сторін до найбільш чутливих питань, досягти згоди не вдалося. Тому 22 листопада арбітраж ухвалить правила процедури своєї діяльності з урахуванням цих слухань та власного розуміння, написала заступниця глави МЗС.

Зеркаль повідомила, що ці слухання в суді ООН мають процедурний характер, а за їхніми результатами арбітраж ухвалить своє перше рішення і затвердить правила своєї роботи, визначить назву справи та основи транспарентності, а саме можливість доступу широкої громадськості до матеріалів справи, а також можливість трансляції слухань у режимі онлайн.

Нагадаємо:

  • 25 листопада 2018 року кораблі Прикордонної служби ФСБ РФ і ЧФ РФ обстріляли і захопили два малих броньованих артилерійських катери «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдовий буксир «Яни Капу» ВМС України, що після невдалої спроби пройти Керче-Єнікальским каналом до Маріуполя, взяли курс на Одесу і вийшли з 12-мильної зони від узбережжя Криму.
  • 16 квітня 2019 року Україна подала до Міжнародного трибуналу з морського права позов до РФ через захоплення російськими військовими трьох кораблів та 24-х моряків ВМСУ, а також просить трибунал вжити тимчасові заходи стосовно Росії для негайного звільнення українських військових.
  • 25 травня Міжнародний трибунал по морському праву зобов’язав РФ негайно звільнити захоплених в нейтральних водах Чорного моря українських моряків і кораблі. Таким чином, суд відповідно до Конвенції ООН з морського права задовольнив ключова вимога України у справі про тимчасові заходи, які повинна здійснити РФ.
  • 7 вересня у київському міжнародному аеропорту «Бориспіль» зустріли українських політв’язнів і військовополонених моряків ВМСУ, яких доставити з Росії в результаті обміну утримуваних осіб між Україною та РФ.
  • 18 листопада Росія передала українській стороні кораблі ВМСУ, захоплені російським військовими 25 листопада 2019 року в Чорному морі в районі Керченської протоки. При цьому в РФ стверджують, що передали кораблі Україні не на вимогу Міжнародного трибуналу ООН з морського права, а лише «на відповідальне зберігання», оскільки вони все ще – речовий доказ у кримінальній справі про «незаконне порушення кордону РФ».
  • У МЗС заявили, що Україна проведе перевірку і експертизу повернутих РФ кораблів ВМСУ, щоб визначити їх стан та встановити, що саме було вилучено російської стороною. Однак попри повернення кораблів, розгляд ініційованого Україною спору у Міжнародному трибуналі ООН з морського права триватиме для встановлення порушення РФ Конвенції ООН з морського права під час затримання і утримання український кораблів і їх екіпажів.