Правозахисник розповіли про найбільші проблеми при перетині КПВВ на Донбасі

Правозахисники розповіли про найбільші проблеми, з якими стикаються громадяни при перетині КПВВ на Донбасі. Серед них, зокрема, встановлення мобільного додатку «Дій вдома», відсутність доступного інтернету та поганий мобільний зв’язок на КПВВ.

КПВВ «Станиця Луганська», Луганська область Фото: vostok-sos.org

Про це повідомляє громадська організація «Восток SOS», моніторингова місія якої відвідала КПВВ, та ретельно дослідила проблеми, які пов’язані з перетином лінії розмежування у зв’язку з веденими карантинними обмеженнями під час пандемії COVID-19.

Правозахисники у своєму звіті виділили найбільші проблеми, з якими стикаються громадяни на КПВВ.

1. Встановлення мобільного додатку «Дій Вдома», що створює проблеми при перетинах КПВВ для певних верств населення:

Одна з головних проблем – відсутність смартфонів у людей, особливо похилого віку, чи неможливість самостійно встановити додаток «Дій вдома». Не кожен смартфон підходить до встановлення додатку «Дій вдома», старі версії операційної системи Android не підтримують додаток. Нерідко випадки, коли встановлення додатку стає неможливим через дрібні технічні несправності смартфону. Також проблеми виникають з сім-картами старого зразку, які не підтримують 4G зв’язок, і у людей не виходить активувати додаток.

Крім того, у додатку «Дій вдома» багато проблем та багів – система не встигає опрацьовувати велику кількість людей які встановлюють та активують додаток одночасно.

При цьому сервіс консультування зі встановлення та налаштування додатку «Дій вдома» на КПВВ фактично не надається. Люди не знають, до кого звертатися за роз’ясненнями, доступної інформації на території пунктів пропуску немає. Це призводить до того, що особи, які встановлюють додаток, користуються порадами випадкових осіб і роблять помилки, які значно ускладнюють перетин КПВВ. Необхідно забезпечити на контрольних пунктах в’їзду-виїзду процес допомоги зі встановлення та користування додатком «Дій вдома», вважають правозахисники.

Фото: thedigital.gov.ua

2. Інтернет та мобільне покриття:

На території КПВВ «Новотроїцьке» (Донецька область) та КПВВ «Станиця Луганська» (Луганська область) – які пропускали чи пропускають людей зараз, повністю відсутній доступний інтернет, що унеможливлює завантажити додаток та активувати його на території КПВВ. Наразі є інформація, що на КПВВ «Новотроїцьке» найближчим часом заплановано встановлення обладнання, що дасть можливість забезпечити осіб, що перетинають контрольний пункт, безкоштовним швидкісним інтернетом. Проте інформації про спроби розв’язання проблеми доступності інтернету для осіб, що перетинають лінію розмежування через КПВВ «Станиця Луганська», наразі немає.

З мобільним зв’язок окрема проблема, бо авторизація можлива тільки шляхом обміну СМС-повідомленнями. Сталого зв’язку в районі КПВВ немає в жодного оператора, що значно ускладнює, а у випадку КПВВ «Новотроїцьке» унеможливлює отримання СМС, а отже й активацію власного профілю у додатку «Дій вдома».

Люди, яким відомо про існування цієї проблеми, встановлюють додаток заздалегідь. Що призводить до того, що формально відлік терміну самоізоляції інколи починається ще до того, як особа перетнула лінію розмежування.

3. Вибірковість самоізоляції:

Окремо люди жаліються на жорсткість самоізоляції. Самоізоляції вимагають, наприклад від тих, хто зустрічає своїх родичів на виході у нейтральну зону, не перетинаючи контрольного пункту НЗФ бойовиків, а також від так званих «вантажників» – людей, що доставляють вантажі товарів у нейтральну зону між КПВВ «Станиця Луганська» та контрольним пунктом бойовиків так званої «ЛНР» (які, як правило, не мають контактів з особами, що перетнули лінію розмежування з боку тимчасово окупованої території). При цьому помічається вибірковість такої вимоги – так наприклад, представникам міжнародних гуманітарних організацій, які регулярно перетинають так званий нуль лінії розмежування і контактують з мешканцями окупованої території – вимога обов’язкової самоізоляції не висувається.

4. Робота КПВВ:

З усіх п’яти відкритих КПВВ, в повному обсязі пропускають людей тільки у «Станиці Луганській», інші працюють, але закриті для пропуску, це пов’язано з тим що бойовики так званої «ДНР» оголосили про припинення роботи своїх пропускних пунктів «до нормалізації епідеміологічної ситуації на територіях, підконтрольних урядові України2.

КПВВ «Станиця Луганська» працює у штатному режимі, жодних додаткових вимог, окрім встановлення додатку «Дій Вдома» не існує. Але кількість охочих перетнути лінію розмежування скоротилася з приблизно 12000 осіб щодня (до оголошення карантину) до близько 800 осіб станом на сьогодні.

КПП «ДНР» в Оленівці Донецької області Фото: dan-news.info

5. Ситуація з людьми, що застрягли на пункті пропуску КПВВ:

Стало зрозумілим чому декілька десятків людей на термін від одної до трьох діб опинилися у так званій «сірій зоні» між КПВВ «Новотроїцьке» та пунктом пропуску НЗФ бойовиків у окупованій Оленівці. Проблему спричинили процедури перетину, встановлені бойовиками так званої «ДНР». Зокрема, ними було дозволено виїзд з тимчасово окупованої території усіх охочих без обмежень, проте в’їзд з території, що контролюється урядом України, було дозволено тільки за заздалегідь затвердженими списками. Таким чином, близько 60 осіб, які виїхали з так званої «ДНР», але не змогли перетнути КПВВ «Новотроїцьке» через неможливість встановити додаток «Дій вдома», не змогли й повернутися до місць постійного проживання на тимчасово окупованій території, оскільки перетин ними контрольного пункту бойовиків НЗФ (Оленівка) не був заздалегідь погоджений з бойовиками ОРДО.

Українська сторона надавала таким особам можливість ночувати у таборі ДСНС та забезпечувала питною водою, харчуванням та засобами гігієни. Але перебувати в наметовому таборі дозволялось тільки вночі, зранку людей вивозили за лінію розмежування до так званого нульового блок-поста.

Люди понад 3 дні просто чекали, коли родичі чи знайомі привезуть їм смартфон, чи іншу сім-карту – і тільки тоді вони отримували можливість зареєструватись у додатку «Дій вдома» та перетнути КПВВ. Зрештою 28 осіб, з числа тих, хто через неможливість встановлення додатку «Дій вдома» не мали змоги перетнути лінію розмежування, було розміщено в один з ізоляторів для проходження двотижневої обсервації. Таке рішення було прийнято керівництвом Донецької ВЦА після кількаденних перемовин з представниками агенцій ООН. Це порушило порядок, встановлений Кабінетом міністрів України, але дозволило врятувати людей, які опинилися у небезпечній ситуації.

Нагадаємо:

  • 10 червня на Донбасі відкрилися після карантину КПВВ «Мар’їнка» (Донецька область) і пішохідний КПВВ «Станиця Луганська» (Луганська область). Всім, хто слідує з тимчасово окупованої території України, роблять безконтактний температурний скринінг тіла і проводять опитування щодо контакту з хворими на COVID-19. Людей (крім тих, хто прибуває для участі у ЗНО) пропускають тільки за умови згоди на проходження самоізоляції з використанням єдиного електронного сервісу «Дій вдома», або обсервації.
  • Кабмін вніс зміни до постанови, якою регулюється порядок самоізоляції та обсервації громадян, які перетинають КПВВ на лінії розмежування на Донбасі та на адмінкордоні з окупованим Кримом. Зокрема, передбачено припинення самоізоляції та обсервації особи у разі отримання негативного результату тестування на COVID-19 методом ПЛР, який отримано після перетину КПВВ. Аналогічний порядок передбачений і для громадян, які перетинають державний кордон України.
  • Докладні інструкції правозахисників про те, як користуватися мобільним додатком «Дій вдома» для контролю режиму самоізоляції, який повинні встановлювати громадяни на КВПП при виїзді з тимчасово окупованих територій в Донецькій і Луганській областях, а також з тимчасово окупованого Криму, читайте в матеріалі Центру журналістських розслідувань.
  • Поради з установки додатку «Дій вдома» від тих людей, які вже перетнули лінію розмежування на Донбасі.
  • Правозахисниця вказала на головні помилки Кабміну України щодо відкриття КПВВ на Донбасі після карантину.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine