Національне космічне агентство України фіксує, як РФ перетворює окупований Криму на сучасну військову базу

Новини
Колаж RFE/RL

Національне космічне агентство України оприлюднило фотографії окупованого Криму, зроблені з космосу. На них видно як російська армія побудувала на півострові військову базу на випадок війни. Так, на одному з аеродромів підготовлений майданчик для прийому бомбардувальників, які можуть бути носіями ядерної зброї. А ще добре видно десятки новітніх російських винищувачів, гелікоптери, системи С-400 та РЛС.

Один із найсвіжіших знімків, який надали журналістам Радіо Свобода у Національному центрі управління та випробувань космічних засобів – це селище Новоозерне, що неподалік озера Донузлав. Наприкінці 2020 року тут, фактично посеред степу, з’явилась військова база.

«Ви можете бачити, що в 2018 році на цьому місці були розвалені «корівники». А вже в 2019 році і протягом 2020 року тут з’явилась велика військова частина. Це база зберігання на випадок війни. Наприклад, коли проводиться мобілізація, то людей треба чимось озброювати, і це озброєння зберігається саме в такому місці. Це сотні артилерійських систем, броньована техніка і тому подібне», – пояснив начальник інформаційно-аналітичного центру Національного космічного центру України Сергій Янчевський.

Військова база зберігання поблизу селища Новоозерне Фото: RFE/RL

Поблизу Севастополя російська армія збудувала ще один об’єкт. На архівних космічних знімках можна прослідкувати, як починаючи з 2016 року на пустому місці будувалась радіотехнічна станція з десятком супутникових антен «тарілок», середній діаметр кожної близько п’яти метрів.

Поява нової радіотехнічної станції біля Севастополя (2016–2020 роки) Фото: RFE/RL

Також нові радіолокаційні станції та щонайменше вісім ракетних комплексів С-400 нещодавно з’явились впритул до траси «Таврида», поблизу Керчі. А на околиці Євпаторії Росія побудувала величезну радіоантену діаметром близько 30 метрів. І в тій же Євпаторії, в колишньому українському космічному центрі – тепер базуються військово-космічні сили Росії.

Знімок нового радіопрозорого купола поблизу Євпаторії Фото: RFE/RL

За часи окупації півострова, над територією Криму волонтерська організація «Сестри перемоги» для Збройних сил України неодноразово проводила аеророзвідку. З 2015 по 2018 роки безпілотником «Лелека-100» керував Олексій Бережко. Чоловік каже, що на цьому апараті залітав на 100 кілометрів углиб півострова. Олексій двічі проводив розвідку над Джанкойським аеродромом. Під час останнього польоту він зафільмував російські ракетні комплекси С-400 та новітні російські гелікоптери.

Джанкойський аеродром. Позначення систем С-400 та гелікоптерів МІ-28Н Фото: RFE/RL

Масштабніших змін зазнав і аеродром Бельбек, що під Севастополем. За останні три роки російська армія вклала в нього мільйони російських рублів. Юлій Мамчур, колишній командир 204-ї Севастопольської бригади тактичної авіації Юлій Мамчур у Бельбеку, звернув увагу на те, що від старої злітно-посадкової смуги не залишилося і сліду. Тепер є нова, ширша та довша і монолітна.

Порівняння старої та нової злітно-посадкової смуги на аеродромі Бельбек Фото: RFE/RL

«Інфраструктура об’єкту на 2014 рік відповідала найвищим вимогам. Ми могли приймати найважчі літаки, такі як АН-124 «Руслан». Виходячи з цього, я розумію, що вони можуть його використовувати не для цивільних потреб, а для приземлення стратегічних бомбардувальників, таких як ТУ-160 (надзвуковий бомбардувальник-ракетоносець, що може бути носієм ядерної зброї – ред.). Цей аеродром точно не готується для розвитку цивільної інфраструктури, він облаштовується під військові потреби», – сказав Мамчур.

Те, що аеродром готують для приймання ядерної зброї, підозрюють і в космічній агенції.

«Від початку ми були дуже здивовані, коли у 2018 році, починаючи з другого місяця, тут почалися дуже активні роботи. Зміна довжини злітно-посадкової смуги і її зміцнення – це перша ознака того, що цей аеродром тепер може приймати всі види літальних апаратів, включно з літаками стратегічної авіації, і включно з тими, що є носіями ядерної зброї», – зазначив начальник інформаційно-аналітичного центру Національного космічного центру України Сергій Янчевський.

Масштабне будівництво кримська влада пояснювала тим, що тут буде і цивільний аеропорт. Та, попри плани й обіцянки, цивільний сектор у Бельбеку так і не з’явився. Також на космічних знімках Юлій Мамчур оцінив і російський авіапарк – нарахував 35 винищувачів СУ-30 та СУ-35.

Позначення розміщення російських винищувачів на аеродромі Бельбек Фото: RFE/RL

«Я дивлюсь, що багато з цих літаків уже стоять у відстійниках. Наприклад біля центрально-заправочного терміналу стоять шість літаків, у зоні першої авіаційної ескадрильї – ще чотири, багато літаків і біля техніко-експлуатаційної частини. Справність оцінюю відсотків 50, не більше. Виходить, що переважна більшість цих літаків зараз на обслуговуванні», – прокоментував Юлій Мамчур.

Український космічний центр зафіксував ще десятки різних новобудов та модернізацій, що проводить Росія в окупованому Криму. Ці дані потім потрапляють до СБУ та Збройних сил України. А там вже їх аналізують та оцінюють загрозу з боку Росії в Криму. Зараз увага космічного агентства прикута до створення нової радіолокаційної станції «Воронеж» на мисі Херсонес у Севастополі. Тут уже демонтують українську РЛС «Дніпро».

Мис Херсонес та фіксація демонтажу української РЛС «Дніпро» Фото: RFE/RL

«Там теж чітко видно, наскільки метрів збільшився окоп противника і в який бік. Це все предмет для аналізу, для оцінки й відповідно формування доповіді. Ми постійно здійснюємо моніторинг військових аеродромів Російської Федерації, особливо тих, які розміщені біля нашої території. Ми здійснюємо моніторинг, використовуючи в тому числі й безпілотні літальні апарати, за ситуацією, яка відбувається в окупованому Криму», – розповів представник Головного управління розвідки МО України Вадим Скібіцький.

Українські фахівці кажуть, що порівняно з 2014 роком, Росія у Криму, наростила свій військовий потенціал більш як удвічі. І це незаконно, бо Крим – український. Натомість у Кремлі, мілітаризацію називають нормою, бо півострів називають своїм.

Нагадаємо:

  • Начальник Генерального штабу – Головнокомандувач Збройних Сил України Руслан Хомчак заявив в рамках засідання Військового комітету ЄС в Брюсселі, що Росія окупувала Крим, оскільки півострів їй потрібен як військовий плацдарм для встановлення панування не тільки в Чорному, а й в Середземному морі.
  • 19 березня 2019 року голова комітету Держдуми РФ з оборони Володимир Шаманов повідомив, що Росія розмістила в окупованому Криму далекі надзвукові ракетоносці Ту-22М3, які здатні знищити будь-які цілі в Європі та можуть нести ядерну зброю.
  • 9 грудня 2019 року Генасамблея ООН прийняла резолюцію, що закликає Росію вивести свої війська з окупованого Криму і припинити тимчасову окупацію території України.
  • 12 грудня 2020 року заступник Постійного представника України в ООН Юрій Вітренко на засіданні Генасамблеї ООН висловив побоювання щодо можливості розгортання РФ ядерного потенціалу в окупованому Криму.
  • 17 грудня 2020 року Євросоюз висловив серйозну стурбованність розміщенням Росією в окупованому Криму літаків і ракет, здатних нести ядерні боєприпаси, а також захопленням нею колишніх об’єктів зберігання ядерної зброї на півострові.