Затримана СБУ в Херсоні учасниця агентурної мережі ФСБ РФ виявилася фігуранткою розслідування ЦЖР

Новини
Тетяна Кузьміч - зліва

Контррозвідка СБУ в Херсоні затримала Тетяну Кузьміч, яка  очолює ГО «Руська національна громада «Русичъ» і викладає у Херсонській академії неперервної освіти, за підозрою у державній зраді. Про її  діяльність на гранти російських фондів ЦЖР розповідав у розслідуванні Хто та як просуває ідеї «русского мира» у Херсоні.

Інформацію про затримання Тетяни Кузьміч Центру журналістських розслідувань підтвердило джерело у правоохоронних органах.

У розслідуванні Хто та як просуває ідеї «русского мира» у Херсоні  Рустама Авдєєва, радіо Куреш та ЦЖР детально описана проросійська діяльність херсонських громадських організацій, які фінансуються російськими структурам – фондом «Русский мир» та Россотрудничество. Зазначалось, що керівники та члени цих  організації, як правило, працюють у сфері освіти та культури, поширюючи проросійські погляди серед школярів та студентів.   

Керівником ГО «Руська національна громада «Русичъ» є Тетяна Олександрівна Кузьміч, яка також працює у сфері освіти – у комунальному вищому навчальному закладі «Херсонська академія неперервної освіти» Херсонської обласної ради. Тетяна Кузьміч також  є регіональним директором КСОРС (Координационного совета организаций российских соотечественников) і тісно співпрацювала з російськими державними структурами, отримуючи від них фінансування.

В інтерв’ю сайту «Единая Одесса» у 2013 році вона розповідала: «Херсонський «Русич» вибудував активні взаємини з Генеральним консульством РФ в Одесі, представництвом Россотрудничества. Нам допомагають Московський Будинок співвітчизника, ВАТ «Російські залізниці», Фонди «Русское единство» і «Русский мір». Ми тісно працюємо з представниками «родинних» структур російських співвітчизників, з якими ми об’єднуємося в «Русское Содружество» та в Координаційних радах організацій російських співвітчизників». 

Фото: Любимый Херсон

Тетяна Кузьміч тривалий час була директоркою НВК №45 Херсона і використовувала школу як майданчик для реалізації проектів фонду «Русский мир». У школі проводились тематичні російські вечори, вікторини та конкурси, конкурс «Пушкинская красавица», святкувалися російські свята, діяв проект «Земля славянская».

У 2014-2016 роках ГО «Руська національна громада «Русичъ» від фонду «Русский мир» отримала щонайменше 15 грантів, однак інформацію про зміст проектів росіяни видалили з сайту.

Після 2016 року фонд «Русский мир» продовжує працювати з українськими проросійськими організаціями і надає їм допомогу, але інформацію про це більше не розголошує. Натомість, замість ГО серед грантерів з’явилося багато фізичних осіб, які, ймовірно є підставними отримувачами грантів.

Тетяна Кузьміч неодноразово відвідувала окупований РФ Крим. Журналісти знайшли підтвердження її візитів у 2014, 2015 та 2016 роках.

У 2016 році Тетяна Кузьміч брала участь у ІІ Лівадійському форумі «Русский мир: проблемы и перспективы», президію якого складали вище керівництво окупаційного «уряду Криму» та так званих «ДНР» та «ЛНР». 

  • 20 серпня контррозвідники Служби безпеки України повідомили, що припинили діяльність агентурної мережі ФСБ РФ, що діяла на території Херсонської області під керівництвом колишньої співробітниці облдержадміністрації.
  • Детальніше читайте в матеріалах Центру журналістських розслідувань Хто та як просуває ідеї «русского мира» у Херсоні.