Компанія «з орбіти Медведчука» планує задіяти для буріння свердловини на ділянці Глибока вкрадену в України СПБУ «Петро Годованець» – документи

Новини
СПБУ «Петро Годованець» (перейменована РФ на «Крим-2») на Одеському родовищі, 7 вересня 2017 р. Фото: dpsu.gov.ua

Центр журналістських розслідувань оприлюднив документи, які свідчать, що російська компанія «Новые проекты», яку слідство пов’язує з нардепом і олігархом Віктором Медведчуком, буде використовувати для буріння свердловини на ділянці Глибока Прикерченського шельфу вкрадену в України СПБУ «Петро Годованець» та буксир «Федір Урюпін».

Про це йдеться у журналістському розслідуванні  ЦЖР «Глибока пастка у справі Медведчука» (відеоверсія – на каналі ЦЖР в YouTube)

Документи, опубліковані ЦЖР, свідчать, що зареєстрована у російській юрисдикції компанія «Новые проекты» – клон українського ТОВ «Нові проекти», яке у 2012 році отримало спеціальний дозвіл на користування надрами ділянки Глибока на шельфі Чорного моря, найближчим часом почне буріння першої свердловини.  

Для будівництва пошуково-оціночної свердловини «Глибока-1» планується задіяти вкрадену в українського ДАТ «Чорноморнафтогаз» самопідйомну плавучу бурову установку (СПБУ) «Петро Годованець» – одну із так званих «вишок Бойка», що були захоплені РФ під час окупації Криму. СПБУ  незаконно перейменовано РФ у «Крым-2» (Детально про це – у розслідуванні ЦЖР Флот «Чорноморнафтогазу. Як Росія плутає сліди своїх злочинів). 

У відкритому доступі знаходиться «Графік виконання заходів за зауваженнями аудиту СПБУ «Крым-2», що проводився у кінці 2019 року «для оцінки готовності до будівництва свердловини «Глибока-1». Ремонти і заміни обладнання бурової установки мали закінчити до 30 березня 2021 року.

У розпорядженні редакції також є лист директора ООО «Новые проекты» Антона Дорноступа до керівника незаконно створеного  «ГУП РК «Черноморнефтегаз» Олександра Кузнєцова. Він датований 5 квітня 2021 року, під час підготовчих робіт для будівництва пошуково-оціночної свердловини «Глибока-1». 

У листі йдеться про поставку пального для СПБУ «Петро Годованець» («Крым-2») і судна забезпечення – буксира «Федір Урюпін», оснащених силовими установками компанії Caterpillar, що вимагає високоякісного бункеровочного пального, яке в підсанкційний Крим західні компанії не поставлять. Відтак Дорноступ  просить керівника «Черноморнефтегаза» забезпечити бункеровку СПБУ та буксира легким малов’язким судновим пальним, яке б відповідало рекомендаціям Caterpillar та стандартам MARPOL 2020 (Конвенція, що обмежує вміст сірки в морському пальному).

лист НП ЧНГ бункеровка

 

Володимир Корчак, супервайзер СПБУ «Україна» і «Петро Годованець» у 2013-2014 роках вважає, що «Петро Годованець» зможе бурити на ділянці Глибокій, якщо фахівці «Чорноморнафтогазу» його відремонтують, замінивши оригінальні запасні частини, що вийшли з ладу, російськими. 

«Годованець» зможе бурити, якщо там буде глибина 70 метрів. Він там стане. Якщо буде 100 метрів – він там не стане. Бо ніхто не знає, що там буде робитися на дні. А йому треба піднятися над водою щонайменше на 23 метри. Якщо вони поміняли верхній привід, який вийшов з ладу, і вони з Росії привезли якийсь новий верхній привід і системи управління повністю до нього, то установка зможе працювати. Бо виробник системи управління, яка була СПБУ, ні під яким приводом не погоджувався контактувати  – ні запчастини міняти, що згоріли, ні навіть якісь дрібниці.   На якийсь рівень вони вийти можуть по техоснащенню», – розповів ЦЖР Володимир Корчак.

Володимир Корчак на СПБУ «Україна» Фото: Facebook Владимир Корчак

За словами колишнього супервайзера «вишок Бойка», в його кримський період про  ділянку Глибока фахівці ніколи не згадували, однак думає, що компанія з його орбіти недаремно отримала на неї спецдозвіл.

«Просто так Медведчук родовище не купив би. Скоріш за все в 70-80-х роках там була пробурена пошукова свердловина. Тобто, я думаю, просто так він туди не заліз би. Там, видно, була пробурена якась пошукова. Но! Згадки за Глибоку я ніколи не чув в розмовах на бурових», – каже Володимир Корчак.

  • Перехоплені українською розвідкою розмови олігарха, нардепа і лідера ОПЗЖ Віктора Медведчука із топ-чиновниками агресорки Росії відкривають чимало прихованих сторінок в історії країни з 2014 року, серед яких і ті, що стосуються окупації Криму.
  • Тепер у Віктора Медведчука і його партнера Тараса Козака є підозри у вчиненні державної зради і порушенні законів і звичаїв війни, тобто, воєнного злочину — розкрадання національних активів на окупованій території Криму. А у суспільства — великий запит на якісне розслідування і справедливий вирок для фігурантів справи. Відтак зупинимось на найслабшій, на погляд Центру журналістських розслідувань, ланці справи Медведчука. Це епізод із отриманням компанією «Новые проекты» ліцензії РФ на видобуток вуглеводнів на ділянці Глибока на захопленому РФ шельфі Чорного моря та передачу окупантам документації на родовище. 
  • Як виявило розслідування ЦЖР Глибока пастка у справі Медведчука, буріння першої свердловини мало розпочатись найближчим часом, причому, із задіянням вкрадених в України самопідйомних бурових установок (СПБУ) та суден флоту «Чорноморнафтогазу». Однак слідство не бере до уваги дуже важливі обставини, які можуть розвалити справу.