Судно SOURIA вдруге доставило ільменіт для титанового заводу Фірташа в Криму через закритий порт Севастополь

Судно SOURIA вдруге доставило ільменіт для титанового заводу в місті Армянськ (Армянський філіал ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс»), що належить олігарху Дмитру Фірташу, через закритий порт Севастополь. Вперше в «ільменітовій  схемі» задіяний термінал стівідорної компанії «Авліта», що раніше належала Рінату Ахметову

Фото: marinetraffic.com

Про це йдеться в розслідуванні Катерини Яресько на сайті Myrotvorets News.

«Тепер розвантаження ільменіту в окупованому Криму здійснюється на причалі стівідорної компанії “Авліта”. SOURIA здійснила другий рейс Варна-Севастополь, доставило в окупований Севастополь більше 11 тис. тонн ільменіту. В болгарський порт сировина для Кримського Титану прибула в трюмах судна BOGDAN з українського порту Чорноморськ.

В попередньому розслідуванні ільменітових схем постачання українського ільменіту в окупований Крим вперше журналістами SEAKRIME 23.12.2020 було зафіксовано розвантаження в закритому порту Севастополь, на причалі №21, який знаходиться у власності стівідорної компанії “Авліта” (в російських реєстрах перереєстрована як “Авал”).

SOURIA (IMO: 9274331, MMSI: 468392000, Позивний: YKRK, Прапор: Syria [SY]) 25.12.2020 приблизно об 11:20 за київським часом вийшла з Севастопольської бухти після розвантаження ільменіту, про що було повідомлено в соціальних мережах. Вояж SOURIA в Севастополь здійснювала з вимкненим AIS. Судновий транспондер було увімкнено капітаном-порушником лише 26.12.2020».

«Коли вперше SOURIA прийшла з ільменітом в Севастополь, було незрозуміло, це разовий випадок або буде функціонувати на постійній основі. В той час в звичному порту для ільменітчиків Феодосії причал був зайнятий судном LAODICEA, яке завантажувалось зерном. Зміна порту могла бути викликана цими обставинами. Але в другому рейсі причал у Феодосії вже був вільний, а SOURIA знов пішла в Севастополь розвантажувати ільменіт на причал Авліти. Це означає, що відбулась саме зміна схеми завезення ільменіту в окупований Крим, і тепер можна прогнозувати, що наступний рейс також може відбутися в Севастополь.

Отже, зафіксовано нову схему завезення ільменіту в окупований Крим через причал стівідорної компанії “Авліта” в Севастополі», – йдеться в розслідуванні.

Після окупації Росією АР Крим та м.Севастополя кримський завод «Титан», що належить групі DF Group олігарха Дмитра Фірташа, був перейменований в Юкрейніан кемікал Продактс з юридичною адресою в Києві, а підприємство в Криму – як Армянська філія компанії. Його майно – титановий завод було передано в оренду спеціально створеному московському ТОВ «Титанові інвестиції». Таким чином «Кримський титан» діяв одночасно в двох юрисдикціях. 

В розслідуванні «Двоокис Фірташа» Центр журналістських розслідувань повідомляв, що завод «Кримський титан», скидає відходи у відстійники у  Херсонській області, але вже не платить екологічний податок. За даними податківців, компанія подає документи про зупинку виробництва через окупацію. При цьому завод працює, і всупереч санкціям, завозить через закритий порт Керч український ільменіт (так звана «ільменітова схема»).

ПрАТ «Стивідорна компанія «Авліта», бенефіціаром якої до 2016 року був Рінат Ахметов, отримала російський сертифікат в Криму на обслуговування контейнерних вантажів всупереч рішенням International Maritime Organization (IMO). Сертифікат виданий Російським морським регістром судноплавства.

Детально про те, як працює в закритому порту Севастополя стивідорна компанія «Авліта» – у розслідуванні Валентини Самар «Крута перевалка» (Центр журналістських розслідувань для проекту Слідство.інфо).

  • Компанії українських олігархів, які працюють в окупованому Криму, використовують одночасну реєстрацію в юрисдикціях України та РФ, або ж реєстрацію одночасно на півострові та в Росії для обходу введених США та ЄС кримських санкцій, які передбачають, зокрема заборону на інвестиції в Крим, на відкриття нового бізнесу на півострові та на експорт вироблених у Криму товарів, йдеться у матеріалі Центру журналістських розслідувань «Схеми обходу «кримських санкцій».
  • Хочете знати більше про кримські санкції, запроваджені США, ЄС та Україною у зв’язку зі збройною агресією Росії проти України та їх вплив на сектори економіки окупованого РФ Криму? Знайомтеся з матеріалами нового розділу «Спецпроекти» на сайті Центру журналістських розслідувань: «Як працюють кримські санкції».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine