Нафтогаз завершує підготовку документів у рамках арбітражу проти РФ за втрачені активи у Криму – Вітренко

НАК «Нафтогаз України» цього тижня завершує підготовку до чергового подання документів у рамках арбітражного процесу проти РФ щодо втрачених активів в окупованому Криму. Загальна сума компенсації, включно з відсотками, оцінюється у 8 млрд. дол.

Виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко Фото: Pavlo_bagmut

Про це повідомив на своїй сторінці у Facebook виконавчий директор компанії Юрій Вітренко.

«Цього тижня ми завершуємо підготовку до чергового подання документів у рамках арбітражного процесу проти Російської Федерації щодо активів у Криму. Цей арбітражний процес триває вже декілька років», – написав Вітренко.

Він також звернув увагу, що в арбітражі щодо активів у Криму Нафтогазу протистоїть держава Російська Федерація, а не компанія Газпром, і тому цей арбітраж не підпадає під угоду про врегулювання з Газпромом, яку НАК уклав у грудні 2019 року, після того як Газпром виконав рішення Стокгольмського арбітражу сплатити компанії компенсацію у розмірі 4,6 млрд дол. (плюс 400 млн дол відсотків на дату остаточного розрахунку), і погодився продовжити транзит газу.

Вітренко також зазначив, що прем’єр-міністр України Олексій Гончарук у своєму листі до Наглядової ради Нафтогазу зазначив, що домовленості з Газпромом стали можливими «завдяки досягнутим політичним керівництвом держави домовленостей на міждержавному рівні».

«Якщо це означає віру в те, що такі домовленості мали визначальну роль, то було б добре, якби політичне керівництво держави просто зараз досягнуло домовленості на міждержавному рівні щодо сплати нам Росією компенсації за втрату активів у Криму (приблизно 8 млрд дол включно з відсотками). Тоді ми б зекономили на витратах на юристів та на ненависні всім премії. Ну а якщо для цього потрібно, як минулого разу, спочатку виграти арбітраж, потім апеляцію, заарештувати активи закордоном і впритул наблизитися до примусового стягнення, то потрібно всім усвідомити визначальну роль саме Нафтогазу у цьому процесі», – наголосив виконавчий директор НАКу.

Нагадаємо:

  • Під час окупації  Криму Російською Федерацією були захоплені і тепер використовуються значні активи ДАТ «Чорноморнафтогаз» на півострові та шельфі Чорного моря: 15 родовищ нафти і газу, 3 площі покладів вуглеводнів, Глібовське підземне газосховище, більш 1200 км магістральних газопроводів, 43 газорозподільні станції, 4 плавучі бурові установки, включаючи скандальні «вишки Бойка» – «Петро Годованець» і «Україна» («Незалежність»).
  • 20 вересня 2017 року НАК «Нафтогаз України» і її шість дочірніх компаній подали в суд, сформований при Постійної палаті Третейського Суду в Гаазі, позовну заяву про відшкодування збитків, заподіяних незаконним захопленням Російською Федерацією активів в АР Крим, що на той момент оцінювались експертами в 5 млрд. дол.
  • 27 лютого 2019 року Постійна палата третейського суду в Гаазі визнала, що Росія винна у втраті НАК «Нафтогаз України» своїх активів у окупованому Криму, оскільки порушила угоду про захист інвестицій, експропріювавши активи української компанії та її дочірніх підприємств, зокрема ДАТ «Чорноморнафтогаз», на півострові та на шельфі Чорного моря.
  • В січні 2020 року виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко повідомив, що компанія подає оновлені позови проти Росії до Третейського суду Гааги, вимагаючи зобов’язати РФ виплатити групі понад $7 млрд компенсації за втрату можливості використовувати своє майно в Криму.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine