Комітет з прав людини рекомендує Раді скасувати закон про ВЕЗ «Крим» та забезпечити доступність надання адмінпослуг кримчанам

Новини
Виїзне засідання Комітету ВРУ з питань прав людини на КПВВ «Чонгар», 12.02.2020 Фото: investigator.org.ua

Комітет ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій рекомендує парламенту скасувати закон про ВЕЗ «Крим», забезпечити доступність надання адмінпослуг кримчанам та спростити в’їзд до окупованого Криму іноземним правозахисникам, адвокатам та журналістам.

Відповідні рекомендації були розроблені за результатами виїзного розширеного засідання Комітету, яке 12 лютого пройшло в контрольному пункті в’їзду-виїзду (КПВВ) «Чонгар» на адмінкордоні з Кримом, повідомляє представництво президента України в АРК.

Під час візиту члени Комітету відвідали режимні та сервісні зони на КПВВ «Каланчак» і «Чонгар», провели моніторинг умов доступу мешканців тимчасово окупованої території України до адміністративних та сервісних послуг в Херсонській області, зустрілися з представниками неурядових громадських та правозахисних організацій, поспілкувалися з громадянами, що перетинали адмінмежу з Кримом, та внутрішньо переміщеними особами.

Серед основних рекомендацій Комітету – скасування вільної економічної зони «Крим», вирішення питання щодо захисту прав дітей-сиріт з Криму, забезпечення доступності отримання повного спектру адмінпослуг кримчанами, спрощення в’їзду іноземних правозахисників, адвокатів та журналістів до тимчасово окупованого Криму.

Також було обговоренно питання налагодження міжвідомчої взаємодії Комітету, міністерства у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, представництва президента України в АР Крим й робочої групи з реінтеграції̈ тимчасово окупованих територій Комісії з питань правової реформи при президентові України задля забезпечення розробки та впровадження єдиної державної політики реінтеграції тимчасово окупованих територій, захисту прав її мешканців та внутрішньо переміщених осіб.

Голова Комітету з питань прав людини Дмитро Лубінець під час виїзного засідання також прокоментував заяву голови парламентської фракції «Слуга народу» Давила Арахамії про можливість відновлення подачі дніпровської води до окупованого Криму в обмін на поступки Росії на переговорах по Донбасу.

«Будь-які спекуляції щодо обміну окупованого Донбасу на постачання води до окупованого Криму є неприйнятними, цинічними та аморальними. Це спроба торгувати громадянами України, які для держави всі є рівними та мають однакове право на захист своїх інтересів», – заявив Лубінець.

Як повідомлялося, 11 лютого глава правління Кримської правозахисної групи (КПГ) Ольга Скрипник, виступаючи на розширеному засіданні комітету ВРУ з прав людини в Херсоні заявила, що прийняття в 2014 році закону про ВЕЗ «Крим» призвело до істотного і необгрунтованого обмеження конституційних прав і свобод як для кримчан, так і громадян, які перетинають адмінкордон з окупованим Кримом в контрольних пунктах в’їзду-виїзду. Тому правозахисники рекомендують скасувати цей закон.

Нагадаємо:

  • Упродовж трьох років кримські громадські діячі та Меджліс кримськотатарського народу закликають скасувати закон про фейкову ВЕЗ «Крим«, оскільки він дискримінує громадян України з Криму (мають статус нерезидентів) і водночас дозволяє українському бізнесу працювати на окупованій території, хоча це порушує санкційний режим, введений західними партнерами і самою Україною на півострові.
  • 3 листопада 2014 року було прийнято Постанову Нацбанку №699, згідно якої громадяни України, а також юридичні особи, які мають кримську реєстрацію, фактично позбавлені надання повного спектру банківських послуг, якими можуть користуватися інші громадяни України (відкриття рахунку, депозиту, оформлення кредиту і покупка іноземної валюти і т.п.).
  • 18 січня 2018 року за пропозицією нардепа Рефата Чубарова було ухвалене протокольне рішення ВРУ про створення робочої групи по внесенню змін до закону України «Про створення вільної економічної зони Крим і про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України».
  • 9 лютого 2019 року в Комітеті ВРУ з питань податкової та митної політики відбулося перше засідання робочої групи по ВЕЗ «Крим». Наступне було призначене на 16 лютого, але його перенесли на пленарний тиждень на прохання народних депутатів, які хотіли взяти участь в роботі групи. Однак засідання так і не відбулось. 
  • Як з’ясував Центр журналістських розслідувань, голова парламентського Комітету з митної та податкової політики Ніна Южаніна заблокувала діяльність робочої групи з напрацювання проекту скасування закону про створення ВЕЗ «Крим» або внесення до нього змін, одноосібно повідомивши голову Верховної Ради про те, що проект закону має бути розроблений урядом.