Кримські банки не здатні забезпечити якісне обслуговування клієнтів – Смєлянський

Банки, що працюють в окупованому Криму за російським законодавством, не забезпечують клієнтам потрібного рівня банківських послуг через санкції і не зацікавлені у покращенні якості послуг через спричинену тими ж санкціями обмеженість пропозиції.

Відділення "Генбанка", Севастополь. Фото: sevas.com

Про це пише Юрій Смєлянський, економічний експерт, у дослідженні «Як працюють «кримські санкції». Фінансовий сектор» спецпроекту «Як працюють «кримські санкції» Центру журналістських розслідувань в партнерстві з Центром прав людини ZMINA.

Банківська система окупованого Криму сформована і очікувати на виникнення нових гравців не варто – нові банки не прийдуть на півострів через європейські санкції, пише Юрій Смєлянський. 

“Шість банків – це замало, щоб забезпечити якісне обслуговування для території з населенням в три мільйони осіб (навіть без урахування курортників). В умовах обмеженої пропозиції виникає ефект «психології дефіциту», коли виробник, в даному випадку банківських послуг, надмірно переоцінює свою значущість”, – зазначає експерт.

Юрій Смєлянський, економічний експерт Фото: investigator.org.ua

За його словами, до банків, які працюють на окупованій території Кримського півострова, з боку клієнтів пред’являється дуже довгий список претензій. Серед основних Смєлянський називає наступні: 

  1. Гроші клієнтів зникають в банках. Наприклад, при поповненні карткових рахунків через банківські термінали.
  2. Проблеми з онлайн покупками – російська платіжна система “Мир” не дає можливості оплачувати будь-які покупки.
  3. Проблеми з переказами грошей до Криму. Висока ймовірність того, що гроші просто не дійдуть. Особливо великі ризики при переказі грошей в іноземній валюті з інших держав. В іноземних банках поза межами території РФ кажуть прямо: «неможливо гарантувати, що адресат отримає гроші або що в разі зникнення грошей можна буде відстежити їхній шлях і знайти ці гроші».
  4. Проблеми в оформленні кредитів. Вимоги щодо надання документів відрізняються від вимог в банках Росії. Документи розглядаються довше, а кількість відмов більше.
  5. Більш висока, порівняно з РФ, вартість банківських послуг. 
  6. Відмови жителям Криму і Севастополя в наданні кредитів в банках на «материку» через побоювання потрапити під санкції.

Докладніше про це читайте в статті “Схеми обходу кримських санкцій” спецпроекту «Як працюють «кримські санкції» Центру журналістських розслідувань в партнерстві з Центром прав людини ZMINA

Нагадаємо: 

  • Росія для обходу санкцій закрила інформацію про державні закупівлі в оборонно-промисловому секторі, зокрема щодо захоплених в окупованому Криму та привласнених РФ підприємств українського ОПК.
  • Кримські підсанкційні банки здійснюють банківську діяльність за межами півострова через систему кореспондентських рахунків у російських банках, які не працюють в окупованому Криму, і це створює «дірку» в санкціях
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine