Коломойський і Боголюбов створили в США мережу нерухомості і підприємств для відмивання грошей Приватбанку – розслідування

Український олігарх Ігор Коломойський і його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов створили в США масштабну мережу нерухомості і підприємств для відмивання грошей, виведених з Приватбанку. Одним з таких підприємств став сталеливарний завод Warren Steel в Огайо.

Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов Колаж rbc.ua

Про це йдеться в масштабному розслідуванні газети Pittsburgh Post-Gazette на основі сотень раніше закритих судових документів, звітів федеральних розслідувальних органів, розмов зі співробітниками численних підприємств і інших даних, пише ZN.UA.

Як зазначають журналісти, цікавитися чорною металургією в США партнери почали з 2006 року – саме тоді вони придбали Felman Production у Західній Вірджинії і Detroit Cold Rolling Steel у Мічигані за $20 млн кожен і готували до відкриття Warren Steel.

З 2007 по 2008 рік у завод «влили» $13,6 млн Приватбанку, гроші переводилися вісьмома переказами. З 2010 по 2013 рік на банківські рахунки Warren Steel перевели щонайменше $16,5 млн. У червні 2013 року на рахунки Warren Steel Holdings перевели ще $4,5 млн, начебто від кіпрської компанії.

У травні 2008 року частину коштів з України перевели офшорній компанії на Британських Віргінських островах, близько $81 млн з них пішли на купівлю Michigan Seamless Tube.

У 2011 році Коломойський і партнери придбали завод CC Metals and Alloys у Кентуккі – на це з офшору виділили $188,1 млн. У грудні того ж року партнери перевели $58 млн з України в США, щоб купити Niagara LaSalle – спеціалізовану сталеливарну компанію з шістьма заводами, загальна сума угоди – 236,1 млн доларів.

У лютому 2013 року з України було переведено 20 мільйонів доларів, щоб купити Kentucky Electric Steel за $110,6 млн.

У 2015 році Коломойський і партнери придбали Corey Steel в Іллінойсі за 43 мільйони доларів. Походження цих коштів ще не встановлено.

Станом на 2015 рік у олігарха і його партнерів було 13 сталеливарних заводів, п’ять висотних будівель, готель на 484 номери з видом на прибережну магістраль Клівленда, непрацюючий завод Motorola з двома вертолітними майданчиками і два бізнес-парки.

Вони сконцентрували у своїх руках половину виробництва всього силікомарганцю в США – важливої складової виробництва сталі (використовується для видалення з розплавленої сталі розчиненого в ній кисню – ред.). Зараз у США вивчають, як підприємства галузі, що має особливий інтерес для національної безпеки, могли опинитися в руках іноземців, підозрюваних у відмиванні грошей.

Партнери розпоряджалися цим майном недбало, використовуючи його для відмивання грошей, а не як об’єкт серйозних інвестицій, ідеться в розслідуванні.

У 2016 році збанкрутували Michigan Seamless Tube, Kentucky Electric Steel, Corey Steel, Niagara LaSalle і Warren Steel, в 2020 році зупинилося виробництво на CC Metals and Alloys, роботу продовжує тільки Felman Production. Дві з офісних веж продали з великими збитками, а готель закладений.

Загалом на оплату нерухомості в США Коломойський і партнери перевели щонайменше 490 мільйонів доларів і ще 268 мільйонів привезли до країни. Розслідувачі виявили 3103 транзакції Deutsche Bank від імені компаній, пов’язаних з олігархом і його партнерами.

Як основний «банкомат» використовувався завод Warren Steel в Огайо, вважає інвестор підприємства Вадим Шульман. Саме на рахунки цього заводу найчастіше переказували гроші. При тому, що справи підприємства йшли дедалі гірше, грошові потоки не припинялися.

На заводах не дотримувалися правила техніки безпеки, за словами робітників, на ній заощаджували, що стало причиною двох вибухів в 2010 році (Warren Steel, Felman Production) і одного в 2011-му, на підприємстві в Огайо. Близько десяти осіб дістали серйозні травми.

Після припинення діяльності заводу Warren Steel екологи виявили незаконну утилізацію відходів виробництва: вміст рукавних фільтрів печей скидали на землю, неочищені стічні води зливали в річку Махонінг.

Управління з охорони праці та техніки безпеки США в 2010-2016 роках виявило 22 серйозних порушення на заводах в Західній Вірджинії і Огайо, вони залишалися там і після вибухів, продовжуючи наражати робочих на небезпеку.

Більшість фігурантів розслідування спілкуватися з журналістами відмовилися, але один все ж погодився. Джон Гудіш був членом правління компанії Optima Specialty Steel, що управляє заводами в Кентуккі, Індіані, Мічигані і Техасі, а також працював консультантом на заводі Warren Steel в Огайо.

Гудіш заявив, що не знав про походження коштів, котрі вливають в підприємства. «Мені завжди казали, що це гроші Мотті (бізнесмена з Флориди Мордехая Корфа – ред.). Він був в Україні, він був у Великій Британії. Іноді його не було два, три рази на місяць, але я не знаю, що він там робив», – каже він.

Інтереси Корфа представляє Марк Касовіц – давній адвокат 45-го президента США Дональда Трампа. У коментарі журналістам Касовіц заявив, що його клієнт ніколи не мав справ із відмиванням грошей, і високо цінував безпеку робітників, і не заощаджував на ній.

Нагадаємо:

  • ПриватБанк заявив, що його колишні власники відмили у США 760 млн дол. Перевіривши додаткові банківські документи, банк подав 21 липня 2020 року до суду у штаті Делавер змінений позов проти Ігоря Коломойського й Геннадія Боголюбова. У ньому стверджується, що обидва відмили 660 млн дол. через групу американських компаній Optima і ще 100 млн дол. через інші американські компанії.
  • 6 серпня 2020 року Мінюст США обвинуватив українського олігарха Ігора Коломойського в розкраданні мільярдів доларів у ПриватБанку, яким він колись володів, а потім використанні величезного масиву компаній для відмивання цих грошей у США та в усьому світі.
  • Мін’юст США вимагає конфіскувати у Коломойського офісну вежу в Луїсвіллі і офісний парк в Далласі, які придбали за гроші, незаконно привласнені у ПриватБанку.
  • 30 грудня 2020 року Мінюст США відкрив ще одну справу проти Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова за обвинуваченням у відмиванні грошей, які були використані для купівлі 22-поверхового офісного будинку в Клівленді, штат Огайо.
  • В лютому 2021 року американські компанії, контрольовані Ігорем Коломойським і Геннадієм Боголюбовим, заявили, що вони подають інвестиційний позов (ICSID) проти Сполучених Штатів у відповідь на цивільні позови Мінюсту США про конфіскацію їх активів.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine