У Херсоні збирають підписи проти відновлення постачання води в окупований Крим

Новини
Северо-Крымский канал
Заповнення водою Північно-Кримського каналу в Херсонській області, квітень 2020 р Фото: upkk.davr.gov.ua

Кілька десятків громадських організацій з Херсона та Херсонської області підтримали звернення до прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з вимогою не допустити відновлення подачі дніпровської води на територію тимчасово окупованого Крима.

Про це повідомляє медіа-центр IPC-Херсон.

Активісти вважають, що подача води до Криму лише посилить колонізацію півострова окупантами, а тому має розглядатися згідно зі статтею 111 Кримінального Кодексу України як “державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній безпеці України”.

У своєму Зверненні підписанти вимагають ухвалити Закон, в якому б передбачили, що публічні заклики відновити постачання електроенергії та води на окуповану територію АР Крим до відновлення територіальної цілісності України будуть вважатися кримінальним злочином.

Колишній перший заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Юсуф Куркчи прокоментував цю ініціативу херсонських активістів.

«…Окупанти нав’язують нам навіть не дискусії, а провокації щодо того, чи треба постачати воду до Криму. І ми повинні бути готові, що градус цієї «дискусії» в самій Україні буде збільшуватися. І ми повинні бути готові до того, що нашими опонентами будуть не тільки країна-агресор, а ще й наші співвітчизники, які будуть говорити наративами, що були запропоновані країною-агресором», – зазначив пан Юсуф.

Фото: IPC-Херсон

Звернення вже підписали Херсонська обласна асоціація учасників бойових дій, громадська організація «Українська єдність», Центр допомоги учасників бойових дій на сході України, ГО учасників АТО «Південь», ІРЦ «Правовий простір», Херсонська обласна організація Комітету виборців України, Центр «Успішна жінка», Херсонський обласний фонд «Милосердя та здоров’я» та інші громадські організації.

За даними кримського Гідрометцентру, в Криму запаси води у водосховищах природного стоку на початок літа складають 85,16 млн. куб. м, що на 110,14 млн. куб. м або в 2,3 рази менше, ніж в минулому році.

Як повідомлялось, президент американського фонду «Джеймстаун» Глен Говард під час онлайн-конференції заявив, що Україні слід готуватись до того, що посушливе літо в окупованому Криму може спонукати Росію перейти до активних дій в Херсонській області, щоб отримати контроль над перекритим Північно-Кримським каналом, який до окупації забезпечував 85% водопостачання півострова. Він також порадив ЗС України використовувати військовий полігон біля Херсону, щоб відпрацьовувати реагування на операції насильницького вторгнення.

Нагадаємо:

  • Після окупації Криму Україна в квітні 2014 року року перекрила надходження води на півострів з річки Дніпро через Північно-Кримський канал, який забезпечував до 85% його потреб в прісній воді. Для забезпечення водою господарств Херсонської області та недопущення її перетоку на окуповану територію півострова канал перегородили тимчасовою дамбою із мішків з піском. У Криму склалася критична ситуація з водопостачанням окремих міст, а також з організацією зрошення і поливу на землях сільськогосподарського призначення.
  • На думку кримських вчених, регіональних чиновників і аграріїв альтернативи Північно-Кримському каналу для виробництва якісної сільськогосподарської продукції та збереження екологічного балансу грунтів не існує. У квітні 2020 року так званий «глава Криму» Сергій Аксенов закликав жителів окупованого півострова економити воду.
  • Заступник директора Інституту водних проблем і меліорації НААН України Михайло Яцюк вважає, що заходи, які вживає «влада» окупованого Криму для економії води, не врятують ситуацію з зневодненням півострова. Навесні було мало опадів і решту запасів води в Криму доведеться «розтягувати».