FinCENFiles: через витік даних журналісти отримали документи про підозрілі фіноперації світових банків на $2 трильйони

400 журналістів-розслідувачів з усього світу отримали доступ до масиву документів FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network, Мережа по боротьбі з фінансовими злочинами), державної агенції у структурі Мінфіні США, яка відслідковує підозрілі фінансові операції. Витік цих даних, які включають транзакції на 2 трильйони доларів, показав, що деякі найбільші банки у світі вели бізнес із клієнтами, яких вони підозрювали у корупції, і дозволяли злочинцям переміщати «брудні» гроші по всьому світу, уникаючи санкцій.

Колаж: buzzfeednews.com

Американське видання BuzzFeed отримало доступ до документів та поділилося ними з колегами з Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ, International Consortium of Investigative Journalists) та колегами з 88 країн світу, серед яких і журналісти агенції «Слідство.Інфо».

Майже півтора роки журналісти досліджували та перевіряли підозрілі транзакції на загальну суму два трильйони доларів. Вони стосуються багатьох країн від Туркменістану до Сінгапуру, активностей від наркотрафіку до продажу старого обладнання під виглядом нового, політиків від Пола Манафорта до Володимира Путіна. Трапляються у звітах і українці.

Результати розслідування журналісти почали публікувати ввечері 20 вересня.

«Серед операцій, які американське відомство вважає підозрілими, спливають компанії, пов’язані з Коломойським, Ахметовим, Клюєвим та іншими відомими українцями. Журналістські розслідування стосовно них будуть публікуватися найближчими днями та тижнями виданнями по всьому світу», – розповіла головна редактора «Слідства.Інфо» Анна Бабінець, яка також працювала з таємними файлами.

В одному з перших опублікованих матеріалів, зокрема, ідеться про продаж наркотиків до США. Речовина фентаніл, яка призвела до численних смертей, потрапляла до користувачів завдяки китайським банкам та американській системі грошових переказів.

Інший епізод стосується Пола Манафорта – політтехнолога, який працював і на Віктора Януковича, і на Дональда Трампа. FinCEN зафіксувала рух коштів між компаніями Манафорта і його партнерів, зокрема, у вересні 2017 року. Тобто вже після того, як стало відомо про ймовірну причетність політтехнолога до відмивання грошей та співпрацю з підозрілими клієнтами й установами.

Окрема історія про можливі фінансові зловживання стосується українського бізнесмена й політика часів президентства Віктора Януковича, одного з найближчих соратників президента-втікача, Юрія Іванющенка. Ідеться про постачання обладнання на державну вугільну шахту імені Бажанова, що в Макіївці. Невдовзі після аварії на ній 29 липня 2011 року, яка забрала життя 11 людей, українські аудитори звернули увагу на те, хто постачав обладнання на шахту і взагалі забезпечував оновлення її фізичних активів.

Виявилось, що постачальником обладнання для шахти імені Бажанова була кіпрська компанія Tornatore. Вона продовжила робити це й після аварії – так, у грудні 2011 року, відповідно до документів FinCEN, Tornatore отримала 5,5 мільйонів доларів від ТОВ «Газенерголізинг», яка надавала в користування шахтне обладнання. Наступного дня Tornatore перерахувала 999 994 долари російській лізинговій компанії, якою частково володів уряд РФ. Такі близькі до круглих суми, зазначають у матеріалі, часто є ознакою схем із відмивання грошей.

Попри те, що оновлення обладнання нібито проводилось на шахті і до, й після аварії, на ділі її плачевний фізичний стан не змінювався. В матеріалі згадуються скарги робітників на те, що згори на них могли падати цеглини. А обладнання, замість замінити чи капітально відремонтувати його, часто просто чистили чи фарбували, не проводячи серйозніших робіт.

Відповідно до розслідування 2011 року журналістів Юрія Ніколова й Тетяни Чорновол, на яке посилаються в публікації, схема мала стосунок до бізнесмена Юрія Іванющенка та могла бути пов’язана з компаніями, наближеними до російського державного банку «ВТБ».

Юрій Іванющенко, за офіційними повідомленнями, 2014 року залишив країну. Зараз щодо нього ведуться розслідування в Україні та Швейцарії через можливе накопичення мільйонів доларів, виділених на втілення проєктів у сфері енергетики.

Швейцарський адвокат Вінсент Соларі, якого журналісти назвали представником Юрія Іванющенка, стосунок останнього до Tornatore й «Газенергохолдингу» заперечив. Однак фактів на підтвердження своєї тези не навів.

Інформація про інші оборудки з FinCENFiles, в яких фігурують українські бізнесмени, публікуватиметься на «Слідстві.Інфо» протягом наступних тижнів.

Штаб-квартира FinCEN в м. В’єнна, Вірджинія, США Фото: Scilla Alecci/ICIJ

Як пояснює BBC, підозрілі операції, здійснені в американських доларах, повинні надсилатися до FinCEN, навіть якщо вони відбувалися за межами США. Якщо такі підозри реєструються – складається звіт про підозрілу діяльність (SAR, suspicious activities reports). Такі звіти заповнюють банки, якщо переймаються через діяльність когось зі своїх клієнтів, і надсилають його владі. Це таємні документи міжнародної банківської системи. Банки використовують їх, щоб повідомляти про підозрілу поведінку, але вони не є доказом протиправності чи злочину.

Така система збору даних має допомогти в боротьбі з фінансовою злочинністю і зупинити відмивання «брудних» грошей, тобто грошей зароблених злочинним шляхом (корупція, торгівля наркотиками тощо). Той самий процес необхідний, наприклад, щоб російський олігарх, проти якого західні країни вжили санкції, не зміг переказати свої гроші на Захід.

Банки повинні переконатися, що вони не допомагають клієнтам відмивати гроші або переміщувати їх так, щоб порушувати правила. За законом вони повинні знати, хто їхні клієнти – недостатньо подавати SAR і продовжувати брати брудні гроші у клієнтів, очікуючи, що влада розв’яже проблему. Якщо банки мають докази злочинної діяльності – їм слід припинити переміщення готівки.

Нагадаємо:

  • 3 квітня 2016 року міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) і Центр по дослідженню корупції і організованої злочинності (OCCRP), в розпорядженні яких виявилися документи панамської юридичної компанії Mossack Fonseca, оприлюднили доповідь за розсекреченими офшорів 72 відомих діячів і політиків різних країн. У їх числі опинилися український президент Петро Порошенко і голова Кремля Володимир Путін.
  • 9 травня 2016 року ICIJ оприлюднив розширену інтерактивну базу даних з інформацією про майже 320 тисячах офшорних компаній, що міститься в «Панамських документах», які «витекли» з юридичної компанії Mossack Fonseca.
  • У базі, опублікованій на сайті Offshore Leaks Database значаться юридичні та фізичні особи з понад 200 країн.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine