FinCEN Files: Фірташ купував металургійні активи за державні кошти, видані для порятунку його «Надра Банку»

За документами американської державної Мережі по боротьбі з фінансовими злочинами (Financial Crimes Enforcement Network, FinCEN), український олігарх Дмитро Фірташ у період із 2010 по 2014 роки купив акції Запорізького титано-магнієвого комбінату, використавши щонайменше 190 млн доларів із стабілізаційних кредитів, які Нацбанк України видав на підтримку життєдіяльності проблемного «Надра Банку», що належав Фірташу.

Дмитрий Фирташ Фото: picture alliance/AP Photo/R.Zak

Про це йдеться у новому розслідуванні Центру з дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP, Organized Crime and Corruption Reporting Project). Матеріал вийшов у рамках проєкту FinCEN Files – аналізу витоку даних із FinCEN, які стосуються підозрілих транзакцій на загальну суму близько 2 трильйонів доларів, повідомляє «Слідство.Інфо».

У період із 2010 по 2014 роки Національний банк передав на порятунок «Надра Банку» майже півтора мільярди доларів. Фінансову установу це, втім, не врятувало: у червні 2015 року банк припинив діяльність.

Відповідно до кримінального провадження Нацполіції України, яке є в розпорядженні OCCRP, 16 червня 2014 року «Надра Банк» надав кредит у майже 110 мільйонів доларів підконтрольній Фірташу українській компанії, ТОВ «Сінтез Ресурс». Остання переказала ці гроші кіпрській фірмі Diago Enterprises Limited, яку також контролював український бізнесмен.

Після цього, стверджується в матеріалі, ці гроші були використані в купівлі частки акцій Запорізього титано-магнієвого комбінату (ЗТМК) – єдиного в Європі виробника титанової губки, пористого матеріалу, який використовують у виробництві снарядів, військових літаків та супутників. Попри те, що Фірташ придбав лише 49% акцій ЗТМК, через нових керівників підприємства він фактично контролював його.

У документах провадження також відзначається, що, хоч Фірташ придбав завод під зобов’язання інвестувати в підприємство певну суму, виявилось, що наприкінці 2014 року гроші, навпаки, виводились із заводу на інші контрольовані компанії. Щоб у підсумку «осісти» в «Надра Банку».

У 2018 році український суд визнав, що Фірташ не зміг виконати умови приватизаційної угоди й ухвалив повернути придбані олігархом акції державі. Наступного року директора компанії визнали винним у неправомірному використанні інвестиційних фондів. Обидві ці справи зараз знаходяться на стадії апеляції.

У червні 2020 року держава повернула контроль над ЗТМК, призначивши на заводі нове керівництво.

Нагадаємо:

  • Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ), видання BuzzFeed News і 400 журналістів-розслідувачів з усього світу отримали доступ до масиву документів FinCEN, державної агенції у структурі Мінфіна США, яка відслідковує підозрілі фінансові операції. Витік цих даних, які включають повідомлення банків до FinCEN про підозрілі транзакції на 2 трильйони доларів, показав, що деякі найбільші банки у світі вели бізнес із клієнтами, яких вони підозрювали у корупції, і дозволяли злочинцям переміщати «брудні» гроші по всьому світу, уникаючи санкцій.
  • В отриманих журналістами звітах FinCEN є дані про перекази з рахунків, бенефіціарами яких вважають експрезидентів України Віктора Януковича та Петра Порошенка, олігархів Дмитра Фірташа і Ігоря Коломойського, «младоолігарха» Сергія Курченка, лідерку партії «Батьківщина» Юлію Тимошенко та інших.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine