У Державній міграційній службі пояснили, чому переселенцям можуть довше оформляти ID-картки та закордонні паспорти

У Державній міграційній службі України пояснили, чому для переселенців та мешканців окупованих територій оформлення ID-картки та біометричних закордонних паспортів може займати більше часу, ніж зазвичай. Справа у необхідності проведення Ідентифікація особи, що вимагає додаткових перевірок.

Фото: dmsu.gov.ua

Про це повідомляє Державна міграційна служба України (ДМС).

Як зазначили у відомстві, у звичайному режимі термін оформлення ID-картки та закордонного паспорта (ЗП) складає 20 робочих днів, а в терміновому – 10 та 7 робочих днів відповідно. Наразі затримок із виготовленням біометричних документів немає, тому абсолютна більшість паспортів оформляється вчасно.

Однак іноді оформлення займає більше часу, і на паспорт доводиться чекати довше. У ДМС дали відповіді на найбільш часті питання, чому це відбувається.

Коли термін оформлення паспорта можуть продовжити?

У більшості випадків це пов’язано з оформленням біометричного паспорта (ID або ЗП) на підставі паспорта-книжечки, виданого до 2014 року на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, в АР Крим і Севастополі. Ідентифікація особи, яка подала такий паспорт, проводиться за додатковими перевірками у передбаченому законодавством порядку.

Ідентифікацію проходять тільки особи, які отримали паспорт на тимчасово окупованій території?

Ні, це не так. Ідентифікація особи – у жодному разі не якась особлива чи «дискримінаційна» процедура. Так називається перевірка, яка підтверджує видачу паспорта громадянина України саме тій особі, яка його подає. Загалом, процедура ідентифікації є обов’язковою для всіх українських громадян, які звертаються для оформлення паспортного документа. Більш того, за діючими міжнародними правилами, документування паспортом неідентифікованої особи є просто неможливим. Водночас, тривалість процедури може бути різною – залежно від наявної інформації про особу в Єдиному державному демографічному реєстрі (ЄДДР), відомчих картотеках та архівах ДМС.

У чому особливість ідентифікації за паспортом, виданим на тимчасово окупованій території?

На тимчасово окупованій території України підрозділи ДМС не здійснюють своїх повноважень, а відомчі паперові картотеки та архіви цих підрозділів втрачено. Саме тому Міграційна служба проводить додаткові перевірки за запитами до інших джерел: державних реєстрів, доступних інформаційних баз даних, у тому числі – інших відомств, установ та організацій.

Як довго тривають перевірки?

Для направлення запитів та опрацювання відповідей на них законодавством передбачено термін до 2-х місяців.

Чи можна скоротити цей термін?

Міграційна служба робить усе можливе, аби завершити необхідні перевірки у найкоротші строки. Значною мірою це залежить від додаткових документів, які надаються заявником і містять, зокрема, його фото. Важливо, що ДМС приймає до розгляду практично всі документи, які можуть підтвердити особу заявника, а також бере до уваги іншу повідомлену ним інформацію.

Маю оформлену ID-картку, але перевірки тривали майже 2 місяці. Якщо замовлю закордонний паспорт – знову стільки ж чекати?

Ні. Якщо громадянин України отримав хоча б один біометричний паспорт – це значить, що його персональні дані внесено до ЄДДР, а за такою інформацією особу ідентифікувати доволі просто. Тому додаткові перевірки у цьому випадку не проводяться.

Я лише хочу вклеїти фото у 45 років, а мені кажуть, що потрібні перевірки. Чому так?

Справді, законодавством це передбачено. Треба розуміти, що вклеювання фото – зовсім не формальна процедура. По суті, це оформлення нового документа. Тому обов’язково перевіряється особа заявника та його належність до громадянства України – так само, як при оформленні першого біометричного документа (ID-картки або ЗП).

Чи є інші підстави для додаткових перевірок?

Так, є. Наприклад, якщо особа досягла 18 років і звертається для оформлення паспорта вперше. У цьому випадку Міграційна служба зобов’язана провести процедуру встановлення особи – такий порядок передбачено законодавством, і це займає певний час. Інші випадки також зустрічаються, але працівники ДМС про них попереджають і пояснюють, з яких підстав паспорт може оформлюватися довше, ніж звичайно.

Нагадаємо:

  • Правозахисники пояснили, що треба робити внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та мешканцям непідконтрольних Україні окремих районів Донецької та Луганської областей, щоб вклеїти фотокартки до паспорта при досягненні 25- та 45-річного віку.
  • З 1 січня 2021 року в Україні збільшилася вартість виготовлення біометричних паспортів: внутрішнього паспорта у вигляді ID-карти, паспорта громадянина України для виїзду за кордон і посвідок на тимчасове та постійне проживання.
  • Правозахисники підготували інформаційну листівку для мешканців Донбасу та переселенців, як оформити біометричні документи, що посвідчують особу, зокрема ID-картку та закордонний паспорт.
  • Правозахисники пояснили, що робити мешканцям ОРДЛО, які здали документи для оформлення паспорта для виїзду закордон, проте не встигли вчасно його забрати через обмеження роботи КПВВ на лінії розмежування.
  • Юристка пояснила, чи можуть жителі ОРДЛО перетнути КПВВ на Донбасі за простроченим паспортом.
  • Правозахисники пояснили, яким чином ВПО можуть оформити паспорт громадянина України під час карантину та дали корисні рекомендації, які допоможуть зберегти час та сили під час цієї процедури.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine