ПФУ всупереч карантинній відстрочці вимагає проходити ідентифікацію від пенсіонерів-ВПЛ, які рік не знімали пенсію – правозахисник

Новини
Фото: pfu.gov.ua

Пенсійний фонд України вимагає від пенсіонерів, які мають статус вимушено переміщених осіб (ВПО), проходити ідентифікацію в Ощадбанку, незважаючи на норми закону, яким на неї введена відстрочка на час дії карантину та місяць після нього. В першу чергу ПФУ хоче ідентифікувати громадян, які протягом року не проводили операції за своїми банківськими рахункаму. В іншому випадку пенсійні виплати можуть бути припинені.

Про це повідомив юрист громадської організації «Донбасс SOS» Михайло Фоменко, передає сайт «Новости Донбасса».

Він розповів, що приблизно з грудня 2020 року до правозахисників почали надходити звернення людей, які отримали повідомлення Пенсійного фонду України про необхідність внутрішньо переміщеним особам пройти ідентифікацію в Ощадбанку.

За словами юриста, ПФУ при цьому посилається на норми постанови Кабінету міністрів України №1596 від 30 серпня 1999 року (з внесеними пізніше змінами) про виплати пенсій через рахунки банків, якими передбачається певна процедура перевірки і призупинення виплати пенсій особам, які не проводили по банківських рахунках операції зі зняття пенсійних виплат протягом року.

«Є така проблема, оскільки як ми знаємо, на території Донецької області зараз повноцінно не працюють КПВВ, тому велика кількість пенсіонерів з початку карантинних обмежень в березні 2020 року не перетинали лінію дотику. У деяких випадках вони не мають можливості користуватися мобільним додатком для переказу коштів тим чи іншим способом», – сказав Фоменко.

При цьому правозахисник зазначив, що закон України №540 від 13 березня 2020 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних і економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» регламентує, що на період карантину і протягом місяця після його завершення триває виплата пенсій та інших обов’язкових соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

«Не дивлячись на це, Пенсійний фонд заявляє, що він вбачає можливість застосувати норми підзаконних нормативних актів для припинення виплати пенсій особам, які не проходили ідентифікацію більше одного року», – зазначив представник «Донбас SOS», посилаючись на відповідь ПФУ за запитом правозахисників.

Він додав, що відповідно до ст.49 закону України №1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» однією з можливостей припинення виплати пенсій є неотримання пенсії протягом 6 місяців підряд, і це норма загального законодавства. У той же час є згадана вище норма спеціального законодавства, закону №540, який діє на час карантину. За словами юриста, нормативно-правові акти Кабміну не можуть використовуватися, якщо вони суперечать нормам вищої сили (тобто нормам закону), але ними керується ПФУ.

«У нас є серйозні побоювання, що через таку позицію ПФУ особи, які зіткнуться з цією проблемою, будуть змушені всупереч карантинним обмеженням, штрафам порушувати чинні норми законодавства щодо виїзду через неконтрольовані ділянки українського кордону, виїжджати через РФ, або прирікати себе на небезпеку і намагатися іншим способом вирішити свою проблему», – резюмував правозахисник.

Як повідомлялося, у зв’язку з дією карантину проходження фізичної ідентифікації в Ощадбанку для переселенців призупинено, і їх банківські картки на цей час не блокуються. Однак є ряд випадків, коли блокування відбувається.

Ощадбанк продовжив дію платіжних карток переселенців, термін дії яких спливає під час карантину, до 1 травня 2021 року.

Нагадаємо:

  • Ощадбанк роз’яснив, в яких випадках інформація про внутрішньо переміщених осіб передається до Пенсійного фонду України для перевірки.
  • Ощадбанк призупинив знищення карт пенсіонерів-переселенців, які ті не отримали через заблоковані ОРДЛО пункти пропуску: багато пенсіонерів з березня 2020 року не можуть потрапити на підконтрольну української влади територію.
  • В Ощадбанку пояснили, скільки часу будуть зберігатись в відділеннях банку перевипущені картки, які не можуть забрати багато жителів ОРДЛО зі статусом ВПЛ через закриті бойовиками КПВВ на лінії розмежування.