Росія знищує українську ідентичність в Криму та мілітаризує дітей – Скрипник

Росія шляхом зміни демографічного складу населення проводить в окупованому Криму політику знищення української самосвідомості і формування у кримських дітей російської мілітаризованої ідентичності. При цьому окупанти кидають за грати будь-якого українця, який відкрито говорить про підтримку України.

Ольга Скрипник на спеціальному засіданні Радбезу ООН, 06.03.2020 Фото: crimeahrg.org

Про це в інтерв’ю Голосу Америки заявила керівниця Кримської правозахисної групи (КПГ) Ольга Скрипник, яка 6 березня, під час спеціального засідання Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку, презентувала світовій спільноті оновлену базу даних порушень прав людини в окупованому Криму.

«Зараз ми говоримо не про конкретні порушення, а про тенденції та стратегічні проблеми, які зв’язані з окупацією. Одна з них – це зміна демографічного складу населення. Росія намагається фізично зробити Крим російським, штучно переселяючи туди громадян РФ з інших регіонів. По суті, вона знищує українську ідентичність в Криму», – сказала Скрипник.

За її словами, другою стратегічною проблемою є мілітаризація, причому не тільки в контексті зброї та техніки, а в контексті населення, зокрема, освітніх програм для дітей.

«Ми зібрали багато доказів про те, що ці освітні заходи насправді базуються на наказах Міноборони РФ. Вони не мають нічого спільного з правом на освіту. Це підготовка дітей до армії і формування у них виключено російської мілітаризованої ідентичності», – наголосила правозахисниця.

Вона зазначила, що ці діти в Криму, які, по суті, є громадянами України, позбавлені можливості обрати українську ідентичність.

«Їхнє «світле майбутнє», яке нав’язує Росія, – служба в армії або в ФСБ. І це стратегічна проблема, яку потрібно вирішувати зараз, адже мова йде про принаймні 200 тисяч дітей», – вказала керівниця КПГ.

Вона також зазначила, що будь-який українець в окупованому Криму, який відкрито говорить про підтримку України, може бути звинуваченим у шпигунстві або державній зраді і кинутий за грати.

«Вона (Росія – ред.) фізично ізолює за гратами тих людей, які їй не до вподоби, які ламають міфи про начебто російський Крим. Вона знищує їх через сфабриковані справи», – сказала Скрипник.

Вона нагадала про останніх затриманих ФСБ на півострові українців за обвинуваченням нібито у шпигунстві – Івана Яцкіна та Галину Довгополу, які прямо говорили про те, що підтримують Україну.

«Таким чином зараз будь-який українець у Криму, який відкрито говорить про свою підтримку України, може бути звинуваченим у шпигунстві або державній зраді», – підсумувала Скрипник.

Нагадаємо:

  • Генсек ООН Антоніу Гуттеріш в своїй доповіді про ситуацію з правами людини в окупованому Криму офіційно визнав порушення Женевських конвенцій Росією, яка свідомо переселяє людей з материкової частини РФ до українського Криму в спробах змінити демографію окупованого півострова.
  • Станом на серпень 2019 рокe за період окупації Криму з регіонів РФ на півострів переселилося 158 433 особи. У тому числі 87 000 до «Республіки Крим» і 71 433 в місто Севастополь.
  • У січні 2020 року прокуратура АРК разом з правозахисною організацією «Регіональний центр прав людини» (РЦПЛ) направила сьоме повідомлення до Міжнародного кримінального суду (МКС), у якому міститься обґрунтування відповідальності Росії за генерацію потоків внутрішньо переміщених осіб та зміну демографічної ситуації в окупованому Криму.
  • Кримська правозахисна група зазначає, що в окупованому Криму Росія в порушення міжнародного гуманітарного права продовжує пропаганду призову в армію, в тому числі, використовуючи політику мілітаризації дітей. Як вказують в КПГ, використовуючи такі заходи, російська влада здійснює серед неповнолітніх жителів Криму військову пропаганду, готуючи їх до служби в армії РФ, «що є грубим порушенням норм міжнародного гуманітарного права».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine