НАТО вимагає міжнародного розслідування примусової посадки літака Ryanair в Білорусі для затримання опозиціонера Протасевича

Новини

НАТО стежить за ситуацією щодо примусової посадки в Білорусі літака Ryanair і повідомленням про затримання колишнього головного редактора Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича.

Про це генсек НАТО Єнс Столтенберг написав у Twitter.

«Уважно стежимо за примусовою посадкою в Білорусі рейсу до Вільнюса і повідомленням про затримання опозиційного діяча Романа Протасевича. Це серйозний і небезпечний інцидент, який вимагає міжнародного розслідування. Білорусь повинна забезпечити безпечне повернення екіпажу і всіх пасажирів», – заявив він.

Президент Литви Гітанас Науседа відреагував на затримання в аеропорту «Мінськ» колишнього головного редактора білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича, назвавши ситуацію з літаком безпрецедентною.

23 травня в аеропорту «Мінськ» затримали колишнього головного редактора опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича. Літак компанії Ryanair, на якому він летів з Афін у Вільнюс, екстрено посадили у Мінську через інформацію про мінування, яка у підсумку не підтвердилася. Літак був уже недалеко від Вільнюсу, але повернувся на вимушену посадку в Мінську.

Згодом стало відомо, що на аеродром повернувся військовий МіГ-29, який підняли в небо за наказом Олександра Лукашенка для супроводу літака Ryanair з колишнім редактором опозиційного Telegram-каналу NEXTA.

В авіакомпанії Ryanair пояснили екстрену посадку в Мінську літака, який летів з Афін у Вільнюс. У компанії додали, що саме диспетчери з Білорусі дали вказівку перенаправити літак в аеропорт Мінська.

Затриманий білоруський опозиціонер Роман Протасевич писав близьким, що перед вильотом з Афін його вистежував підозрілий чоловік.

Телеграм-канал Nexta публікує останні повідомлення Протасевича перед затриманням, з яких випливає, що підозрілий чоловік намагався зняти на камеру його документи. Чоловік стояв наступним за ним у черзі на перевірку документів, а потім просто розвернувся й пішов.

За словами Протасевича, чоловік звернувся до нього російською «з якимось тупим питанням».

Опозиціонер зазначив, що це був чоловік середнього віку, підтягнутий, з лисиною, в одній майці, у світлих штанах і зі шкіряним чемоданчиком.

За даними білоруської опозиції, білоруська сторона через диспетчерів погрожувала збити літак Ryanair, якщо він не виконає екстрену посадку в Мінську.

«За нашими даними, білоруська сторона через диспетчерів погрожувала збити літак, якщо він не виконає екстрену посадку в Мінську. За даними НАУ (Народне антикризове управління – ред.), винищувач-перехоплювач ВВС Білорусі подав маневром умовний сигнал пілотам лайнера авіакомпанії Ryanair: Слідуй за мною. Капітан цивільного повітряного судна зобов’язаний був підкоритися. Капітан міг не підкоритися команді диспетчера, але при загрозі з боку військового літака – зобов’язаний», – заявив опозиціонер Павло Латушко.

Опозиціонер також повідомив, що, за даними, якими володіє НАУ, до Вільнюса з Мінська не вилетіли 2 громадян Білорусі і 4 громадянина Росії.

Пізніше міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас повідомив, що з пасажирів посадженого в Мінську рейсу Ryinair, крім опозиціонера Протасевича, до Вільнюса не полетіла також його дівчина і ще 4 людей.

Головне управління боротьби з організованою злочинністю та корупцією МВС Білорусі підтвердило затримання у своєму телеграм-каналі.

Як повідомив телеграм-канал «Пул первого», який вважають близьким до влади Білорусі, за дорученням Лукашенка літак супроводжував винищувач МіГ-29.

Опозиційні телеграм-канали у 2020 році стали рупорами та головними координаторами протестів, які вибухнули в Білорусі після президентських виборів 9 серпня 2020 року та тривали понад пів року.

Переможцем виборів оголосив себе Олександр Лукашенко, який займає пост президента з 1994 року, але опозиція не визнала результати виборів та звинуватила владу у фальсифікаціях.

Під час масових акцій протестів силовики в Білорусі жорстко розганяли мітингувальників. Були неодноразові свідчення про жорстокість та тортури щодо затриманих, а також про політичні репресії.

Опозиційна кандидатка Світлана Тихановська виїхала з країни в Литву, побоюючись за своє життя. Журналісти NEXTA також перебували за кордоном, переважно в Польщі.

Олександр Лукашенко прийшов до влади в 1994 році і кілька разів міняв Конституцію Білорусі, щоб залишатися на президентській посаді. У серпні 2020 року, за офіційними даними ЦВК, він вшосте виграв вибори. Після оголошення підсумків люди вийшли на протести, які тривають донині. 23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, проте ряд країн Євросоюзу, а також Великобританія, США, Канада не визнали його легітимність.

Євросоюз ввів три пакети санкцій щодо білоруських властей через фальсифікації під час президентських виборів і триваючого насильства щодо мирних демонстрантів. Перший санкційний пакет був прийнятий ЄС 2 жовтня, там значилися 40 білоруських офіційних осіб – силовиків (представників МВС і КДБ) і членів ЦВК, – щодо яких були введені персональні обмеження.

Другий пакет санкцій було прийнято 6 листопада: Євросоюз ввів обмеження щодо Олександра Лукашенка і 14 високопоставлених чиновників, у тому числі помічника президента Віктора Лукашенка, глави адміністрації президента Ігоря Сергієнка, керівника КДБ Івана Тертелі, начальника Слідчого комітету Івана Носкевіча, глави ОАЦ Андрія Павлюченка, прес-секретаря Лукашенко Наталії Ейсмонт та інших. Санкції ЄС також продублювала Великобританія.

Нагадаємо:

  • У Білорусі з 9 серпня 2020 року тривали акції протесту і мітинги проти фальсифікованих виборів президента. На підприємствах тривають страйки.
  • 14 серпня ЦВК Білорусі оприлюднила остаточні підсумки виборів і оголосив переможцем Олександра Лукашенка, який, згідно з офіційними даними, отримав 80,1% голосів виборців.
  • Опозиція сформувала Координаційну раду для передачі влади в країні і вимагає перевиборів.
  • Депутати Європарламенту не визнають результати президентських виборів в Білорусі і вважають Олександра Лукашенка персоною нон-грата. Євродепутати засудили арешти і акти насильства і тортур проти мирних демонстрантів і закликала до всебічного розслідування цих злочинів.
  • 23 вересня 2020 року Олександр Лукашенко таємно вступив на посаду президента Білорусі. Церемонія інавгурації пройшла в Мінську в Палаці незалежності, заздалегідь про неї не повідомлялося.