У Криму «суд» залишив під арештом журналіста Єсипенка, він розповів подробиці тортур після затримання

Новини
Есипенко
Владислав Єсипенко Скрішот відео ЦГЗ ФСБ РФ / ТАСС

«Верховний суд» окупованого Криму 6 квітня відхилив апеляційну скаргу на арешт позаштатного співробітника видання Крим.Реалії (проект Радіо Свобода) Владислава Єсипенка, який буде залишатися під вартою до 11 травня. На засіданні журналіст розповів подробиці того, як його після затримання 10 березня катували російські силовики, щоб вибити зізнання про нібито роботу на українську розвідку.

Про це виданню Крим.Реалії повідомив адвокат Олексій Ладін, який був присутній на засіданні «суду» в Сімферополі.

Ладін пояснив, що «Верховний суд Криму» в закритому режимі розглядав скаргу незалежних адвокатів на арешт Єсипенка. Він зазначив, що це перше засідання «суду», на яке пустили незалежних адвокатів і коли вдалося поспілкуватися з заарештованим.

За його словами, засідання оголосили закритим через пандемію коронавірусу. При цьому «суд» апеляційну скаргу не підтримав і залишив Єсипенка під вартою до 11 травня. Він також зазначив, що під час засідання крім того, що Єсипенко підтвердив факт тортур, він відмовився від адвоката за призначенням Віолетти Сінеглазової, яка не оскаржила його арешт.

«За підсумком розгляду скарги, суд відмовив у її задоволенні, Владислав Єсипенко залишиться в СІЗО щонайменше до 11 травня», – сказав Ладін.

Він також повідомив подробиці того, що розповів в «суді» Єсипенко про тортури. Так, після затримання його «дві доби били і катували електричним струмом, погрожували вбивством».

«Він повідомив, що його катували з моменту затримання до надходження в ІТТ Сімферополя в підвалі орієнтовно в районі Балаклави. Дві доби він піддавався тортурам. Тортурам електричним струмом і побиттю по ногах, в область геніталій, по тулубу, по тілу. З нього вибивали зізнання і змушували оговорити себе … Як він сказав, до мочок вух, до голови йому приставляли контакти, після чого включали електричний струм, який заподіює нестерпний біль, коли він більш-менш звикав до цього, сила струму збільшувалася» , – розповів Ладін.

Єсипенко стверджує, що «його ставили в стійку лежачи на кулаки, на руки, і, коли він уже більше не міг стояти, падав, його починали бити ногами по різним частинам тіла». «Все це мало одну мету: змусити його обмовити себе», – вважає адвокат.

Також Єсипенко заявив в «суді», що йому «загрожували вбивством».

«Йому говорили, що, якщо він не дасть свідчення, то, можливо, його знайдуть в камері повішеним і все буде обставлено так, що це самогубство. У зв’язку з чим в судовому засіданні Владислав Єсипенко заявив, що він не збирається і не збирався кінчати життя самогубством. Крім того, він пояснив, що він був змушений дати свідчення в тому сакраментальному інтерв’ю «Крим 24». Йому заздалегідь надали текст, який йому наказали завчити, прочитати, після чого він давав ті відповіді, які від нього чекали. В іншому випадку погрожували продовжити насильство, тортури, і, знову ж таки, погрожували вбивством», – додав Ладін.

Також Єсипенко в ході засідання повідомив, що у нього проблеми з нирками і він потребує медикаментів.

Нагадаємо:

  • 10 березня 2021 року в Криму співробітники ФСБ затримали двох учасників акції до дня народження Тараса Шевченка, що відбулася в Сімферополі 9 березня, – Єлизавету Павленко і Владислава Єсипенко, які покладали квіти до пам’ятника Шевченку. 12 березня про їх затримання повідомило видання Крим.Реалії.
  • 16 березня ФСБ повідомила про затримання Владислава Єсипенка, заявивши, що він нібито працює на Службу зовнішньої розвідки України і що в його машині знайшли вибуховий пристрій. «Київський райсуд» Сімферополя заарештував Єсипенка до 11 травня 2021 року, він підозрюється за ч.1. ст.223.1 Кримінального кодексу РФ (незаконні виготовлення, переробка або ремонт вогнепальної зброї, його основних частин (за винятком вогнепальної зброї обмеженого ураження), а так само незаконне виготовлення боєприпасів).
  • 16 березня президент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Джеймі Флай визнав, що Владислав Єсипенко є позаштатним співробітником видання Крим.Реалії, для якого знімав відео і фото в Криму, і закликав Росію негайно його звільнити.
  • Служба зовнішньої розвідки України назвала пропагандистською акцією заяви ФСБ про затримання в Криму нібито «українського агента».
  • Прокуратура АРК і Севастополя повідомила про відкриття кримінального провадження за фактом затримання ФСБ в Криму Владислава Єсипенка.
  • Дружина Владислава Єсипенка Катерина звернулася за допомогою в його звільненні до МЗС і президента України Володимира Зеленського.