Онлайн-ідентифікацію для пенсіонерів-ВПЛ можуть запустити до кінця року – правозахисниця

Новини
Фото: investigator.org.ua

В Україні процедура онлайн-ідентифікації для пенсіонерів зі статусом внутрішньо переміщених осіб (ВПО) може запрацювати вже до кінця поточного року.

Про це повідомила юристка з адвокації Благодійного фонду «Право на захист» Анастасія Одінцова в інтерв’ю «Українському радіо», передає сайт «Новости Донбасса».

«Це питання ми почали піднімати, як тільки почався карантин і ми побачили, що є така програма, як «Вдома», яка вже зроблена, і є дійсно можливість ідентифікувати, що це жива людина. Тому що якщо хтось вже встановлював цей додаток, то знає, що це не просто фотографія, а людині потрібно повернутися туди-сюди, тобто є вже напрацьований алгоритм», – сказала Одінцова.

Вона зазначила, що правозахисники давно піднімали питання про маломобільних громадян, які залишаються на тимчасово непідконтрольних територіях і не можуть їздити через лінію дотику. Крім того, онлайн-ідентифікація могла б використовуватися не тільки для них.

«Це може бути зручно і для громадян, які живуть за кордоном і отримують пенсію. Ця формула може запрацюваи для всіх. Ми все-таки рухаємося в бік цифрової трансформації, щоб все було діджіталізіровано. Тому якраз це перший крок», – додала юристка.

За її словами, на даний момент є інформація, що онлайн-ідентифікація запрацює швидше за все до кінця цього року. Є відповідний план розвитку міністерства цифровий трансформації України, в якому одним із пунктів є введення онлайн-ідентифікації громадян, які проживають на тимчасово непідконтрольних територіях.

«Це дасть нам можливість взагалі зняти навантаження в майбутньому, коли відкриються КПВВ. Тому що 60% тих, хто курсували через КПВВ, – це пенсіонери. А якщо буде введений цей механізм, вони будуть приїжджати, тільки щоб зняти гроші в якийсь момент. Але вони не будуть заручниками того, що їм потрібно приїжджати до Пенсійного фонду, і його теж це розвантажить», – вважає Одінцова.

Вона пояснила, як може працювати онлайн-ідентифікація: «Через додаток «Дія» даєте заяву про те, що потрібно провести ідентифікацію. Наскільки я знаю, ідентифікація буде діяти або через банк, або через цифровий підпис. Йде заява до Пенсійного фонду, вони переглядають, що дійсно ви є за списком і потрібно провести ідентифікацію. І потім вже включається режим проведення ідентифікації – після того, як ваша заява буде підтверджена».

Правозахисниця нагадала, що зараз всі документи з питань пенсійного забезпечення можна подати до Пенсійного фонду України онлайн через його сайт послуг.

Як повідомлялось, голова комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова заявила, що для вирішення питання виплат пенсій жителям окупованого Донбасу можна ввести дистанційн ідентифікацію. Це може відбуватися за допомогою смартфона і відповідних технічних рішень. Разом з тим, держава повинна контролювати, що людина жива і її пенсію не отримує хтось інший.

Нагадаємо:

  • Правозахисник повідомив, що ПФУ вимагає від пенсіонерів, які мають статус ВПО, проходити ідентифікацію в Ощадбанку, незважаючи на норми закону, яким на неї введена відстрочка на час дії карантину та місяць після нього. В першу чергу ПФУ хоче ідентифікувати громадян, які протягом року не проводили операції за своїми банківськими рахункаму. В іншому випадку пенсійні виплати можуть бути припинені.
  • Дані про пенсіонерів, які протягом року не отримували свою пенсію, банки передають до ПФУ, і для продовження виплат пенсіонерам, включаючи ВПО, існує процедура підтвердження статусу пенсіонера, яку їм необхідно пройти.
  • Правозахисники пропонують ввести дистанційні способи верифікації пенсіонерів, які мають статус ВПО. Ця необхідність існує, перш за все, для немобільних жителів тимчасово непідконтрольних територій, які не можуть перетинати лінію дотику і тому втратили доступ до отримання пенсій.