Еміне Джапарова озвучила ключові елементи ініціативи “Кримська платформа”

Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова під час комітетських слухань у Верховній Раді по деокупації Криму на тему: «Зовнішньополітичні аспекти деокупацію АР Крим та міста Севастополь: парламентський вимір» оприлюднила ключові елементи ініціативи «Кримська платформа».

Еміне Джапарова

Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова Фото: facebook.com/UkraineMFA/

Еміне Джапарова проінформувала учасників слухань про стан реалізації ініціативи Кримська платформа та підготовки до проведення її інавгураційного саміту у Києві 23 серпня 2021 року.

Перша заступниця міністра окреслила ключові елементи майбутньої декларації саміту, зокрема щодо підтвердження підтримки незалежності та територіальної цілісності України, параметрів міжнародної політики щодо тимчасово окупованого Криму, запуску діяльності Кримської платформи.

Основними проблемами автори концепції бачать відсутність комплексної державної політики з деокупації Криму та необхідність формування міжнародної складової стратегії деокупації Криму, базованої на державній політиці.

В якості рішення пропонується схвалення національної Стратегії деокупації Криму та створення Кримської платформи як інструменту реалізації міжнародної складової стратегії деокупації Криму. 

“Очікуємо, що в символічну дату 26 лютого буде тематичне засідання РНБО і відповідно прийняття Стратегії”, – повідомила Еміне Джапарова. За її словами, стратегічна мета Кримської платформи – це деокупація Криму, тактична ж – утримання кримського питання в фокусі міжнародної уваги.  

Основними напрямками діяльності Платформи Еміне Джапарова назвала міжнародну політику невизнання анексії Криму, ефективність санкцій та їхнє посилення, безпеку в Азово-Чорноморському регіоні та Східному Середземномор’ї, права людини і міжнародне право (тут увага приділятиметься зокрема корінному населенню півострова – кримським татарам, які сьогодні зазнають репресій, що є продовженням багатовікової системної політики), а також екологічні та економічні наслідки окупації. 

Установчий саміт Кримської платформи має відбутися в Києві 23 серпня 2021 року – разом із заходами, що плануються до 30-ї річниці незалежності України.

Рівні формату роботи платформи – це глави держав і урядів, міністри закордонних справ, міжпарламентський рівень, експерти. Основні заходи – це саміт, регулярні міністерські зустрічі, і щорічний форум з питань безпеки Чорноморського та Середземноморського регіону, зазначила Еміне Джапарова. 

Формат «Кримської платформи» Фото: МЗС

Наразі в МЗС завершується підготовка запрошень до участі в установчому саміті Кримської платформи лідерів іноземних держав і керівників міжнародних організацій, найближчим часом вони будуть розіслані. 

В ході Саміту буде затверджено підсумкову декларацію. Цей документ фокусує на таких важливих моментах як політика невизнання, політика засудження репресій і злочинів РФ. В декларації буде зафіксовано підтримку суверенітету і територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах, основні принципи і пріоритети міжнародної політики деокупації Криму та запуск функціонування Кримської платформи. Країна, що приєднується, декларує, що це є частиною її національної політики по відношенню до України і ставлення до теми Криму.

Окремим завданням Кримської платформи Еміне Джапарова назвала формування експертної мережі – об’єднання українських і міжнародних експертів та створення soft power (“м’яка сила” – англ.) для деокупації Криму. Від експертної мережі очікують надання інформаційної та аналітичної підтримки діяльності Кримської платформи, а також підвищення видимості Платформи та поінформованості міжнародної спільноти, іноземних урядів та громадськості. 

“Важливо виводити тему Криму з внутрішнього середовища, з національного простору в зовнішній, і експертна дипломатія – це дуже важливий сегмент, зокрема think tanks ыноземны, чи експерти, які теж можуть долучитись до публікацій, аналітики, досліджень всіх тих наслідків, які є в багатьох вимірах безпрецедентними: Крим є своєрідним лакмусовим папірцем сучасних гібридних і класичних форматів репресій і злочинів РФ, і є великий простір для вивчення їхніх наслідків”, – сказала Еміне Джапарова. 

Як повідомлялось, 5 листопада 2020 року очільник МЗС України Дмитро Кулеба повідомив, що у травні 2021 року в Києві відбудеться Кримський саміт в рамках Кримської платформи, яка має на меті повернути у міжнародний порядок денний питання деокупації Криму.

Нагадаємо:

  • 27 серпня 2020 року міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на зустрічі з першим заступником Державного секретаря США Стівеном Бігеном закликав Сполучені Штати взяти участь у створенні міжнародної платформи з деокупації Криму.
  • 23 вересня 2020 року президент Володимир Зеленський на загальних дебатах 75-ї сесії Генасамблеї ООН запросив друзів України долучитися до створення міжнародної платформи щодо деокупації Криму.
  • 29 вересня 2020 року Володимир Зеленський закликав депутатів Європарламенту до співпраці в створенні міжнародної платформи з деокупації Криму.
  • Щоб тримати тему окупованого Криму на найвищому політичному рівні, МЗС планує у 2021 році провести в Україні Кримський саміт в рамках Кримської платформи. Запрошення на саміт буде відкритим для всіх країн, які вбачають доцільність у його проведенні.
  • Президент Володимир Зеленський вважає, що світ не має забувати про Крим, допоки півострів залишається незаконно окупованим Росією. Саме для повернення питання Криму у міжнародний порядок денний Україна створює формат «Кримська платформа».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine