У Криму стверджують, що дефіциту води немає, за винятком східної частини півострова

В окупованому Криму стверджують, що дефіциту води для водопостачання населених пунктів півострова немає, за винятком східної частини Криму, куди планують організувати перекидання води з центральної частини півострова і підземних джерел.

Обміліле Білогірське водосховище в Криму, вересень 2019 року Фото: RFE/RL

Про це повідомив на своїй сторінці в Facebook «голова Державного комітету з водного господарства і меліорації Республіки Крим» Ігор Вайль.

За його словами, в даний час практично всі доступні для використання водні ресурси місцевого стоку Криму залучені в систему водозабезпечення. Забезпечення населених пунктів півострова водою здійснюється з 14 водосховищ природного стоку і 8 водосховищ, що наповнюються з системи Північно-Кримського каналу, а також з підземних джерел.

«Водопостачання Центрального, Північного і Західного Криму здійснюється з підземних джерел, дебет яких умовно постійний і не залежить від пори року. Дефіциту водних ресурсів для водопостачання населених пунктів даних регіонів немає. Джерелом питного водопостачання ПБК, міського округу Сімферополь, Сімферопольського, Бахчисарайського, Білогірського і частково Кіровського районів є річкові води», – написав Вайль.

Він пояснив, що наповнення водосховищ безпосередньо залежить від водності річок, погодних умов і опадів. «Водосховища природного стоку наповнені на 37%. Даних корисних запасів води, без урахування притоків, досить для водопостачання до червня поточного року», – додав Вайль.

При цьому, зазначив він, «Держкомводгосп» продовжує вирішувати питання забезпечення гарантованого водопостачання населення Керчі, Феодосії, Судака і населених пунктів Ленінського району шляхом організації робіт з перекидання води з Білогірського і Тайганського водосховищ природного стоку по річці Біюк-Карасу протяжністю 79 км в Північно-Кримський канал, а також з Ніжинського, Просторненського і Новогригорьївського підземних водозаборів, з подальшим перекачуванням її в наливні водосховища Східного Криму.

Як повідомлялось, Міноборони РФ запропонувало віднести територію окупованого Криму до безводних місцевостей, оскільки «з квітня 2014 року припинили подачу води з річки Дніпро на півострів і з тих пір там не вистачає прісної води». У зв’язку з цим, пропонується доплачувати контрактникам за службу на півострові.

За даними Кримського гідрометеоцентру, в 2019 році осінні дощі не змінили ситуацію з дефіцитом води в окупованому Криму, опадів було недостатньо. Покращення гідрологічної обстановки на півострові не очікується.

Нагадаємо:

  • Після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.
  • На думку кримських вчених, регіональних чиновників і аграріїв альтернативи Північно-Кримському каналу для виробництва якісної сільськогосподарської продукції та збереження екологічного балансу грунтів не існує.
  • За підрахунками директора Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайла Ромащенко, власних водних ресурсів у окупованого Росією Криму без дніпровської води з материкової України вистачить лише для забезпечення потреб одного мільйона жителів, тобто, менше половини населення півострова. Водозабезпеченість півострова в 10 разів менше потреб кримчан.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine