Для виплати пенсій жителів ОРДЛО можуть почати ідентифікувати віддалено

Новини
ВПО
Фото: Телеграф

Для вирішення питання виплат пенсій жителям окупованого Донбасу можна ввести віддалену ідентифікацію. Це може відбуватися за допомогою смартфона і відповідних технічних рішень. Разом з тим, держава повинна контролювати, що людина жива і її пенсію не отримує хтось інший.

Про це повідомила глава комітету ВР з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова (фракція «Слуга народу») в інтерв’ю «РБК-Україна».

За її словами, проблема з ОРДЛО в тому, що є випадки, коли за людину, оформляючи якісь доручення, довіреності, забирають готівку і потім не віддають гроші.

«Уже є постанова НБУ про віддалену ідентифікацію. І відповідні програмні забезпечення, як коли ми верифікуємо по обличчю через смартфон. Головне, щоб не було фальсифікацій, щоб була жива людина. НБУ і Міністерство цифровий трансформації кажуть, що технічно це можливо. Є купа висновків , в тому числі ЄСПЛ, що пенсії є власністю людини, яка держава повинна віддати. Попередня теорія, років 10-15 тому, превалювала, що пенсії – це форвардний контракт з державою, коли ти платиш внесок, розраховуючи на те, що, коли досягнеш пенсійного віку, тобі будуть платити пенсію, незалежно від того, де ти будеш перебувати», – сказала вона.

Ощадбанк продовжив дію платіжних банківських карт внутрішньо переміщених осіб до 1 липня 2021 року, у яких термін дії карт закінчується під час карантину. Якщо переселенець не зміг забрати нову карту в відділенні, то він може і далі знімати кошти та розраховуватися старої карткою до 1 липня 2021 року.

Пенсійний фонд України (ПФУ) може призупинити виплати пенсіонерам, які понад рік не отримували пенсії з поточного рахунку в банку або їх пенсії в цей період виходили за дорученням. У багатьох пенсіонерів не було можливості потрапити в відділення Ощадбанку і зняти пенсію в зв’язку з закриттям КПВВ рік тому і блокуванням їх угрупованнями «Л-ДНР» у частині пенсіонерів-внутрішньо переміщених осіб, які проживають на тимчасово непідконтрольних уряду територіях. Люди стали отримувати повідомлення ПФУ з вимогою пройти ідентифікацію, не дивлячись на діючу відстрочку її проходження через карантин.

Юристи роз’яснили, як отримати компенсацію сум пенсії, яка не була виплачена у 2018 році через порушення строків проходження фізичної ідентифікації особи, а також хто має право на компенсацію за порушення строків виплати пенсії, як її отримати та чим керуватися на практиці.

Як повідомлялось, в Ощадбанку пояснили, які операції можна провести без особистої присутності пенсіонера-переселенця, оскільки через тривалий карантин і закритих КПВВ багато пенсіонерів зі статусом внутрішньо переміщеної особи (ВПО), які живуть на окупованому Донбасі, не можуть потрапити в відділення Ощадбанку на підконтрольній українській влади території.

Нагадаємо:

  • ВПО за послугу СМС-інформування в Ощадбанку оплачують 7 грн на місяць. Крім того, з 1 грудня вони можуть знімати пенсії без комісії у банкоматах та відділеннях банку.
  • Ощадбанк роз’яснив, в яких випадках інформація про внутрішньо переміщених осіб передається до Пенсійного фонду України для перевірки.
  • Ощадбанк призупинив знищення карт пенсіонерів-переселенців, які ті не отримали через заблоковані ОРДЛО пункти пропуску: багато пенсіонерів з березня 2020 року не можуть потрапити на підконтрольну української влади територію.