У Раді створять робочу групу з напрацювання змін до закону про ВЕЗ «Крим», який диксримінує кримчан – Лубінець

У Верховній Раді на базі Комітету з прав людини буде створена робоча група з напрацювання змін до закону про вільну економічну зону «Крим», який дискримінує кримчан – громадян України, бо наділяє їх статусом нерезидента у рідній країні. Комітет також ініціював проведення 18 березня других парламентських слухань щодо Криму.

Дмитро Лубінець, голова Комітету ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Фото: YouTube UA: Крим

Про це повідомив голова Комітету ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя Дмитро Лубінець, виступаючи на форумі «Age of Crimea» («Час Криму»), присвяченому Дню кримського спротиву російській окупації, який 26 лютого проходить в Києві, передає Центр журналістських розслідувань.

«Чому всі шість років (окупації Криму – ред.) Кабінет міністрів не напрацював зміни до закону про вільну економічну зону «Крим», який є дискримінаційним по відношенню до людей, які мають прописку в Криму. Ми абсолютно не розуміємо, чому за весь цей час, коли постійно звертають на це увагу правозахисні організації, громадяни України, які проживають в Криму, є нерезидентами. Своє майно вони не можуть вивезти (з Криму – ред.), бо їм будуть нараховувати сплату мита. Якщо ми кажемо, що ми думаємо про людей – а ми повинні це робити, то безперечно ми повинні змінити цей дискримінаційний закон», – сказав Лубінець.

Він також додав, що під час виїзного засідання, яке відбулось у КПВВ «Чонгар» на адмінкордоні з Кримом 12 лютого, члени Комітету проголосували за те, що на його базі буде «створена робоча група по напрацюванню і максимально швидкої зміни даного закону».

Ще одним важливим питання Лубінець вважає запровадження та розширення українських санкцій проти Росії за незаконну окупацію Криму.

«Ми повинні не забувати про людей, які сприяли анексії Криму, ми повинні постійно працювати над оновленням санкційного списку. Саме головне – ми повинні підсилювати і розширювати санкціїї проти Російської Федерації, проти посадовців РФ, які і зараз сприяють анексії і подальшій активізації окупації нашої Української держави», – зазначив голова Комітету.

Крім того, повідомив він, Комітет з прав людини вийшов з ініціативою проведення парламентських слухань у Верховній Раді щодо Криму. «Це відбудеться 18 березня. Ми запрошуємо представників всіх органів влади взяти в них участь. Це будуть другі парламентські слухання за останні шість років», – сказав Лубінець.

Як повідомлялося, 12 лютого Комітет ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій рекомендував парламенту скасувати закон про ВЕЗ «Крим», забезпечити доступність надання адмінпослуг кримчанам та спростити в’їзд до окупованого Криму іноземним правозахисникам, адвокатам та журналістам.

Нагадаємо:

  • Упродовж трьох років кримські громадські діячі та Меджліс кримськотатарського народу закликають скасувати закон про фейкову ВЕЗ «Крим«, оскільки він дискримінує громадян України з Криму (мають статус нерезидентів) і водночас дозволяє українському бізнесу працювати на окупованій території, хоча це порушує санкційний режим, введений західними партнерами і самою Україною на півострові.
  • 3 листопада 2014 року було прийнято Постанову Нацбанку №699, згідно якої громадяни України, а також юридичні особи, які мають кримську реєстрацію, фактично позбавлені надання повного спектру банківських послуг, якими можуть користуватися інші громадяни України (відкриття рахунку, депозиту, оформлення кредиту і покупка іноземної валюти і т.п.).
  • 18 січня 2018 року за пропозицією нардепа Рефата Чубарова було ухвалене протокольне рішення ВРУ про створення робочої групи по внесенню змін до закону України «Про створення вільної економічної зони Крим і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України».
  • 9 лютого 2019 року в Комітеті ВРУ з питань податкової та митної політики відбулося перше засідання робочої групи по ВЕЗ «Крим». Наступне було призначене на 16 лютого, але його перенесли на пленарний тиждень на прохання народних депутатів, які хотіли взяти участь в роботі групи. Однак засідання так і не відбулось. 
  • Як з’ясував Центр журналістських розслідувань, голова парламентського Комітету з митної та податкової політики Ніна Южаніна заблокувала діяльність робочої групи з напрацювання проекту скасування закону про створення ВЕЗ «Крим» або внесення до нього змін, одноосібно повідомивши голову Верховної Ради про те, що проект закону має бути розроблений урядом.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine