Євросоюз вимагає від РФ забезпечити вільний прохід суден Керченською протокою – Боррель

Європейський Союз вимагає від Росії забезпечити вільний та безперешкодний прохід суден Керченською протокою, відповідно до міжнародного законодавства. Ця вимога є складовою частиною політики ЕС щодо підтримки суверенітету та територіальної цілісності України.

Російський танкер NEYMA блокує прохід під Керченською мостом, 25.11.2018 Фото: Reuters

Про це у Брюсселі заявив високий представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції за підсумками Ради асоціації Україна-ЄС, повідомляє агентство Укрінформ.

«Ми маємо бути наполегливими і продовжувати спостерігати за тим, що там відбувається. Ми продовжуємо закликати Росію забезпечити безперешкодний та вільний прохід в Азовське море та у зворотному напрямку, відповідно до міжнародного права. Ми збільшили нашу підтримку з метою пом’якшити ефект від російських дій по дестабілізації регіону Азову. Ми здійснили ряд заходів, включаючи відкриття офісу ЄС у Маріуполі, і підтримали місцеву економічну диверсифікацію», – сказав Боррель.

Він підкреслив, що ЄС буде продовжувати підтримку незалежності та територіальної цілісності України, і підтвердження такої підтримки стосується Азовського регіону, що вимагає вільного та безперешкодного проходу суден в Азовське море та у зворотному напрямку.

Як повідомлялось, 17 січня Україна висловила протест у Міжнародній морській організації (International Maritime Organization, IMO) у зв’язку з неправомірним розширенням російською радіостанцією НАВТЕКС-Новоросійськ району обслуговування на акваторію Азовського моря та Керченської протоки, яка має обслуговуватись виключно українською радіостанцією НАВТЕКС-Бердянськ. Крім того, Україна та Грузія направили скаргу до IMO на протиправні дії Росії в Азовському та Чорному морях через перешкоджання пошуково-рятувальним операціям у Чорному морі, Азовському морі та Керченській протоці.

Нагадаємо: 

  • 18 грудня 2018 року Генасамблея ООН ухвалила ініційовану Україною резолюцію «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, районів Чорного та Азовського морів».
  • У листопаді 2019 року Україна, Швеція, Литва і Естонія закликали РФ забезпечити вільний доступ до Азовського моря і гарантувати свободу судноплавства.
  • Керівник Моніторингової групи «Інституту Чорноморських стратегічних досліджень» Андрій Клименко вважає, що Росія у 2020 році може розширити на Чорне море практику створення перешкод судноплавству до українських портів, яка відбувається з 2018 року в Азовському морі.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine